metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 2 fotografie v galerii
Designérka Pavla Podsedníková. | foto: Archiv PPMetro.cz

Pořádně mi padne jen bota, kterou jsem si sama vytiskla, říká návrhářka

  8:38
Módní designérka Pavla Podsedníková dostala před třemi lety nápad jako hrom. Během studia pražské UMPRUM se rozhodla zariskovat a jako jedna z prvních v Česku vyměnit konvenční výrobu bot za tvorbu 3D tiskem. Riskantní krok se vyplatil a dnes je držitelkou mnoha mezinárodních designérských cen z celého světa.

„Jediná pořádně padnoucí bota je ta, kterou jsem si sama vytiskla,“ říká návrhářka Podsedníková, u níž si jeden pár objednala i zpěvačka Lady Gaga.

Vaše tvorba je od počátku svázána s 3D tiskem. Proč u vás hraje prim právě on?
Některé tvary neuděláte jiným způsobem, než že si je vytisknete. Nalezla jsem technologii, která splnila moje požadavky na to, jak má bota podle mých představ vypadat. Další rozměr, na který jsem vzápětí přišla, byl ten, že bota z 3D tiskárny lépe sedí. Do počítače totiž musíte zadat nějaké údaje a tak jsem si sama posloužila jako model.

Ale oblečení na tiskárně ještě netisknete, nebo to jde taky?
To opravdu nedělám. Osobně jsem taková kovářova kobyla, která chodí bosa. Nesnáším nakupování, takže nejčastěji nosím tričko a džíny. Navrhuju pouze pro druhé a klasicky. 3D tisk se dá ještě skvěle využít na výrobu šperků. Na tu se v oblasti oblékání a doplňků používá nejvíce.

Výstava na Chodově

Extravagantní tvorbu, z níž má jeden pár objednaný i zpěvačka Lady Gaga, si lze do konce týdne prohlédnout na interaktivní výstavě Unexpected fashion v Obchodním centru Chodov.

Vaši tvorbu mohou nyní vidět zájemci na Chodově. Jaké projekty byste chtěla zrealizovat v budoucnu?
Jde o kolekci bot nazvanou Instant Shoe. Využívám v ní karbonová vlákna i vakuové tvarování. Pokud koukám hodně vpřed, jedna z mých myšlenek do budoucna je vytvořit knihovnu návrhů, ze které si doma vytisknete, co budete chtít, cokoliv v pohodlí domova. Myslím, že to bude jednou možné. Dřív taky někdo viděl třeba obrázek na internetu a pak si ho vytisknul jako plakát.

Nosíte v hlavě více podobných nápadů?
Mám jich spoustu, ale mně hodně záleží na vývoji technologie 3D tisku. Vývoj jde sice strašně rychle dopředu, ale pořád má svá omezení. Materiál vám třeba zkoroduje a nemá takové vlastnosti, jak by měl. Určitě to zatím není tak, že si vytisknete boty a budete se v nich cítit jako ve své kůži. Čekám na to, až technologie dožene myšlenky.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek