metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Park Pod Korábem | foto: Archiv T. PavlůMetro.cz

Byty místo parku. Obyvatelé Libně nechtějí nové sousedy

  11:24
Prodej travnaté plochy Pod Korábem je schválen. Jde tuto transakci ještě zvrátit?

Pro některé je to Košinka, pro jiné park Pod Korábem. Zelenou oázu rozkládající se na severním svahu Libně znají všichni místní. Park mezi Primátorskou a Kandertovou ulicí, na jehož spodním okraji stojí počmáraná a na první pohled zanedbaná ubytovna, má být však brzy o kousek menší. Společnost Relimex Group, jež vlastní posprejovaný objekt, totiž před časem magistrát požádala o rozdělení přilehlého pozemku a odkup jeho části. Bytový komplex, který zde má podle plánů majitele vzniknout, už dostal první souhlasná razítka. „Prodej části parku, který byl veřejnosti přístupný, soukromému majiteli je samo o sobě zajímavý počin. Letos v zimě se na tomto místě bobovalo. Ještě podivnější je nízká cena pozemku (zhruba dva miliony šest set tisíc korun – pozn. redakce), protože již v důvodové zprávě usnesení je uvedeno, že zde bude bytový dům,“ říká pro deník Metro opoziční zastupitel Prahy 8 Tomáš Pavlů.

Proti prodeji nyní brojí místní obyvatelé peticí. Její autorka Yulia Skadchenko vyzývá vedení Prahy 8, hlavního města i dalších odborů, aby se prodejem podrobněji zabývaly. Vedení městské části totiž sice odkup neschválilo, vyjádřilo ale souhlas s prodejem pozemku. „Na posledním zastupitelstvu Prahy 8 se to řešilo z více stran, i když byl na pořadu rozpočet, což je daleko větší téma než prodej kousku zeleně. Ten pozemek patřil magistrátu, Praha 8 k tomu dala pouze souhlas,“ dodává Pavlů. Podle textu petice i samotných odpůrců stavby je nyní třeba celou věc důkladně prošetřit. Zmenšování parků ve prospěch developerských projektů je podle nich nepřípustné.

Zástupci radnice osmé městské části ale tvrdí, že o zmenšování parku vůbec nejde. Na ploše, o které se jedná, totiž ještě donedávna stejně parkovali obyvatelé a návštěvníci ubytovny.

Jak nedávno pro Deník N upozornil mluvčí magistrátu Vít Hofman, jedním z důvodů, proč magistrát na prodej kývl, byl fakt, že je společnost Relimex Group vlastníkem bezprostředně sousedních pozemků. Jde tak o takzvaně návaznou stavbu.

Je také otázkou, zda protest místních nepřišel pozdě. Prodej v současné podobě totiž posvětil i Institut plánování a rozvoje.

Podobný problém, tedy možné zastavění parku bytovými domy, řešili nedávno i v nedalekých Vysočanech. Na náměstí OSN měly vzniknout tři pětipatrové věžáky a podél přilehlé Freyovy ulice kancelářská budova. Po hlasitých protestech místních se tak však zatím nestane. Alespoň podle mluvčí Prahy 9 Marie Kurkové. „V tuto chvíli stavební úřad neeviduje žádnou žádost investora týkající se výstavby na náměstí OSN,“ potvrdila pro deník Metro Kurková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek