metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Dalších 21 fotografií v galerii
Kácení stromů ve Stromovce | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Bude Stromovka bez stromů? V největším pražském parku se kácí o sto šest

  6:00
Ze Stromovky mizí stromy. Její návštěvníci se všudypřítomným pařezům a upozorněním na odstraňování vybraných stromů, přišpendleným na stromech, podivují. „Řada z odstraněných kmenů bylo zcela zdravých, lze to vidět i na pařezech,“ diví se čtenářka Romana Vošická. „Přírody je v Praze celkem málo a je mi líto, že se takhle likviduje,“ dodává Vošická.

Fotogalerie

Stromy začali mizet již v listopadu loňského roku. Jejich odstraňování potrvá do konce března, aby se stihlo období vegetačního klidu. Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se odstraňují pouze nemocné stromy. „Dle vyjádření hl. m. Prahy dochází ke kácení na základě dendrologického průzkumu, v rámci kterého byly vytipovány nejrizikovější stromy s narušenou stabilitou, strukturálními defekty, infikované a odumírající,“ řekl deníku Metro mluvčí.

Podle magistrátu bude kácení probíhat na území Starého parku včetně psí louky, v oblastech severních svahů Stromovky a na dně bývalého rybníka, a to na základě rozhodnutí Odboru životního prostředí. Následně by měla měla proběhnout rozsáhlá dosadba částečně vzrostlých stromů. „ O realizaci náhradní výsadby převyšující počet pokácených stromů by mělo dojít na jaře tohoto roku,“ doplňuje mluvčí Vokuš.

Kácení ve Stromovce

  • Dřevin v Královské oboře ubyde na severních svazích Stromovky, na dně bývalého rybníka, ve Starém parku včetně psí louky, ve stromořadí podél hlavních cest.
  • V minulosti proběhlo odstraňování dřevin ve Stromovce hned několikrát. Nejvýrazněji se kácelo po povodních v roce 2013, kdy byly stromy podmáčeny a poškozeny vodou. K odstraňování docházelo také u železniční trati z důvodu bezpečnosti.
  • Královská obora Stromovka je největším krajinářským parkem v Praze o rozloze 82,1 ha. Ve Stromovce roste cca 25 tisíc stromů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy