metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
První možnost, jak získat práci, mají Ukrajinci na úřadech práce. | foto: MAFRA

„Budeš prodávat naše produkty.“ Pracovní nabídky pro Ukrajince jsou mimo. Problém je jazyk

  10:03
Idealistické představy, že desetitisíce válečných uprchlíků zaplní prázdná místa v českých firmách, jsou na hony vzdálené realitě. Třeba jen proto, že osmdesát procent běženců tvoří ženy.

Jeden z mnoha pracovních inzertních portálů. Malý ukrajinský nápis Robota v Čechii na pozadí modro-žluté vlaječky. Po prokliknutí se dostanete na více než sedm set pracovních nabídek, které jsou vhodné pro ukrajinské příchozí. Jenže ani jediný inzerát s podrobným popisem není v ukrajinštině.

Pro člověka, který několik dní putoval stovky a více kilometrů, z toho částečně pod palbou ruských zbraní, je teď těžké se ve zcela cizím prostředí zorientovat. A ještě když se tu hovoří cizí řečí, byť vzdáleně podobnou. Nabídky jako „Budeš prodávat naše produkty a inspirovat zákazníky k tomu, aby maximálně využili naše služby, každé setkání se zákazníkem je jiné. Nudit se nebudeš.“ musejí znít pro lidi z válečné zóny jako mluva mimozemšťanů. Nejen proto, že jsou jen v češtině.

„Otevírají se kurzy českého jazyka pro Ukrajince, někde si to zařizují samy firmy. Ale i tak může cizinec základní znalost češtiny získat až za dva tři měsíce,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup. Právě neznalost češtiny může podle něho v těchto chvílích vytvářet bariéru při hledání práce.

Průzkum

  • Pravidelný čtvrtletní průzkum společnosti ManpowerGroup mezi českými zaměstnavateli, jak se chystají zaměstnávat nové lidi, nebo naopak propouštět, ještě nezachytil vliv války na Ukrajině.
  • Banky sice redukují kamenné pobočky a stahují zaměstnance z přepážek, na druhé straně kvůli masivní digitalizaci služeb hledají každou volnou ruku v IT profesích.
  • Zájem o nové zaměstnance se sníží ve druhém čtvrtletí mezi podnikateli ve velkoobchodě a maloobchodě. Začíná se totiž projevovat šetření zákazníků kvůli inflaci, vysokým cenám potravin a energií. 

Není to ale jen jazyk, který klade překážky. Mezi příchozími určitě domácí zaměstnavatelé nenajdou řidiče dálkové přepravy, řemeslníky stavebních profesí, nástrojaře. Už kvůli tomu, že naprostou většinu příchozích tvoří ženy, výjimkou nejsou neúplné rodiny, jen babičky s vnoučaty. Určitou šanci na českém pracovním trhu ale řada Ukrajinek nebo Ukrajinců z řad uprchlíků má. „Odhadujeme, že přibližně dvaašedesát tisíc pracovních nabídek je pro ně vhodných,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb v České republice. Naprostá většina příchozích, jak se ukazuje, deklaruje, že přijme jakoukoli práci bez ohledu na kvalifikaci. „Nabízejí se pozice v gastronomii, volná jsou také místa řidičů, poptávka může být i po šičkách, s ohledem na digitalizaci mají šanci lidé z IT a také je možnost uplatnění v sociálních službách,“ připomíná Rezlerová.

Některé firmy nečekají, co zprostředkuje stát, samy se aktivně snaží jednak sehnat chybějící zaměstnance, ale zároveň i pomoci běžencům a usnadnit jim začlenění do běžného života. Šanci tak například dostaly dvě ukrajinské houslistky. Momentálně se řeší jejich cesta do Česka, dvě volná místa pro ně našel Karlovarský symfonický orchestr.

Ještě minulý a předminulý týden byla šance, že pokud firma získala mezi uprchlíky adepty na práci, měla možnost je někde ubytovat. Volná místa však rychle mizejí, především v ubytovnách. Ty se zaplňují dalšími ukrajinskými běženci, podle toho, jak je rozdělují po republice z jednotlivých integračních center.

Zaměstnavatelé budou muset řešit každodenní případný dovoz do práce i z desítek kilometrů vzdálených ubytoven, kde se pro ně najdou volná lůžka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek