metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Nemocnice Na Bulovce | foto: Profimedia.cz

Bulovka dostala pokutu. Za zakázky bez výběrových řízení

  10:11
Tři miliony korun má zaplatit nemocnice Na Bulovce. Pokutu jí dal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to, že v letech 2008-2010 zadávala některé zakázky na poskytování služeb bez výběrové řízení, případně použila nesprávný druh zadávacího řízení.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj prohlásil, že porušení zákona bylo závažné. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad. Mluvčí nemocnice Martin Šalek doplnil, že Bulovku tehdy řídil bývalý management. Od loňska má nemocnice nové vedení.

U jedné ze smluv nemocnice zaplatila přes 16 milionů

Kostlivci ve skříni

  • Nové vedení se už loni na podzim distancovalo od chyb, které zjistila ministerská kontrola.
  • Podle Šalka změnilo v zařízení třeba právě nastavení zadávání zakázek.
  • Mluvčí podotkl, že nyní nemocnici dohání postup bývalého managementu a musí se "kostlivci ve skříni" zabývat.

Chybný postup se podle ÚOHS týkal například smlouvy se společností AMEDIS, spol. s r.o. na provádění servisu, pravidelné údržby a pro zajištění bezpečného chodu zdravotnické techniky. Dále smluv na ostrahu, právní služby nebo na služby komunikační a systémové infrastruktury.

"U tří smluv zadavatel neprovedl žádné transparentní zadávací řízení, které by objektivně dokládalo, že smluvní vztah s dodavateli vznikl na základě řádně fungujícího soutěžního prostředí," uvedl Rafaj. U jedné ze smluv nemocnice zaplatila za zakázku přes 16 milionů korun, ve druhém téměř 3,5 milionu a v dalším případě nebyl stanovený žádný finanční strop.

Chyby odhalil už loni audit ministerstva zdravotnictví

"U smluv na právní služby zadavatel rozdělil předmět veřejné zakázky tak, aby se dostal pod limit dva miliony korun platný podle tehdejší právní úpravy pro zakázky malého rozsahu, při nichž nebyl povinen dodržovat postup podle zákona o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Smlouvy na právní služby uzavírané se dvěma firmami v součtu podle ÚOHS přesáhly deset milionů korun.

Chyby ve smlouvách a výběrových řízeních odhalil loni i audit ministerstva zdravotnictví. Ministr pak v dubnu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Kateřinu Toběrnou. Případem se začala zabývat policie. Šalek připomněl, že v nemocnici se management kompletně obměnil. Nový ředitel Petr Zajíc nastoupil do funkce loni v srpnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek