metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Trojice hudebnic, která si říká IFA Trio, zahraje 21. 4. v Klášterní zahradě na...
Další 2 fotografie v galerii
Trojice hudebnic, která si říká IFA Trio, zahraje 21. 4. v Klášterní zahradě na Mendlově náměstí. | foto: Bonjour BrnoMetro.cz

Brnem zní francouzština

12. dubna 2018  10:45 Radek Babička
Moravskou metropoli baví Dny francouzské kultury.

Akrobatický cirkus, koncerty, výstavu, spoustu dobrého jídla a pití nejen z Francie nabídnou až do 22. dubna Dny francouzské kultury.

V čele letošního, již 24. ročníku stojí postava ženy umělkyně. Žena bude tematickou průvodkyní během všech jedenácti festivalových dní. „Rozhodli jsme se dát slovo ženám umělkyním a podpořit tak jejich uměleckou tvorbu a iniciativy, které ženy přinášejí. Budeme s nimi vést diskusi o roli žen v umění a v silném konkurenčním prostředí světa kultury,“ říká ředitel Alliance Française Brno Jiří Votava.

Fotogalerie

Festival tak nabízí celou řadu perspektiv prosycených ženským šarmem: od akrobacie přes výstavy a divadelní talk show, kinematografii, literární setkání, komiks, street-art až do víru hudby, divadla a tance pod šapitó.

Dnes festival zahájí cirkusový soubor La June, který v Uměleckoprůmyslovém muzeu představí duo na visuté hrazdě. Inscenace Dru je podle autorů pokusem vytvořit nový jazyk s hrazdou a hlasem.

V pátek provoní Místodržitelský palác na Moravském náměstí francouzské pochoutky. Koná se zde totiž tradiční festivalový trh.

Další program obsahuje třeba divadelně-výtvarnou tvůrčí dílnu s komiksovou tematikou, přednášku o fair trade kávě včetně ochutnávky, streetartový workshop, pohybovou klauniádu, tančírnu nebo už tradiční turnaj v pétanque zakončený grilovačkou.

Tečku za festivalem udělá 22. dubna ochutnávkový piknik v Otevřené zahradě, jehož účastníci se mohou těšit na snoubení pokrmů z francouzské gastronomie s lahodnými víny.

Program festivalu najdete na www.alliancefrancaise.cz/brno. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Bonjour Brno je ryze francouzským festivalem, nemá v něm Francie výsadní postavení. „Je to proto, že jedním z cílů festivalu je rozvíjet frankofonní dialog, a do programu tak zahrnuje i účinkující pocházející z jiných frankofonních zemí, jako jsou Belgie či Maroko, a také české umělce a umělkyně, kteří se francouzským duchem inspirují ve své tvorbě,“ vysvětluje Votava.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám