metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola
Nemocnice Na Bulovce | foto: Profimedia.cz

Bulovka dostala pokutu. Za zakázky bez výběrových řízení

  10:11
Tři miliony korun má zaplatit nemocnice Na Bulovce. Pokutu jí dal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to, že v letech 2008-2010 zadávala některé zakázky na poskytování služeb bez výběrové řízení, případně použila nesprávný druh zadávacího řízení.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj prohlásil, že porušení zákona bylo závažné. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad. Mluvčí nemocnice Martin Šalek doplnil, že Bulovku tehdy řídil bývalý management. Od loňska má nemocnice nové vedení.

U jedné ze smluv nemocnice zaplatila přes 16 milionů

Kostlivci ve skříni

  • Nové vedení se už loni na podzim distancovalo od chyb, které zjistila ministerská kontrola.
  • Podle Šalka změnilo v zařízení třeba právě nastavení zadávání zakázek.
  • Mluvčí podotkl, že nyní nemocnici dohání postup bývalého managementu a musí se "kostlivci ve skříni" zabývat.

Chybný postup se podle ÚOHS týkal například smlouvy se společností AMEDIS, spol. s r.o. na provádění servisu, pravidelné údržby a pro zajištění bezpečného chodu zdravotnické techniky. Dále smluv na ostrahu, právní služby nebo na služby komunikační a systémové infrastruktury.

"U tří smluv zadavatel neprovedl žádné transparentní zadávací řízení, které by objektivně dokládalo, že smluvní vztah s dodavateli vznikl na základě řádně fungujícího soutěžního prostředí," uvedl Rafaj. U jedné ze smluv nemocnice zaplatila za zakázku přes 16 milionů korun, ve druhém téměř 3,5 milionu a v dalším případě nebyl stanovený žádný finanční strop.

Chyby odhalil už loni audit ministerstva zdravotnictví

"U smluv na právní služby zadavatel rozdělil předmět veřejné zakázky tak, aby se dostal pod limit dva miliony korun platný podle tehdejší právní úpravy pro zakázky malého rozsahu, při nichž nebyl povinen dodržovat postup podle zákona o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Smlouvy na právní služby uzavírané se dvěma firmami v součtu podle ÚOHS přesáhly deset milionů korun.

Chyby ve smlouvách a výběrových řízeních odhalil loni i audit ministerstva zdravotnictví. Ministr pak v dubnu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Kateřinu Toběrnou. Případem se začala zabývat policie. Šalek připomněl, že v nemocnici se management kompletně obměnil. Nový ředitel Petr Zajíc nastoupil do funkce loni v srpnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

vydáno 25. května 2022  12:00

Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama...  celý článek

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek