metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Dalších 11 fotografií v galerii
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu. | foto: Mateusz Trześniowski

Bubny a dudy už v centru Prahy neuslyšíte, pokud projde návrh vyhlášky

  16:19
Bez zesilovačů a bez hlasité hudby, tak by měly podle návrhu kulturního výboru zastupitelů vypadat umělecké produkce ve vybraných ulicích v centru města. Jejich návrh budou ale projednávat ještě pražští radní.

„Akustické produkce lze provozovat výhradně bez použití přídavných zesilovacích zařízení,“ píše se v novele vyhlášky, kterou dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu. Návrh rovněž zakazuje použití bubnů nebo předmětů imitujících bubny a zároveň využití hudebních nástrojů s vysokým tónem, konkrétně jsou v textu vyjmenovány dudy, pikola nebo hoboj.

Navrhované znění novely rozšiřuje seznam ulic, v kterých je produkce zakázána. Nově by měla přibýt Mostecká ulice na Malé Straně. Vystupujícím návrh rovněž zakazuje při produkci využívat zvířata.

Proti omezení zesilovačů se na jednání výboru postavil busker Jiří Wehle. „Tímto zákazem busking zabijete,“ řekl. Na velkých náměstích, jako jsou Staroměstské, Václavské či náměstí Republiky, umělci podle jeho slov nebudou slyšet. Další ze zástupců buskerů pak navrhl, aby vznikla mapa buskerských míst.

Zpěv či hru na hudební nástroj zakazuje vyhláška na sedmnácti místech, například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Pouliční produkce je v ulicích metropole povolena zhruba dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již v loňském roce. Vznikl seznam míst, kde je busking buď zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek