metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Cyklostezka A2 | foto: Archiv Martina Jedličky (Praha 8)

Brzy se otevřou stezky pro chodce a kolomily na Havraňák či na Rohanském ostrově

  8:34
Chcete s lepšícím se počasím vyrazit na kolo? Vězte, že to jde i po Praze. V poslední době vznikly nebo se dál chystají desítky kilometrů cyklostezek. Jen za letošní rok se má proinvestovat většina z celkových 370 milionů korun na stezky, projekční práce a studie dalšího rozvoje. Letos má být dokončeno 17 projektů, díky kterým vznikne téměř 14 kilometrů nových stezek. Příští rok ještě osm. Nutno říct, že v době pandemie jsou trasy populární.

Ještě v květnu by se měli zájemci projet po rozšířené části významné cyklotrasy A2 spojující Karlín s Libní na Rohanském ostrově. „Položili jsme nový asfaltový povrch a rozšířili stezku na čtyři metry. Stavební část cyklostezky je hotová, nyní řešíme administrativu, aby bylo možné spustit nové veřejné osvětlení. Během několika týdnů chceme stezku zkolaudovat,“ říká předseda komise pro dopravu Prahy 8 Martin Jedlička.

V březnu navíc radní osmičky schválili vypsání otevřeného výběrového řízení na dostavbu chybějícího úseku trasy A2 podél Povltavské ulice. Až bude cyklostezka včetně této části hotová, dojedou zájemci z Rohanského ostrova do Troji podél Vltavy po novém povrchu.

Novinky

  • Letos se projedou cyklisté například v Kunraticích, kde se téměř 300 metrů dlouhý úsek od Olšanského potoka napojí na cyklotrasu A202 z Vestce. Další z úseků vznikne od stanice metra Kačerov k zastávce U Labutě. Propojení cyklostezek se dočká také okolí sídlištního bloku Ocelkova na Černém Mostě.
  • Dlouho očekávanou stavbou je druhá etapa cyklostezky Zbraslav–Jarov, tam má být brzy hotovo. Zkolaudovaná je již stavba pod Lahovickým mostem na cyklostezce A2. V říjnu by se cyklisté mohli projet po novém kilometru stezky Satalice–Vinoř.

Osmička také přichystala na 29. května atrakci pro cyklisty nazvanou Po stopách Kubišova kola. Zájemci mají sraz ve 14 hodin u památníku Operace Anthropoid.

Čerstvě je dokončeno například Letňanské korzo a tento měsíc má být hotová také severní část Krajinného parku Havraňák. „Jde o základní cestní síť vznikajícího krajinného parku. Do budoucna to bude rozsáhlé území, které propojí Letňany, Kbely, Čakovice a Vinoř,“ zmiňuje pro deník Metro Radek Čermák, který pomáhá s rozšířením stezek na severovýchodě Prahy. Podle něj má být v červnu hotové i propojení ze Ctěnic do Třeboradic.

Pracuje se i na kilometrovém úseku ve vznikajícím Parku Aerovka, jenž je součástí trasy Via Sancta. Ve Kbelích sepsali petici lidé, kteří nesouhlasí, aby cesty měly zpevněný povrch. „Jenže tady jde o páteřní trasy pro chodce a cyklisty celoměstského významu. Ve Kbelích vede připravovaná stezka bývalým zahradnictvím, kde už část cest je asfaltových, takové mají být také navazující úseky. Nyní je tam bahnitá cesta,“ dodává Čermák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy