metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 11 fotografií v galerii
Demolice domu v Opletalově ulici | foto: ČTK

Bývalá tiskárna v Opletalově ulici je po čtyřech dnech zbourána

  13:37
Po čtyřech dnech stavebních prací bylo torzo někdejší tiskárny v Opletalově ulici definitivně srovnáno se zemí. Demolici nařídil v pátek stavební odbor Prahy 1 kvůli havarijnímu stavu budovy. František Polák z Metrostavu, který bourání prováděl, uvedl, že na místě zbyla jen suť ze zbořených zdí, o jejím odvozu rozhodne investor. Demolice budovy v centru města byla velmi komplikovaná, částečně se kvůli tomu i zastavovala doprava.

"Je to dole, stojí tam plot, je to vyčištěno," uvedl Polák. "Vše proběhlo bez komplikací, nikdo nebyl zraněn," dodal. Dnes Metrostav sundával štítovou zeď, kterou tiskárna přiléhala k sousednímu domu na rohu Václavského náměstí. Zbytky budovy byly v havarijním stavu, při demolici se celá zeď vedoucí do ulice kývala a nakláněla. Dělníci museli při bourání nejvyšších pater budovy spolu s policisty zastavovat dopravu na silnici a i průchod po protějším chodníku. Od bouracího bagru totiž odlétaly kameny až na protější stranu ulice.

 Proti bourání se postavili architekti i památkáři

Demolice domu v Opletalově ulici
Demolice domu v Opletalově ulici

Majitelem domu je společnost Flow East, která vlastní i sousední dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. Investor chce místo této budovy, místo bývalé tiskárny a na pozemku ve vnitrobloku postavit nový objekt. Proti bourání rohového domu se v minulosti postavili někteří architekti a památkáři a protestovala proti němu i veřejnost. Všechna potřebná povolení chce investor získat do konce letošního roku, poté by začal s demolicí a následně se stavbou.

Torzo tiskárny stejně jako rohový dům není kulturní památkou. Tiskárna jí však byla do roku 2008, kdy o sejmutí ochrany požádal tehdejší vlastník poté, co velkou část domu zboural. Ministerstvo kultury mu vyhovělo, neboť již nebylo co chránit, dnes je památkově chráněn jen pozemek. Tiskárnu postavil Vácslav Havel, dědeček bývalého českého prezidenta. Budova byla dlouhá léta opuštěná a od roku 2006, kdy se tam krátce dělaly stavební práce, navíc přišla o část fasády. Z domu, postaveného v roce 1919, kde sídlily třeba Národní listy, zbylo torzo. V 90. letech se třeba plánovalo zachovat nejen architektonicky kvalitní fasádu, ale i unikátní mramorové schodiště či klenby; objekt však později měnil vlastníky a měnily se i jejich plány na to, jak s domem naloží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek