metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.
Cvičení kendó se dělí do dvou oblastí – šinaj kendó, tedy plnokontaktní cvičení...
Další 4 fotografie v galerii
Cvičení kendó se dělí do dvou oblastí – šinaj kendó, tedy plnokontaktní cvičení s cvičným mečem šinajem a ochrannou výstrojí bógu, a kendó kata, tedy nácvik boje pomocí předem daných sestav pohybů za použití pravých nebo dřevěných mečů | foto: Metro.cz

Byl jsem samurajem, který až moc mrká

9. srpna 2018  9:30 Marek Hýř Metro.cz
Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži kendo. Toto japonské bojové umění s mečem je plné tradic a rituálů.

„Dorazím a vezmu si triko a kraťasy,“ potvrzuji mailem svou účast na tréninku. „Preferujeme spíše delší nohavice. Kendo je stále poněkud tradiční,“ odpovídá mi trenér Petr Řezníček z Klubu San Dó Mon. Nakonec tedy s tepláky vyrážím do tělocvičny ČVUT na Karlově náměstí.

Hned při vstupu do haly se potvrzují slova trenéra. Kendo je opravdu tradiční. Kdykoliv totiž někdo vstoupí do maličké tělocvičny, ukloní se směrem k žebřinám, kde je takzvané kamiza, což je čestné místo. Několik nápisů na stěně připomíná, na co mají kendisté dbát. Symboly vyzývají například k trpělivosti a pokoře.

Fotogalerie

V hale vidím samuraje, jak se v naprostém tichu rozcvičují. Než do ruky dostanu meč já, dostávám po- učení. Dozvídám se, že šinai je meč bambusový a bokutó meč dřevěný. Také je mi kladeno na srdce, že zbraň ze země nezvedám jen tak jako motyku, naopak si k ní posvátně kleknu a teprve poté ji zvednu. Ve chvíli, kdy začínám zkoušet sestavy s mečem, se z tichých samurajů stávají hlasité bestie. Údery totiž doprovází křik. „Ten je projevem ducha, je to jediné, co soupeř neovlivní a může i soupeře zastrašit,“ vysvětluje trenér.

Vyprosil jsem si, že si souboje chci také zkusit. Jsem proto navlečen do lehkého brnění bógu. Kendo není žádná oku líbivá šermovačka. Nejde o to vyměnit si pár úderů, mým úkolem je trefit soupeře. Do hlavy, do trupu, do předloktí nebo krku. To jsou údery, které v souboji na život a na smrt ochromily nebo rovnou zabily. Na tato místa útočí samurajové i dnes.

Zkuste si kendo

  • Stačí přijít s úborem na cvičení a můžete si sport hned vyzkoušet.
  • První tři lekce má Klub San Dó Mon  zdarma. 
  • V říjnu se obvykle otevírá kurz základu kenda, kde se do konce roku intenzivně probere vše potřebné, aby si pak nováčci mohli v pohodě zacvičit s pokročilými.
  • Všechny informace o klubu najdete na webu Sandomon.cz.

Rozbíhám se k soupeři. Mým cílem je seknout ho do hlavy. Švihnu mečem a běžím dál, rychle se otáčím a připravuji se na další útok. Jsem ale pomalý, ve chvíli, kdy dokončuji otočku, stojí můj soupeř již za mnou a je připraven zasadit mi ránu. Venku panuje letní dusno a já nabalen ve zbroji těžce oddechuji. Sám nevím, zda se potím z vedra, nebo z toho, že stojím tváří v tvář řvoucímu nepříteli.

Další cvičení je mazec. Jeden z kendistů je postupně napadán soupeři. Rychlý výpad, křik, rána a úprk. Prásk, prásk. Snažím se soupeře trefit, než můj meč stihne dopadnout na soupeře, jsem vykryt a seknut do hlavy. V tu chvíli leknutím mrkám a sekám mimo. Během tréninku kvůli ranám mrkám často. Půlvteřinové zavření očí se mi stává osudným a schytávám ránu. Závěr tréninku patří zpětné vazbě. Každý si klekne před trenéra, který zhodnotí jeho počítání při tréninku. Hezké a účelné!

Komentáře

Hlavní zprávy

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám