metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Bývalého šéfa odboru magistrátu stíhá za Blanku protikorupční policie

  15:04
Kvůli kauze tunelu Blanka zahájila protikorupční policie trestní stíhání bývalého šéfa odboru městského investora pražského magistrátu Jana Beránka. Tím, že najal externí firmy podle vyšetřovatele způsobil škodu 30 milionů korun. Server E15, který o stíhání informuje, ale uvádí, že šéf odboru postupoval podle usnesení městské rady.

Beránek do funkce nastoupil v únoru 2012 a krátce poté přestal proplácet faktury za vícepráce na Blance. Tehdy totiž nebylo jasné, zda jejich objem nepřesáhl zákonem povolených 20 procent. Pokud by se tak stalo, Beránkovi by hrozilo trestní stíhání. Na kategorizaci víceprací pak Beránek v jednacím řízení bez uveřejnění najal právní a projekční kanceláře Weil, Gotshal & Manges, Satra a Valbek.

Policie ale tvrdí, že měl Beránek situaci řešit s pomocí zaměstnanců magistrátu nebo městem najatého dozoru a správce stavby, tedy společnosti IDS. Právě tuto firmu ale politici považovali za viníka tehdejší situace.

Z politiků nikdo stíhán není, rada hlasovala

Beránek jednal podle rozhodnutí rady z prosince 2012, z radních ale nikdo obviněn nebyl. Policisté podle serveru nedokázali určit, kdo pro kategorizaci hlasoval, protože se hlasovalo tajně.

Beránek letos v únoru vyhrál s městem soud o neoprávněnosti výpovědi. Podle zdroje E15 se o něj policie začala zajímat zhruba dva týdny poté, protože existovala obava, že by mohl znovu zasahovat do dění kolem Blanky.

V současné době pokračuje arbitráž mezi Prahou a IDS. Praha se s firmou ve stanoveném termínu nedohodla na částce, kterou má firmě zaplatit kvůli stavbě Blanky. IDS původně chtěla 150 milionů, poté požadavek zvýšila. Rozhodčí soud letos v únoru rozhodl, že IDS má na peníze nárok. Částku ale neurčil. IDS kvůli dluhu na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. To se zatím nestane.

Tunel Blanka vyjde na zhruba 37 miliard korun. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav, kdy šlo o částky v řádu miliard korun. Kdy bude tunel otevřen, nyní není jasné, zprovoznění bylo odloženo na neurčito kvůli poškozeným kabelům.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek