metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Skladník
Větší foto
Skladník | foto: MAFRA

Brigád je dost. Firmy chtějí mít vydezinfikovaná skladiště

15. prosince 2020  12:20 Pavel Hrabica Metro.cz
E-shopy jedou na plný výkon. Hodně práce mají i firmy, které se starají o úklidy.

Flexibilita vládne. Zvláště v zásilkové sféře. Když se do distribučních center spedičních firem „nahrnou“ předvánoční zásilky v objemech vyšších o desítky procent denního průměru, nastupují brigádníci.

Barmani do skladů

Povolává se málem jako při válečné mobilizaci. Přednost mají ti, kteří mohou ihned. Zatímco kancelářské práce jsou v útlumu, poptávka po silných pažích a lidech zvládajících „chaos“ v rostoucích objednávkách internetových obchodů stoupá. „Nápor nakupujících kvůli epidemickým opatřením směřuje především na e-shopy, prodeje jim rostou skokově. Před Vánoci je tradičně poptávka po brigádnících a vypadá to, že nedostatku zaměstnanců se nevyhneme,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia. cz. Nabídka z maloobchodního sektoru je podle něho velká, ale stejně tak je i vysoká poptávka. „Loni reagovalo na nabídku na předvánoční brigádu v obchodech v průměru osm zájemců, letos je to o pět víc,“ konstatuje Novák. Skutečnost, že některé branže jsou nyní značně utlumené, hlavně pohostinství a ubytování, se promítla i do zájmu o brigády.

Akce čisté sklady

„Dovoz“ cizinců trvá

Zvláště loňský vysoký růst mezd vedl v některých profesích k vyšší poptávce po zahraničních pracovnících.

  • V roce 2019 našlo v Česku práci kolem pěti tisíc lidí ze zemí východní a jihovýchodní Evropy na různé typy pozic v IT, inženýringu nebo na kvalifikované výrobní pozice, které se dlouhodobě nedařilo obsadit českými uchazeči.

O brigádníky se ale perou i tam, kde například museli stálí zaměstnanci do karantény, jsou nakažení nebo jako rodiče musejí pečovat o děti. „Hlavně e-shop jede teď na plný výkon, chybějící síly musíme nahrazovat brigádníky,“ potvrzuje Adam Rožánek z Trenýrkárny. Nabídku okamžité práce ale nenabízejí jenom obchodníci, aby uspokojili nápor zákazníků během předvánočních nákupů. Zvýšený důraz na hygienu se promítl i do zakázek firem, které zajišťují úklid. Sice klesly objednávky od domácností a firem, které mají zaměstnance v režimu home office, na druhé straně je poptávka po častějším úklidu a dezinfekci obchodních center a skladů.

Nízká nezaměstnanost

Přes probíhající epidemickou krizi a momentální vysoký zájem o některé profese na trhu práce je ale nezaměstnanost v Česku stále relativně nízká. Což se ale projevuje i v tom, že obecně atraktivita zahraničních firem o zakázky v Česku klesá. Zájem o to, aby tu vznikaly další pobočky zahraničních společností, a tím i nová pracovní místa, klesá.
„Česko je poměrně malým trhem s velmi nízkou nezaměstnaností, což znamená, že obsazení velkého množství otevřených pozic je poměrně náročné a nákladné. Vysoká poptávka po zaměstnancích na nekvalifikované pozice ve výrobě a logistice v posledních pěti letech přinesla vysoké tempo nárůstu mezd,“ konstatuje Jaroslava Rezlerová z personální společnosti ManpowerGroup. „Pozornost cizích zaměstnavatelů se proto přesunuje například do Srbska, Turecka, ale i do Maroka nebo Tuniska,“ dodává Rezlerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy