metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Budou lidem autobusy ujíždět?

  15:13
Začnou autobusy ujíždět cestujícím? Budou na ně muset číhat? Proč mačkat tlačítko všude? Co senioři, lidé s taškami a matky s kočárky? Ty a mnohé další otázky vyvstaly v hlavách cestujících poté, co pražský organizátor dopravy Ropid oznámil možnost plošného zavedení takzvaných zastávek na znamení na území metropole. Cestující obratem zasypali dopravní odborníky řadou dotazů týkajících se zamýšlené úpravy. Deník Metro společně s Ropidem odpovídají na ty nejpalčivější.

1. Budou se i nadále dodržovat jízdní řády?
Povinností řidičů je a bude hlídat si jízdní řád tak, aby neodjížděli ze zastávek dříve, než mají zadáno. Režim jednotného charakteru zastávek stejně jako dnes zastávky „na znamení“ nezakazují řidiči zastavit v zastávce, i když v ní nikdo nechce vystupovat ani nastupovat, a vyčkat do času odjezdu podle jízdního řádu. V případě různých mimořádností na trase, kolon, a tedy zpožděného autobusu může dle Ropidu naopak toto opatření pomoci k dohnání zpoždění a ke zlepšení dodržování jízdního řádu.

2. Proč mají být na znamení i zastávky, kde vždy někdo vystupuje?
Důvodů pro to, aby byly všechny zastávky stejné, je hned několik. Těmi nejzásadnějšími je podle organizátora dopravy sjednocení systému tak, aby se chování řidičů i cestujících ve všech zastávkách sjednotilo, dalším důvodem je fakt, že Ropid dostává denně řadu podnětů na zavedení či zrušení současných zastávek „na znamení“. Jednotný systém zastávek má stanovit pravidla, odstranit polemiky, které bývá složité rozsoudit, a rozvázat tak organizaci ruce.

3. Skončí v Praze s novým režimem možnost autobus doběhnout?
Nejčastější příčinou nehod s chodci v okolí zastávek je podle statistik dobíhání MHD. Základní poučkou proto bývá, že autobus se nedobíhá, na autobus se čeká. „V současnosti se však ani v rámci nového režimu zastávek nemůže stát, že by autobus projel okolo před časem odjezdu uvedeným v jízdním řádu. Současně zastaví vždy, pokud bude ve voze poptávka po výstupu,“ vysvětluje Ropid.

4. Nemůže se stát, že mě ve tmě, dešti či mlze řidič přehlédne a zastávku projede?
Většina zastávek na území metropole se nachází na osvětlených veřejných komunikacích a i v noci či za jinak zhoršené viditelnosti je tak do prostoru zastávky vidět. „Řidiči jsou školeni na to, že pokud si nejsou bezpečně jisti, že se v zastávce nikdo nenachází, musí přizpůsobit rychlost a opakovaně kontrolovat přítomnost potenciálních cestujících v zastávce. Pokud má cestující pochybnosti o tom, jestli jej řidič dokáže včas spatřit, je možné využít například malé baterky, reflexních prvků či světla mobilního telefonu a řidiče upozornit,“ píše Ropid. Podle odborníků jsou navíc podobné podněty ojedinělé, a to i přesto, že je celkem 1409 méně významných zastávek, kde osvětlení může chybět, již „na znamení“ řadu let.

5. Co když se v přeplněném voze nedostanu k tlačítku?
Stane-li se, že je autobus přeplněn, je podle Ropidu pravděpodobné, že bude na zastávkách chtít vystupovat i někdo jiný než vy. Pokud by se však přesto stalo, že by tlačítko před zastávkou nikdo nezmáčkl, měl by cestující podle Ropidu požádat o stisknutí někoho jiného. „Uvědomujeme si ale, že tato varianta není úplně komfortní, a proto se těmto situacím snažíme předcházet. Pro všechna nově dodávaná vozidla jsou předepsána tlačítka v dosahu každé řady sedadel i plošiny pro kočárky a invalidní vozíky,“ uvádí Ropid.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy