metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. | foto: Archiv Aniky

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

  12:46
Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.

Obyvatelé Žižkova, a nejen ti, poukazují na to, že Praha si nevyjednala důležité záležitosti. Podle nich vedení města v tuto chvíli nemá kontrolu nad tím, jestli vznikne čtvrť pro 15 tisíc obyvatel, anebo čtvrť investičních bytů. Projekt má nízký podíl bytů, které by zůstaly v majetku města. „Veřejné připomínkování proběhlo na jaře loňského roku. Nyní je důležité, jestli pražští zastupitelé schválí studii v předkládané podobě, nebo začnou více hájit zájmy občanů a nechají studii předělat,“ říká Anna Vinklárková z organizace Arnika. Ta je jednou z iniciátorek petice, která vznikla ve spolupráci se žižkovskými občany.

Podle Vinklárkové se nyní počítá s výstavbou zhruba 100 bytů na drobných pozemcích vlastněných městem. Dále má město rozjednáno, že menší podíl bytů mohl být po dobu 15 let v režimu regulace výše nájemného. „My si ale myslíme, že by město mělo raději nějaké byty za nákladovou cenu odkoupit a že jejich podíl by měl být vyšší – alespoň 15 procent, tedy zhruba 1600 bytů,“ tvrdí pro deník Metro Vinklárková. 

Zdůrazňuje, že Praha se dostává do situace, kdy jsou ceny bytů tak vysoké, že si je nemůže dovolit už ani střední třída. „Navíc nemůžeme ovlivnit, kdo si ty byty koupí. Kdokoli na globálním trhu, kdo si do nich bude chtít uložit peníze nebo provozovat Airbnb. Můžeme tomuto trhu, my Pražané, konkurovat? Těžko. Chceme ale v Praze bydlet. Bez aktivity ze strany města, případně také státu to nepůjde. Mohou to být městské byty nebo město může věnovat či prodat pozemky stavebním družstvům – v tom případě je ale naprosto klíčové, aby byl ošetřen antispekulativní mechanismus,“ tvrdí. 

Často také zaznívá kritika v souvislosti s výstavbou škol. „Pozemky pro ni jsou poloviční, než by měly být, děti tak nebudou mít ani pořádné sportoviště. Horší je to s veřejnou vybaveností, ať už zdravotní, sociální, či volnočasovou – není záruka, že v nové čtvrti bude poliklinika, domov důchodců, liduška, sportovní hala či plavecký bazén – prostě všechno to, co k životu ve městě potřebujeme,“ uzavírá Vinklárková. 

Změna územního plánu

Město před osmi lety rozhodlo, že nová čtvrť vznikne bez mezinárodní urbanistické soutěže. Studii území tak vypracoval Institut plánování a rozvoje. Dokument je podkladem pro uzavření smluv s developery a schválení změny územního plánu. O smlouvách se jedná. Více o petici, kterou se má dnes (27. ledna 2022) zabývat i zastupitelstvo hlavního města Prahy, najdete na webu Zizkovlidem.cz

Vinklárková také připomíná problém, který vznikl při jednání s developerem, který staví Smíchov City. Ačkoli se městu podařilo s ním zahájit spolupráci, problémů tam bude podle ní celá řada. „Nejhorší je asi nepoměr bytů a kanceláří, což způsobí, že území, které je dnes dopravně už přetížené, na tom bude ještě hůře,“ tvrdí pro deník Metro.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek