metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Návrh Šindelářova týmu podle poroty nejlépe reaguje na charakter vilové čtvrti. | foto: PRAHA 6

Bubenečská vila Na Marně má padnout i přes protesty místních. Opravit totiž nepůjde

  8:00
Praha 6 chce na místě historické budovy stavět mateřskou školu. Odpůrci bourání tvrdí, že existují i alternativní řešení.

V případě řešení budoucnosti rozpadající se prvorepublikové vily Na Marně v Bubenči se radnice Prahy 6 před časem rozhodla razantně odpovědět na příslovečnou otázku: „Co s ní?“ Prostě ji zbourá. K velkému překvapení mnohých, a to včetně obyvatel z okolí. Vedení městské části chce na místě zlikvidované vily postavit novou budovu malotřídní mateřské školy. Podle mnoha místních je toto řešení nesmyslné a v některých ohledech také protiřečící tomu, co bylo dosud na šestce v plánu. 

„Stavební úřad pro Prahu 6 vydal na žádost městské části souhlas s odstraněním vily. Současně s povolením demolice začalo společné územní a stavební řízení, které se týká povolení stavby dvoutřídní mateřské školy s vlastním stravovacím provozem, jejíž součástí má být speciální pedagogické centrum,“ říká magistrátní zastupitelka Mariana Čapková, která v Praze 6 žije. Zamýšlená demolice ani záměr novostavby podle ní nebyl místním ani sousedům vůbec představen. „Společně se svými kolegy ze vznikajícího místního sdružení proto protestuji proti demolici. Formou otevřeného dopisu jsem se obrátila na starostu i další členy rady Prahy 6. Potenciál rekonstrukce je vysoký. Solidně stavěné prvorepublikové domy mají svou kvalitu a nenapodobitelný genius loci. Zbouráním vily Na Marně by tento typický ráz vilové čtvrti doznal citelnou ránu,“ dodává Čapková.

Domov pro uprchlíky
Čapková neprotestuje proti bourání vily sama. Před časem se k ní přidal její kolega – pražský zastupitel Martin Benda. Oba se shodují na tom, že by právě tato prostorná vila mohla posloužit, i kdyby jen dočasně, jako domov ukrajinským uprchlíkům. „Stavby postavené mezi první a druhou světovou válkou byly po stavební stránce výrazně poctivější, na materiálu se nešetřilo a díky tomu mnoho objektů překonalo padesátiletou absenci kvalitní údržby za éry komunismu a jsou obyvatelné dodnes,“ tvrdí Benda, podle kterého před zahájením řízení vyjádřil pochybnost nad smysluplností záměru i samotný stavební úřad. „Je na zvážení, zda využití objektu pouze pro dvě třídy mateřské školy a speciálně pedagogické centrum je hospodárné a smysluplné. Navrhované architektonické pojetí budovy příliš nezapadá do stávající zástavby,“ uvádí mimo jiné odbor výstavby Prahy 6 ve svém stanovisku.

Kam s dětmi?
Radnice Prahy 6 chce postavením školky částečně vyřešit problém s narůstajícím počtem dětí v lokalitě. Odpůrci bourání historické stavby nicméně navrhují alternativní řešení v podobě využití jiných nemovitostí ve správě městské části. 

Deník Metro oslovil také zástupce Prahy 6. Podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha je však demolice vily jediným možným řešením. „V oblasti školství jsme jako Praha 6 na hraně kapacit. Místní školy a školky byly již před válkou na Ukrajině naplněné přibližně z 95 procent. Proto je logické, že v rámci školství hledáme kapacity nové. Jednak realizujeme přístavby ke stávajícím školním budovám, jednak chceme využít prostory mimo současné kapacity našich škol,“ vysvětluje Hannich s tím, že do druhé zmíněné kategorie patří právě objekt v ulici Na Marně.

„Stávající budova bohužel nesplňuje hygienické a požární předpisy školského zařízení ani vhodné energetické standardy pro provoz školky. Rekonstrukce tohoto objektu na plnohodnotnou školku by při splnění všech nutných kritérií byla jen těžko uskutečnitelná,“ dodává pro Metro Hannich.

Praha 6 se rozhodla jít cestou výstavby nového objektu také kvůli penězům. Podle Hannicha by přestavba vyžadovala výrazně vyšší finanční náklady.

Jak bude nová školka vypadat, se na šestce již nějaký ten pátek ví. Radnice totiž vyhlásila architektonickou soutěž podle pravidel České komory architektů. Porota zvolila návrh Petra Šindeláře a jeho týmu. „Nová budova je navržena v archetypálním tvaru se sedlovou střechou, takže připomíná původní objekt a nijak nenarušuje charakter místní vilové čtvrti. Jedná se sice o takzvané stabilizované území, tím ale není vyloučena možnost vybudovat zde novostavbu. Zvláště pokud se jedná o architektonicky hodnotnou stavbu, která svým řešením souzní s okolím a z funkčního hlediska může dokonce pozvednout život v dané lokalitě,“ uzavírá Hannich.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek