metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Bytů je v Česku dost. Největší zájem je hlavně o ty na kšeft

10. července 2018  10:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Lidé utrácejí stále víc za nemovitosti. Nakupují totiž bydlení jako investici.

Česko má problém s byty. Je jich málo a jejich cena je ještě výše, než to odpovídá už tak špatné situaci. Může za to obrovský zájem o byty pro kšeft. Třeba ti nejbohatší – především cizinci a spekulanti – nakupují za hotové. Ostatní si však na druhý nebo třetí byt, který chtějí do budoucna například předat dětem, pořizují hypotéky.

Úvěry na další byty jsou však podle hlavní ekonomky Raiffeisenbanky Heleny Horské spícím rizikem české ekonomiky.

„Byt pořízený k investici není nezbytný. Klient nepřijde o střechu nad hlavou, když za něj přestane splácet hypotéku. Tlak na splácení v případě potíží je u dlužníka nižší než u úvěru na vlastní bydlení,“ uvedla Horská.

Ekonomka upozorňuje i na další rizika. „Pokud se do problémové situace dostane větší počet dlužníků kvůli zhoršení ekonomické situace, budou se chtít bytů zbavit,“ vysvětluje Horská. To by se pak na trhu objevilo velké množství bytů a to by vedlo k poklesu jejich ceny. Klesla by ale i výše zástavy, kterou majitel bytu bance ručí. Bankovní sektor by se podle Horské dostal pod tlak jako před deseti lety ve Spojených státech, kdy hypoteční krize odstartovala celosvětovou krizi. 

Statisíce nových bytů

Stavební boom prožilo Česko v roce 2007, kdy se postavilo téměř 42 tisíc nových bytů.

  • Za posledních třicet let postavily developerské a jiné společnosti a také obce a stát v Česku přibližně 820 tisíc nových bytů, z toho 550 tisíc v posledních dvaceti letech. Loni jich bylo přes 28 tisíc. Je to přibližně na úrovni roku 2011.
  • Nejčastějšími zahraničními kupci jsou Rusové a Ukrajinci, následují Slováci.
  • Problém je i s byty, které si lidé chtějí pronajmout. I nájmy totiž letí strmě vzhůru. Například v Praze je ve vlastnictví magistrátu či městských částí 1900 volných bytů. Vyplývá to z aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Nákupy nemovitostí „na kšeft“ potvrzují i realitní makléři z regionů. „Každý druhý malometrážní byt je určen k pronájmu,“ říká Jakub Hrbáč z brněnské pobočky společnosti RE/MAX. Mezi těmi, kteří si volné bydlení v novostavbách pronajímají, jsou hlavně cizinci pracující pro nadnárodní korporace.

Investiční bydlení zažívá rozmach i v tak netradičních lokalitách jako Žatec, Louny, Most a Chomutov. Třetina klientů nepotřebuje nemovitost pro vlastní užívání. „Investoři zde kupují už i větší nemovitosti,“ vysvětluje Pavel Hassman z REMAXu. Za zvyšujícím se zájmem je podle něho rozvoj průmyslových zón v tomto regionu.

I přes vysoké ceny však developery netrápí nedostatek zájemců, ale nedostatek volných pozemků na další výstavbu. I proto jsou nové projekty obvykle rychle vyprodané. Zájem mají hlavně cizinci, například v novém bytovém komplexu společnosti Central Group v Praze 3 jim z devíti set bytů patří třetina.

Přitom volných bytů je nyní v Česku dostatek. Podle Českého statistického úřadu je jich přes 650 tisíc neobydlených. Lidé je drží například pro potomky, nebo jen k rekreaci. Případně byty čekají na rekonstrukci kvůli sporům majitelů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám