metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Bude vám končit platnost Opencard? Nebojte, prodlouží se o další dva roky

  16:59
Dopravní podnik začal o dva roky prodlužovat platnost karet Opencard, které slouží především jako tramvajenka. Jde o 23 500 karet s platností do konce srpna. "Následovat budou další," uvedl mluvčí podniku Jiří Štábl. Spojitost s potížemi ohledně smluv s vlastníkem licencí odmítl. Jde prý o předem plánovanou akci.

Dopravní podnik prodlužuje platnost podruhé. První karty byly vydány na čtyři roky, nyní bude jejich platnost až osm let. Cestující mohou využít validátory umístěné ve stanicích pražského metra nebo zákaznická centra dopravního podniku. Platnost karty si mohou snadno ověřit přímo vložením do validátoru. Prodloužení se bude letos týkat 300 tisíc karet.

Trvanlivost karet není podle města ohrožena, čipy prý mají vydržet až 15 let a samotná plastová karta deset. Někteří kritici ale tvrdí, že u čipových karet výrobci standardně garantují fungování čtyři roky. Ke konci minulého roku bylo podle údajů magistrátu v systému Opencard zaregistrováno 1,14 milionu lidí. Celkem bylo vyrobeno 1,28 milionu karet, některé ale nebyly převzaty nebo byly reklamovány.

Praha zatím neúspěšně vyjednává s firmou společností eMoneyServices (EMS) o odkupu licencí. Chce projekt spravovat sama. EMS ale podle posledních informací žádá 500 milionů korun. Projekt Prahu přišel na více než 1,25 miliardy korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek