metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Jan Trejbal se svým dílem
Dalších 6 fotografií v galerii
Jan Trejbal se svým dílem | foto: Archiv JTMetro.cz

Boží muka se rozebzučí

9. června 2018  12:59 David Halatka Metro.cz
Před tisíci lety tam prožil dětství svatý Václav, dnes patří budečské hradiště na Kladensku modernímu umění.

Urbanista Jan Trejbal chystá boží muka, jimž bude místo Ježíše Krista vévodit včelí úl a pod ním broukoviště. „Muka právě odléváme z bílého betonu v prostorách Kloknerova ústavu ČVUT v Praze,“ uvádí umělec, jehož dvoumetrové dílo přímo navazuje na barokní mistry.

Boží muka a medonosný hmyz. Jak to jde dohromady?
Boží muka patřila k typickému obrázku našeho venkova od 14. století, kdy se o nich objevují první zprávy. Pro mě nejzajímavější byla doba baroka, tedy 17. a 18. století, kdy vznikla tradice drobných sakrálních zastavení propojených s živoucí krajinou – taková boží muka sloužila i jako útočiště včel a brouků.

Fotogalerie

Máme 21. století, co nového vnáší do stavby božích muk?
Nejsem čistokrevný sochař, takže jsem volil možná zbytečně složitý proces výroby. Použil jsem 3D frézování a tisk, kdy základní kopyto určené k výrobě hlavy a patky muk bylo složeno z dřevěných plátů, kde tvar je generován počítačovým softwarem podle požadavků přímo od hmyzu. Po hrubém opracování jsme od ledna v sádrařské dílně Akademie výtvarných umění v Praze vyráběli formy z laminátu a kovu. Poslední výrobní krok proběhl tento týden.

Co tvůrčí finále obnášelo?
Pod vedením charizmatického ředitele ústavu docenta Jiřího Kolíska jsme odlili a odformovali oba dva díly z betonu UHPC (Ultra high performance concrete). Výsledek je dechberoucí a rád se o něj podělím na webu www.neozahrada.cz.

Kdy včelí boží muka na Budči umístíte? Co byste k této výjimečné lokalitě uvedl?
K instalaci dojde v srpnu, muka budou umístěna v poloze Na Týnici, kam se tradují počátky raně středověkého hradiště Budeč, které je tradičně spojováno s mládím sv. Václava, z první třetiny 10. století. Tehdy opevnila akropoli hradiště dřevo-hlinitá hradba a byla zde postavena rotunda sv. Petra a Pavla – nejstarší dochovaná stojící kamenná stavba v Čechách. S neklidným obdobím první poloviny 10. století je snad možné spojovat i nález masového hrobu 50 bojovníků právě na Týnici, kdy někteří archeologové místo spojují i s legendární Luckou válkou. Abych ale dodal něco ze současného kontextu místa, je zde nádherný výhled na České středohoří, vede tudy cyklostezka 0077 z Okoře i červená turistická značka – a zároveň úžasný klid.

Máte za to, že váš počin oživí tradici péče o sakrální památky?
Myslím, že tyto tradice stále přetrvávají a právě třeba barokní rafinovaně komponované krajiny – jako je Šporkův Kuks nebo i christianizovaná starověká hradiště – krásně dodnes ukazují, jak lze pracovat s drobnými památkami v kontextu celé lokace. Každopádně v případě mých včelích božích muk to bude každé jaro péče dětí ze základní školy Budeč o objekt (respektive o hmyzí domek), který bude potřebovat minimálně po dvou letech obnovovat. Novou tradici lze pozorovat i v širším smyslu v přístupu některých starostů a zastupitelů hlavně menších obcí, kteří mají slušné pravomoce k utváření udržitelného, ale tradičního klimatu.

Vraťme se ještě k vašemu projektu, mohou jej čtenáři nějak podpořit?
Po minulém rozhovoru v Metru jsem dostal řadu pozitivních námětů ke své práci a děkuji za ně. Pokud někomu přijde smysluplné, o co se s mezioborovou platformou Neolokator.cz již devět let snažím a dá mi vědět, budu velice rád. Protože je současný projekt Včelích božích muk velmi finančně náročný a nemám na něj ani žádné sponzory, ani granty, založil jsem finanční sbírku na portálu hithit.com, kde za drobný dar můžete na oplátku dostat třeba jejich 3D zmenšeninu, nebo zájezd all-inclusive autobusem na staroslavnou Budeč na jejich vysvěcení, které se jistě stane nejvýznamnější událostí této okurkové sezóny (smích).

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám