metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
Multižánrový prostor MeetFactory se na krátký čas přestěhuje do areálu bývalého lihovaru. | foto: MeetFactory

Bývalý lihovar se díky MeetFactory otevře kultuře

  18:29
MeetFactory se alespoň částečně v létě stěhuje také přes koleje. V prostoru bývalého Lihovaru, jehož zbytky půjdou v srpnu definitivně k zemi, bude letní kino, divadlo nebo bar.

Ještě předtím, než zbytky starého lihovaru na Zlíchově půjdou k zemi, obsadí tento prostor tým známého multižánrového centra MeetFactory. To už několik let funguje v bývalé sklárně naproti. Bude tu letní kino, divadlo nebo výstavy. Kultura se do opuštěného areálu přesune už zítra. 

Kromě Lihovaru se divadlo opět usídlí také o něco dále, v bývalém bazénu Barrandovských teras. Ještě v květnu a červnu tam bude uvedena inscenace Psí dny v režii Natálie Deákové. Program poběží dál i v samotné MeetFactory. Na konci června proběhne vernisáž skupinové výstavy Planted in the Body, která nahlíží na rostliny jako na zdroje a nositele poznání a podrobně zkoumá možnosti sdílení a zprostředkovávání unikátních vědomostí, jež v sobě ukrývá rostlinný svět. Chybět nebudou ani komunitní akce Květináč, druhá edice květinového dýchánku, v rámci které proběhne třeba komentovaná prohlídka výstavy a edukativní botanická procházka, a již tradiční Blešák secondhandového oblečení adoplňků. Vstup na obě akce je zdarma.

Zlíchovský lihovar

  • První zmínky o tomto místě jsou ze začátku 19. století, původně se zde vyráběl líh a potaš, po znárodnění v 50. letech 20. století byla továrna přestavěna v octárnu.
  • Jeden z největších lihovarů v Praze své doby připomíná už jen komín a budova rafinérie.
  • Areál lihovaru, který se nachází na na rozhraní Zlíchova a Smíchova, přestaví developerská skupina Trigema na bytový komplex s 500 byty.
  • Kromě bytů bude v areálu sevřeném ulicemi Nádražní a Strakonická také 4 500 metrů čtverečních obchodů, restaurací a kaváren.
  • Na podobě projektu se bude podílet ateliér Black n' Arch výtvarníka Davida Černého, který je mimo jiné spojen právě s MeetFactory. Tento kulturní prostor vede spolu se zpěvákem Davidem Kollerem a filmařkou Alice Nellis.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy