metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Další 3 fotografie v galerii
Je otázkou, zda se vrátí tramvaj zpět do Stromovky či ne. | foto: ČTK

Budou přes Stromovku jezdit tramvaje? Magistrát a dopravní podnik o tom uvažují

  13:56
Prodloužení kolejí až k Vozovně není po chuti místním z Prahy 7. Trať tudy přitom historicky vedla. Podle náměstka pro dopravu je ve hře obnovení trati zrušené nacisty v délce asi 250 metrů.

„Bohužel mi radnice potvrdila to, co jsem zaslechl. Tramvajová linka ve Stromovce má být prodloužena k Vozovně. Tramvaj pojede parkem a končit bude někde v místech dětského hřiště. Hřiště by se rušit nemělo, součástí návrhu je jeho dílčí posunutí.“ S tímhle tvrzením, které obratem vyvolalo bouřlivou debatu, přispěchal v oblíbené facebookové skupině Letenská parta uživatel Jiří Hladký.

Důvodem, který radnice sedmé městské části uvádí, je podle Hladkého zpřístupnění vzdálenější části parku starším lidem či těm s omezenými pohybovými možnostmi. „Podle této logiky by mohly tramvajové koleje vést třeba až k rybníčkům, aby tito lidé měli možnost se tam dostat,“ píše dále Hladký.

Nápad je na stole
Deník Metro obratem oslovil zástupce sedmé městské části. Ti potvrdili, že se podobný nápad opravdu před časem ocitl na stole. Zda a kdy se případně bude realizovat, zatím není rozhodnuto.

Trať Královskou oborou historicky vedla.

„Jedná se o záměr, který aktuálně projednává dopravní podnik a který by představoval návrat tramvají na původní historickou trať. Ta zde byla v provozu do konce třicátých let. Pro obnovení tohoto spojení by bylo možné využít tramvajové těleso, které ve Stromovce nikdy nebylo odstraněno, jen z něj byly za období protektorátu postupně rozebrány koleje,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Jízda by byla pomalá
V praxi by to podle zástupců radnice sedmé městské části znamenalo prodloužení trati od zastávky Planetárium Praha o zhruba dvě stě padesát metrů. Současné restaurace Vozovna či dětského hřiště by se realizace teoreticky dotknout neměla.

„Záměr vychází z dlouhodobé snahy o lepší zpřístupnění Stromovky a Šlechtovky pro seniory či lidi s omezenými pohybovými schopnostmi. Neměl by pro park znamenat žádnou větší zátěž, stejně jako již realizované zajíždění historické tramvajové linky do zastávky Planetárium Praha, které je bez problémů v provozu zhruba tři roky,“ vysvětluje pro Metro Vokuš a dodává: „Také by se v tomto případě nejednalo o kapacitní frekventované spojení a vozy by rovněž jezdily v úseku velmi pomalu s ohledem na park.“

Debata teprve proběhne
Záměr je nyní podle Vokuše projednáván na úrovni územního plánu, tedy není hotový detailní projekt. Natož jeho zadání a zpracování. Na toto téma, které je bezpochyby pro místní velice citlivé, proto dosud neproběhla žádná veřejná debata s obyvateli ani návštěvníky Stromovky. To se má výhledově změnit. Mezi fanoušky pražské hromadné dopravy, kterými jsou i řidiči historických linek, se nicméně šeptá o tom, že by po nové trati pendlovala pouze historická linka číslo 41. Jezdilo by se tu tedy teoreticky pouze o víkendech.

Trať Královskou oborou historicky vedla.

Že se o prodlužování kolejí uvažuje, deníku Metro potvrdil i náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. „Dopravní podnik obnovení tramvajové trati prověřuje, nikoli ale k Vozovně. Pouze do bezpečné vzdálenosti od dětského hřiště, a to v režimu podobném pěší zóně,“ komentuje pro Metro Scheinherr.

Pozor na Evropské

  • Dopravní podnik začne příští středu s další fází stavby tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina. Stavební práce se rozšíří do Evropské ulice i obratiště Divoká Šárka.
  • Komplikace se nevyhnou cestujícím mířícím na Letiště Václava Havla. Kvůli stavebním pracím totiž bude od února až do října docházet k průběžným obousměrným omezením jízdních pruhů.
  • Práce začnou v ranních hodinách a ve čtyřech etapách potrvají až do podzimu. V rámci první etapy, jež proběhne do 15. dubna, bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku mezi smyčkou Divoká Šárka a zastávkou Vozovna Vokovice.
  • Současně bude na Evropské obousměrně snížen počet jízdních pruhů na režim 1+1 v každém směru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek