metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Karel Březina | foto: ČSSD

Březina je na mušce pražských pirátů

  9:37
„Tak jsem dneska podal svoje první trestní oznámení,“ objevila se včera odpoledne stručná informace na twitterovém účtu jedno z pražských zastupitelů Strany pirátů.

Důvodem bylo údajné korupční jednání sociálně demokratického zastupitele Karla Březiny v souvislosti s případem bývalého soudce Ondřeje Havlína. Ten podle informací týdeníku Respekt před čtyřmi lety Březinu účelově zprostil obžaloby.

Piráti teď prý mají v rukou dokumenty dokazující, že podezření jsou vážná. „Dostali jsme je od anonymního občana. Doplnili jsme je vlastním šetřením na 38 stran, které jsme předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ řekl novinářům předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Podrobnosti s ohledem na vyšetřování policie na žádost státního zástupce nesdělili. „Pokud bychom měli pocit, že se nic neděje, tak všechno zveřejníme,“ dodal.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za kterou Sedlařík poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

Březina sice všechna podezření odmítá, na včerejší jednání, kam ho kvůli nim pozval magistrátní kontrolní výbor, ale nedorazil. Výbor v usnesení požádal zastupitelstvo, aby si ke kauze soudce Havlína vyžádalo další podklady, a vyzval výbor pro územní rozvoj, aby prověřil schvalování změn územního plánu v souvislosti s tímto případem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek