metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Karel Březina musí znovu k soudu.
Karel Březina musí znovu k soudu. | foto: ČTK

Březina půjde opět před soud, tentokrát už popáté. Soud opět zrušil rozsudek

27. února 2014  14:19 ČTK
Odvolací senát Městského soudu v Praze v neveřejném zasedání znovu zrušil osvobozující rozsudek nad pražským zastupitelem Karlem Březinou. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Březinovou obžalobou z podvodu, která souvisí s jeho funkcí předsedy dozorčí rady pražského dopravního podniku, se tak bude muset už popáté zabývat Obvodní soud pro Prahu 9.

Podle obžaloby pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal minimálně 290 tisíc korun. Funkci prý ale vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

Obvodní soud pro Prahu 9 nepokládá Březinovo jednání za nezákonné. Jeho trestní stíhání nejprve zastavil a následně pražského zastupitele třikrát zprostil obžaloby. Kauzu ale zatím pokaždé vrátil do hry odvolací Městský soud v Praze, který ji obvodnímu soudu přikázal znovu projednat. V případě odsouzení Březinovi hrozí až pětiletý trest.

Březina se cítí být nevinen

Někdejší ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana vinu od počátku odmítá. Dopravní podnik prý nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu, přičemž trestní zákoník definuje podvod jako úmyslný trestný čin. Při výkonu funkce v dozorčí radě se údajně opíral o stanovisko právní kanceláře, která tvrdila, že působení ve firmě Porcela Plus není překážkou pro působení v radě dopravního podniku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám