metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Bývalý provozovatel Opencard nesmí podle soudu systém karty blokovat

  10:09,  aktualizováno  17:11
Městský soud v Praze vydal na základě žaloby pražského dopravního podniku předběžné opatření vůči firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k Opencard. Firma nesmí systém blokovat. EMS prostřednictvím mluvčího Martina Opatrného tvrdí, že nechápe důvod podání žaloby. Firma podle něj systém nijak neomezovala.

Dopravní podnik podle podal žalobu v pondělí. Soud rozhodl ještě týž den. Vynesl rozhodnutí, v němž ukládá firmě EMS povinnost strpět užívání 1,26 milionu čipových karet opencard. Firma nesmí udělat žádný krok, kterým by omezila funkčnost a provoz karet, vyplývá z textu.

Vedení města se pokouší práva k systému koupit

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK existenci rozhodnutí potvrdila. Podrobnosti ale odmítla sdělit. Rozhodnutí si totiž zatím jedna ze stran nevyzvedla. Předběžné opatření podle ní platí do doby, než soud rozhodne o žalobě samotné. Opatrný tvrdí, že opatření soudu se týká jen takzvaného dopravního odbavovacího systému, tedy fungování karet při cestování. Neřeší ovšem vydávání nových karet, které minulý týden na několik hodin zkolabovalo. Praha a EMS o dalším postupu jednají. Dohody zatím platí pouze do konce měsíce.

Praha, dopravní podnik a vlastník autorských práv EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování opencard. Vedení města se pokouší práva k systému koupit a provozovat jej samo. Na podmínkách případného obchodu ale obě strany shodu najít nedokázaly. Co bude dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s dalšími možnými partnery.

Firma si stěžuje u Evropské komise

Server Týden.cz dnes uvedl, že EMS podala v souvislosti s pražskou kartou Opencard stížnost k Evropské komisi kvůli nedovolené podpoře. Týká se prý mimo jiné Plzeňských městských dopravních podniků a Českých drah, s nimiž teď Praha jedná o spolupráci. Firmu k tomuto kroku vedly závěry znaleckého posudku.

Oba subjekty, na které si stěžuje, podle EMS využívají veřejné prostředky, kterými mimo jiné financují vývoj a provoz vlastních řešení kartových odbavovacích systémů. A ty nyní, podle mínění EMS v rozporu s eurounijním právem, nabízejí Praze místo Opencard. Současně s tím prý může nastat nedovolené zvýhodnění firem dodávajících řešení těmto subjektům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy