metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Dalších 5 fotografií v galerii
Nádraží Vyšehrad - Kousek pod Vyšehradem se rozpadá kdysi krásná, secesní budova železniční stanice Praha-Vyšehrad. Přes 115 let starou budovu navrhl architekt Antonín Balšánek. Vyšehradské nádraží je ukázkou toho, co se stane, když spolu majitel budovy a město neumí mluvit a nedokážou se dohodnout na kompromisu. | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Budovy, které dosloužily svému účelu. Co s nimi bude?

Komerční sdělení Ať už to dříve byly významné továrny, centra společenského života nebo klíčové součásti infrastruktury, po desítkách nebo dokonce stovkách let svému účelu neslouží a chátrají. Co si dnes s nimi počít?

Před více než 150 lety se Jan Neruda ve svém slavném fejetonu zeptal „kam s ním?“ Dnes si můžeme klást podobnou otázku – co s nimi? Po celém Česku stojí desítky významných budov nebo areálů, které jsou prázdné a chátrají. Dříve to tak přitom nebylo. Šlo o významné továrny, železniční stanice, kancelářské budovy nebo paláce.

Spolu s postupem času se však potřeby města a lidí vyvíjely a budovy, často projektované k jednomu určitému účelu, na to nedokázaly reagovat. K jejich záchraně je proto nutné změnit jejich funkci. To je jediné řešení, které může zamezit tomu, aby tyto významné stavby musely jít k zemi.

Z brownfieldu byty

Velmi dobrým příkladem takovéhoto vývoje je dnes notoricky známý vršovický brownfield areálu továrny Koh-i-noor. V něm se kdysi vyráběly špendlíky, patentky a další kovová galanterie. V roce 2017 prázdný a zdevastovaný areál koupil developer a plánuje v něm postavit byty, restaurace, kavárny a zřídit i řadu služeb pro veřejnost. Uprostřed Vršovic už totiž dnes nemá smysl mít obrovský průmyslový areál.

Návrh studia Jakub Cigler Architekti, které developer oslovil kvůli vytvoření návrhu rekonstrukce, počítá s využitím některých původních historických prvků, aby zachoval osobité kouzlo starých továrních budov. Díky aktivitě developera tak zůstane zachována část historie, a zároveň v místě vzniknou nové byty a služby, které tam momentálně chybějí.

Místo nádraží nové centrum čtvrti

Žižkovské nákladové nádraží je momentálně pustou oázou uprostřed pulzující čtvrti. Od roku 2002 už neslouží svému původnímu účelu a postupně pustne. Na místě 33hektarového brownfieldu teď plánují developeři vystavět byty pro 15 000 lidí nebo školu, v lokalitě vzniknou i nové služby.

S odkazem na minulost areálu bude zachována funkcionalistická nádražní budova. Ta je památkově chráněná a měla by se stát společensko-kulturním centrem celé obnovené lokality. Sídlit by v ní mohl i Národní filmový archiv.

S ohledem na minulost i budoucnost

Již od svého dokončení v roce 1935 byl označován za první pražský mrakodrap – funkcionalistický palác s dnešním názvem Radost je dominantou dolního Žižkova. Původně sloužil jako sídlo Všeobecného penzijního ústavu. Jeho zaměstnanci si v něm tehdy užívali nejmodernějších technologií – například americké klimatizace značky Carrier. Po práci mohli zaměstnanci i okolní obyvatelé do venkovní tělocvičny na střeše budovy nebo se třeba jít pobavit do tančírny v přízemí. A někteří zaměstnanci měli i to štěstí, že v domě mohli bydlet.

Později se do domu nastěhovaly odbory a polyfunkční povaha domu začala upadat. Dům se uzavřel do sebe, což změnili až noví majitelé, kteří stavbu koupili v roce 2019 a přejmenovali ji na dům Radost. Dům otevřeli veřejnosti, začaly se v něm konat kulturní akce, zpřístupnila se střecha s panoramatickou vyhlídkou.

Na budově je však velmi patrné působení času. Zatéká do ní, rozvody jsou v původním stavu a nesplňuje aktuální normy. Aby dům ožil a živý taky zůstal, chtějí ho noví majitelé s ohledem na jeho historickou hodnotu zrekonstruovat. Opatrnou rekonstrukcí z pera architektů QARTA architektura s ohledem na původní záměr architektů domu v něm investoři zvýší počet bytů a dají vzniknout rozsáhlému zázemí občanské vybavenosti – obchodům, ordinacím lékařů, vytvoří prostor pro kulturní a volnočasové aktivity a podobně. Záměrem je, aby dům Radost do budoucna opět mohl sloužit svému okolí a tvořit živou část dolního Žižkova.

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám