metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Na Václavském náměstí se prodávají hlavně klobásy. | foto: Profimedia.cz

Buřty, pivo a grog k Václaváku patří

  12:02
Co bude k dostání v nových stáncích na Václavském náměstí k dostání? A koupíme tam v kteroukoliv noční a denní hodinu alkohol, jak je tomu dnes? O tom se rozhodne až v půlce roku. Jisté však je, že o tradiční české klobásky nepřijdeme.

Stánky v novém

Zútulnění Václavského náměstí počítá mimo jiné s umístěním šesti identických stánků v dolní části náměstí. Ve stáncích bude zachováno rychlé občerstvení, prodej květin nebo tisku. Studii, jak by mělo Václavské náměstí vypadat, zpracovalo architektonické studio Cigler Marani Architects.

Záměr zcivilizovat vzhled Václavského náměstí také cestou omezení počtu stánků s buřty a klobásami vyvolal pozdvižení. Podle radních totiž tyto stánky s non-stop otevírací dobou hyzdí okolí, obtěžují zápachem. V nových stáních, jejichž počet by měl klesnout na šest, by měly být k dostání napřiklad tisk a květiny.

"Se snížením počtu těchto stánků problém nemám, nejsou nic pěkného," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Nelíbí se mu však rozhodnutí radních, co by ve stáncích mělo a nemělo být k dostání. "Jestli si tam dám ten buřt, sushi nebo kebab, to má rozhodnout trh," dodává starosta. Podle Lomeckého se klobásy na Václaváku prodávaly za první republiky i za minulého režimu, stejně tak by z alkoholu zachoval maximálně prodej piva a grogu. "Tvrdý alkohol ne," říká. 

Klobásky chybět nebudou, dušuje se radní

"V rámci rychlého občerstvení nebudou určitě chybět ani české tradiční klobásy," ujišťuje ale radní Aleksandra Udženija. Rada města chce nejpozději do 30. června předložit koncepci řešení stánkového prodeje, kde bude přesně určen sortiment a umístění stánků. "Po tomto termínu se budou řešit ostatní podrobnosti jako otevírací doba, možná regulace cen sortimentu, nájemní doba, výpovědní lhůta, atakdále" dodává radní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek