metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Budeme ekologičtí, ale ať to za nás zaplatí stát

  13:13
Šetrní k přírodě? Proč ne, ale něco za něco. To je náš přístup.

„Lidé se často mylně domnívají, že na šetrnější přístup k přírodě nemají, ale občas si jen špatně spočítají náklady a to, co pak ušetří, nebo si to nespočítají vůbec,“ komentuje problematiku Lukáš Hrábek, mluvčí české Greenpeace. Připouští ale, že současná ekonomická situace na trhu s bydlením tomu ne vždy nahrává.

„Menší, energeticky málo náročný dům se dá pořídit i na klíč kolem dvou a půl milionu korun,“ říká Hrábek. Jenže dražší než dům bývá často pozemek. Což podle něho investory nakonec odrazuje. „Každopádně dnes už ale na novostavbu, která by spadala do spodní energetické skupiny, nenarazíte,“ dodává mluvčí Greenpeace. Ekologické chování bychom mohli projevit i v automobilové dopravě. Jenže jen ani ne polovina Čechů je ochotná omezit individuální jízdy autem.

Pokud by Češi sáhli po elektroautě, odrazuje je vysoká cena, scházejí dotace státu. „A pokud neumožní elektrovůz rychlé dobíjení a dojezd jako klasický vůz, bude to záležitost omezené skupiny nadšenců a movitých lidí,“ říká Jan Plomer, odborník na elektromobilitu.

Jak prokázal nejnovější průzkum ING Homes and Mortgages mezi evropskými klienty v otázce energeticky šetrného bydlení, nedopadli Češi nejhůř. Přes čtyřicet procent souhlasí s tím, že pro ekologičtější domácnost by mohli udělat víc. Pokud by jim v tom nebránily okolnosti.

„Zajímavé je, že jednotlivci často naznačují že jim ‚jiní lidé‘ brání být ekologičtějšími. Mezi důvody, které lidem zabraňují dělat více, byl nejčastěji uváděn nedostatek finančních prostředků,“ vysvětluje Jessica Extonová, ekonomka zabývající se ekonomickým myšlením lidí. Týká se to i Čechů

V celoevropském srovnání si méně než Češi stěžují jen Turci. Dokonce takoví Lucemburčané, jedni z nejbohatších v Evropě, naříkají mnohem více než my, že na úspornější životní styl nemají dostatečně plné peněženky. Češi se domnívají, že kdyby stát víc přispěl na nejrůznější úsporná opatření, budou se rádi chovat k přírodě mnohem vstřícněji. Například dvě pětiny z nás by uvítaly, kdyby dostaly dotaci na energeticky úspornější domácí spotřebiče.

Po státu chceme, aby nešetřil za každou cenu

  • Osmdesát procent Čechů by uvítalo, kdyby jim solární panely z poloviny zaplatil stát.
  • Podle výzkumu katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno dává 79 procent Čechů přednost vodě z kohoutku před balenou.
  • Necelá třetina českých spotřebitelů je ochotná utrácet za ekologicky šetrné výrobky a ekologicky vyrobené věci. Jsou totiž dražší.
  • Biopotraviny kupuje podle zjištění CVVM jen pětina spotřebitelů.
  • Češi chtějí spořivý stát. Nejsou ale proti tomu, aby veřejná správa, když nakupuje nejrůznější věci, nehleděla jen na nejnižší cenu, ale upřednostnila také šetrnost výrobků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek