metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Veletržní palác | foto: Packa - Wikimedia Commons

Budapešť porazila Prahu, sídlo centrály UNICEF bude v Maďarsku

  7:34
Praha podle informací zveřejněných na webu organizace UNICEF neuspěla s kandidaturou na nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN. Její ústředí se přestěhuje do Budapešti. V českém hlavním městě měla centrála možnost sídlit ve Veletržním paláci, kde je nyní Národní galerie.

Kromě Prahy a Budapešti se o sídlo ústředí UNICEF ucházely Nairobi a Kuala Lumpur. Fond chce přestěhováním z New Yorku snížit své provozní náklady.

UNICEF

Dětský fond OSN

  • Vytvořen byl v roce 1946 pro podporu dětí po
    2. světové válce.
  • Má zastoupení
    ve 158 zemích světa.
  • Z New York se stěhuje kvůli vysokým provozním nákladům.

Do maďarské metropole se tak přesune celosvětové zázemí celé organizace, které bude poskytovat IT služby a zajišťovat činnosti týkající se financování, účetnictví a lidských zdrojů. V nové centrále bude pracovat zhruba 300 lidí, z nichž asi 275 mají tvořit místní zaměstnanci.

Česko nabídlo Veletržní palác, kde je nyní Národní galerie

Podle původního plánu mělo nové ústředí začít fungovat na jaře nebo v létě letošního roku. Výběr nového sídelního města se ale zdržel o dva měsíce kvůli požadavku fondu na dodání dodatečných informací o nabídkách uchazečů.

Česko nabídlo pro budoucí sídlo UNICEFU Veletržní palác, který ale potřebuje tak či tak rekonstrukci, neboť budova je ve špatném technickém stavu. Kvůli tomu ředitel Národní galerie Jiří Fajt uvažuje o opuštění objektu a výstavbě nové budovy, která by přesně odpovídala potřebám muzejní a galerijní instituce. Nyní je v paláci sbírka moderního a současného umění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek