metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Pořádně mi padne jen bota, kterou jsem si sama vytiskla, říká návrhářka

  8:38
Módní designérka Pavla Podsedníková dostala před třemi lety nápad jako hrom. Během studia pražské UMPRUM se rozhodla zariskovat a jako jedna z prvních v Česku vyměnit konvenční výrobu bot za tvorbu 3D tiskem. Riskantní krok se vyplatil a dnes je držitelkou mnoha mezinárodních designérských cen z celého světa.

Designérka Pavla Podsedníková. | foto: Archiv PPMetro.cz

„Jediná pořádně padnoucí bota je ta, kterou jsem si sama vytiskla,“ říká návrhářka Podsedníková, u níž si jeden pár objednala i zpěvačka Lady Gaga.

Vaše tvorba je od počátku svázána s 3D tiskem. Proč u vás hraje prim právě on?
Některé tvary neuděláte jiným způsobem, než že si je vytisknete. Nalezla jsem technologii, která splnila moje požadavky na to, jak má bota podle mých představ vypadat. Další rozměr, na který jsem vzápětí přišla, byl ten, že bota z 3D tiskárny lépe sedí. Do počítače totiž musíte zadat nějaké údaje a tak jsem si sama posloužila jako model.

Ale oblečení na tiskárně ještě netisknete, nebo to jde taky?
To opravdu nedělám. Osobně jsem taková kovářova kobyla, která chodí bosa. Nesnáším nakupování, takže nejčastěji nosím tričko a džíny. Navrhuju pouze pro druhé a klasicky. 3D tisk se dá ještě skvěle využít na výrobu šperků. Na tu se v oblasti oblékání a doplňků používá nejvíce.

Výstava na Chodově

Extravagantní tvorbu, z níž má jeden pár objednaný i zpěvačka Lady Gaga, si lze do konce týdne prohlédnout na interaktivní výstavě Unexpected fashion v Obchodním centru Chodov.

Vaši tvorbu mohou nyní vidět zájemci na Chodově. Jaké projekty byste chtěla zrealizovat v budoucnu?
Jde o kolekci bot nazvanou Instant Shoe. Využívám v ní karbonová vlákna i vakuové tvarování. Pokud koukám hodně vpřed, jedna z mých myšlenek do budoucna je vytvořit knihovnu návrhů, ze které si doma vytisknete, co budete chtít, cokoliv v pohodlí domova. Myslím, že to bude jednou možné. Dřív taky někdo viděl třeba obrázek na internetu a pak si ho vytisknul jako plakát.

Nosíte v hlavě více podobných nápadů?
Mám jich spoustu, ale mně hodně záleží na vývoji technologie 3D tisku. Vývoj jde sice strašně rychle dopředu, ale pořád má svá omezení. Materiál vám třeba zkoroduje a nemá takové vlastnosti, jak by měl. Určitě to zatím není tak, že si vytisknete boty a budete se v nich cítit jako ve své kůži. Čekám na to, až technologie dožene myšlenky.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek