metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Legendární YMCA k nám přinesla volejbal, softbal i basketbal

  11:57
Slavná sportovní organizace YMCA vychovala po celém světě tisíce lidí. V té pražské trénovala sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, gymnastka Věra Čáslavská.
Lekce na střeše

Lekce na střeše | foto: Archiv YMCAMetro.cz

Přátelství mezi lidmi na celém světě, bez rozdílu vyznání, barvy pleti skrz sport. To je hlavní smysl slavné sportovní organizace YMCA, která vznikla ve Velké Británii už v ­roce 1844 a svou pražskou pobočku má od první republiky také v Praze.

Byla to právě YMCA, která světu dala spoustu sportů. Její historie v Československu je také velmi zajímavá. Na střeše domu se kdysi hrál basket nebo volejbal, na klopené dráze v tělocvičně trénovala Věra Čáslavská, kterou sem přivedla její trenérka Eva Bosáková, jež se v roce 1960 na olympiádě v Římě stala zlatou na kladině.

„Bylo to v koncem padesátých let, když tehdy patnáctiletou Věru Čáslavskou začala trénovat Eva Bosáková. Po zákazu YMCA sídlil v domě Československý svaz tělesné výchovy a sportu a jakkoli byly úpravy domu mnohdy necitlivé až devastující, tělocvična zůstala víceméně stejná a mimořádná běžecká dráha stále slouží. Dnes třeba jako součást kruhových tréninků, in-door běhání a nebo se po ní prohánějí děti z YMCA školky,“ říká pro deník Metro ředitelka pražské YMCA Petra Otřísalová.

Sporty, které vznikly v YMCA

Basketbal, dnes jeden z nejpopulárnějších sportů na světě, vznikl právě díky sdružení YMCA. Jeho otcem se stal v roce 1891 James Naismith, který působil jakoučitelna sportovní škole této organizace ve Springfieldu ve Spojených státech. Vymyslel tehdy kolektivní hru, která by se dala hrát, i v zimním období - a tak vznikl basket neboli košíková.

Volejbal vynalezl jej roku 1895 Wiliam G. Morgan z Holyoke YMCA v americkém státě Massachusetts. Morgan se s Naismithem znal a jeho úspěšný vynález basketbalu ho inspiroval. Spojil určité prvky basketbalu, tenisu a házené a povedlo se mu vytvořit bezkontaktní halový míčový sport hraný přes síť, při kterém hrozilo jen málo zranění. Novou hru nazval nejprve mintonette. O rok později se začal používat dnešní výraz volejbal (odbíjená).

Kin-ball se hraje s obřím balonem neboli

velmíčem. Velmíč využívali „ymkaři“ už ve 20. a 30. letech minulého století. Za jeho původ se považuje Kanada.

Světu YMCA a do Československa přinesla kromě basketbalu a volejbalu také lukostřelbu a softbal.

YMCA patřila v období první republiky mezi nejvýznamnější organizace v zemi. „Za jejím rozkvětem stála řada významných lidí. O vznik v Československu se zasloužil Tomáš Garrigue Masaryk s dcerou Alicí. Malebný pozemek na tábořiště YMCA v Soběšíně na řece Sázavě, kde dodnes funguje „Masarykův“ letní tábor Soběším věnoval organizaci na přímluvu TGM kníže Jiří Sternberg,“ přibližuje historii YMCA Otřísalová.

Členy organizace byla celá řad zajímavých osobností. Třeba Václav Havel st., tedy Václav Maria, otec bývalého prezidenta Václava Havla. Václav M. Havel pracoval přímo v paláci na Poříčí v ­různých výborech a byl i jejím předsedou. Další zajímavou postavou, který se v pražské YMCA angažoval byl významný český biolog a filozof Emanuel Rádl.

YMCA v Československu byla a je známa svou otevřeností. Populárních táborů se účastnily děti nejrůznějších národností - Češi, Slováci, Poláci, Němci, Židé – ale potkávaly se zde i děti různě nábožensky založené – katolíci, protestanté, pravoslavní, ale také děti z rodin bez vyznání.

Budova YMCA plná nej

YMCA na Poříčí se pyšní z ­pražského pohledu samými nej. Je tu jeden z prvních bazénů v Praze, který sportovcům slouží už od roku 1928.

„Ojedinělá je i plochá střecha sedmipatrového domu, kde se kdysi hrála basketbalová a volejbalová utkání – na místě současné kotelny bylo totiž hřiště a střecha dodnes nabízí úchvatný výhled na Prahu,“ říká Otřísalová. Zároveň dodává, že střecha není běžně přístupná. Ale její návštěva je součástí občasných dnů otevřených dveří. „V létě jsme pořádali pilates na střeše a s rozcvičkou FIT PAUZA tam rádi znovu zamíříme, až nám to počasí na jaře opět umožní,“ láká na sportování s výhledem na město Otříslová.

Jedinečný je páternoster, který také patří mezi nejstarší ve městě. „Obdivují ho i turisté. Mimochodem, víte, že vůbec první mateřské v centrum v ­Čechách bylo otevřeno právě u nás na Poříčí?“ chlubí se právem Otřísalová.

Výstava

O slavné sportovní historii se dozvíte v pražském paláci YMCA, Na Poříčí 12.

Výstavu můžete navštívit do 31. ledna, denně od 8 do 20 hodin. Vstup je zdarma.

Stavba domu byla z nemalé části financována americkými Ymkami. Architekt Eduard Hnilička nejprve navštívil několik sdružení YMCA v USA a pak navrhl projekt domu, který byl a je v mnohém ojedinělý: architekt jej i díky štědré dotaci z americké YMCA navrhl velkoryse a z unikátních materiálů, jako byly například průhledné skleněné dlaždice zvané luxfery. Ty odvážně použil na výplň podlah a zároveň stropů, takže některá patra jsou světelně i opticky prostupná.

Historie YMCA v Československu

YMCA přispěla k rozvoji sportovní výchovy v Československu investicemi do sportovišť. Poprvé se obyvatelé Prahy setkali s krytým bazénem, s první běžeckou klopenou dráhou a gymnastickou halou či se saunami a lázněmi v Paláci YMCA.

Ze subvencí Ymek v USA se po celé naší zemi postavily desítky hřišť, sportovišť i bazénů. Mezi osobnosti, které se nejvíce zasloužily o propagaci sportovní výchovy, patřil ředitel

sportovního oddělení F. M. Marek, který stál v roce 1924 u zrodu Československého basketbalového a volejbalového svazu. Díky přínosu pro rozvoj sportu je YMCA také členem Českého olympijského výboru.

Krásná skleněná dlažba se tu zachovala dodnes, stejně jako krytý bazén umístěný v suterénu, tělocvična v prvním patře nebo zasedací místnost s původním krbem v šestém patře.

Kromě sportování dům na Poříčí nabízel za první republiky ubytování pro mladé svobodné muže. „Bylo to jakousi obdobou ženských domovů na Smíchově. Budova jim poskytovala také klubovny, knihovnu. Pořádaly se tu různé společenské a kulturní večery,“ doplňuje Otřísalová.

Organizace se přímo zapojila do osudů Čechoslováků. Během války YMCA pomáhala uprchlíkům ze zabraného pohraničí, poté působila ilegálně a její přední členové zahynuli v koncentračních táborech. Plného obnovení činnosti se dočkala YMCA až po válce. Během let 1946 a 1947 probíhalo navracení majetku zkonfiskovaného nacisty, přičemž škody na majetcích byly veliké – zhruba z poloviny jeho hodnoty bylo zničeno.

Jak už všichni víme, i za dob komunismu nebylo takovým aktivitám přáno. Prvního dubna 1948 byla na YMCA uvalena národní správa. Následovala konfiskace táborů, které spravovala - na Sázavě (Masarykův a Kounice) a Nižbora ve prospěch Československého svazu mládeže. YMCA u nás skončila v lednu 1951 a plné obnovy se dočkala až v roce 1990.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek