metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 14 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Čajový mistr Jaromír Horák
Větší foto
Čajový mistr Jaromír Horák | foto: ArchivMetro.cz

Čaj má spousty chutí a variant, říká čajový mistr Jaromír Horák

16. března 2018  7:50 Iveta Benáková Metro.cz
Čaj už dávno není pouhým nápojem k snídani nebo pitím pro dlouhé zimní večery. Přidává se do koktejlů, pije se jako energy drink, a dokonce se páruje stejně jako víno nebo pivo i s jídlem. O čajové kultuře v Česku a nové disciplíně Tea Mixology se rozvyprávěl v rozhovoru pro Metro Jaromír Horák alias Čajomír.

Snad pro všechny představuje čaj sáček pravého čaje zalitý vodou, případně bylinky. Vy ho ale, pokud vím, chápete daleko šířeji…
Ano, protože pod pojmem čaj si můžeme představit snad všechno, co se dá spařit horkou vodou. Samozřejmě sem patří čaj pravý i celá řada bylinek, ale dá se připravit i z koření nebo sušeného ovoce. Jedním z posledních netradičních trendů v rámci čajových směsí je sušená zelenina, například mrkev se zázvorem nebo rajče s paprikou.

Vy sám jste autorem silného energy drinku z čaje. Může nás čaj „nakopnout“ stejně jako káva nebo tradiční a většinou sladké energy drinky?
Čajový kofein působí na tělo mnohem šetrněji a jeho povzbuzující účinek vydrží delší dobu než kofein v kávě. Ten rychle povzbudí, ale stejně rychle zase vyprchá. Energetizující schopnost čaje je ostatně známá už stovky let. Například v čajové kultuře Ruska nebo blízkovýchodních zemí se tradičně pije silný výluh z černého čaje, který se dodatečně ředí horkou vodou a doslazuje. My jsme začali vyrábět prémiové koncentráty z čaje Samurai shot, cílem je především nabídnout alternativu k běžným energy drinkům, které jsou velmi populární, ale také nezdravé.

Čím se váš Samurai shot tak výrazně liší?
Jde o silný extrakt z kvalitních čajů vařený přes dvanáct hodin. Neobsahuje žádné zbytečné konzervanty, barviva a zahušťovadla, je bezlepkový a stoprocentně veganský, jde o jedinečný přírodní zdroj energie. V tuhle chvíli vyrábíme sedm variant čaje, většina je zcela bez cukru, takže je energy drink vhodný i pro diabetiky. Jinak používáme v minimální míře cukr třtinový, kokosový nebo je nápoj doslazený hruškou. Nabízíme také Lim-ču, což je přírodní raw limonáda. A teď jsme sami sobě i svým příznivcům u příležitosti dvouletého výročí Samurai shot nadělili novinku – Masala Spicy, což je unikátní čajový extrakt se směsí koření jako kardamom, hřebíček, zázvor, anýz a samozřejmě černý čaj, který je lehce doslazen. Nápoj má velmi výraznou kořenitou chuť, ale podle dosavadních zkušeností, kdy hořké verze našich čajových extraktů zdaleka nepijí jen muži, ale naopak i velké procento žen, jsme přesvědčeni o úspěchu. Barmani pak podle mě ocení možnost připravit rychle oblíbený teplý indický nápoj Masala, kdy postačí pouhý jeden panák Samuraie a dvě deci teplého mléka.

V souvislosti s čajem se objevila disciplína Tea Mixology, oč běží?
Jde o kombinaci čaje s dalšími ingrediencemi, a to je docela běžné téma. V Česku je léta známý a většinou rumových nadšenců milovaný černý čaj s tuzemákem, citrónem a cukrem. Dokonalá kombinace čaje, alkoholu, ovocných šťáv a sladidel se dá využít i v dalších desítkách receptů, které dají vzniknout drinkům velmi zajímavých chutí. V Tea Mixology dokonce slavíme mezinárodní úspěchy! Vloni přivezla teprve osmnáctiletá studentka gastronomie na SOŠ a SOU v Poličce Kateřina Vymazalová zlatou medaili z Číny z mezinárodního finále Tea Masters Cup právě v kategorii Tea Mixology.

Poslední dobou se mluví také o kombinování čaje s jídlem, ale upřímně – to mám opravdu kachnu se zelím a knedlíkem zapíjet čajem?
U nás je samozřejmě tradiční zapíjet pečínku pivem. V Asii zase používají jako digestiv nějakou svou pálenku. Nicméně čaj má víc než blahodárné účinky na kvalitní trávení, takže je po jídle, zvlášť po tom vydatnějším, ideálním nápojem.

Je možné s úspěchem pěstovat čaj i v našich končinách?
Čaj, konkrétně latinsky Camellia Sinensis neboli čajovník čínský, můžete samozřejmě pěstovat i u nás na zahrádce. Jiná věc je, že bohužel nikdy nedosáhnete kvalitních sběrů, protože v naší zeměpisné šířce je pro pěstování čaje příliš velká zima. Ale kdo ví, jestli nepřestane globální oteplování, budeme mít možná jednou pořádnou čajovou plantáž i v Česku.

Kdybyste měl ze všech možných receptů „vypíchnout“ jeden konkrétní, který byste doporučil?
Určitě jedním z nejpopulárnějších v českých čajovnách je masala – v překladu to znamená směs. Pochází z Indie a je v něm použita kombinace několika druhů koření. Do litru studené vody vložíte po lžičce mleté skořice a mletého zázvoru, dvě špetky koriandru, špetku mletého bílého pepře, deset zrnek kardamomu a půlku chilli papričky. Vše povaříte v horké vodě asi 10 minut. Potom přilijete půl litru mléka a opět přivedete k varu. Osladíte podle libosti, přidat můžete i kapku alkoholu. Vznikne skvělý zahřívací a energetizující nápoj. Pokud se vám nechce připravovat s kořením, v každé dobré čajovně či krámku s čaji koupíte už předem namíchanou směs.

Kdo to je

  • Jaromír Horák působí pod přezdívkou a dnes i značkou Čajomír (komiksová postava supermana, který se objeví vždy tam, kde si někdo neví rady s přípravou či výběrem čaje).
  • V roce 2004 zřídil vlastní firmu na luxusní čajový catering Čajový komfort, o čtyři roky později se stal členem mezinárodní asociace World Tea Union za svoji osvětovou činnost a popularizaci čaje v ČR.
  • Každoročně připravuje Čajomír fest, letos v létě bude probíhat již 10. ročník. Inspirace k jeho vzniku pochází z Jižní Koreje.
  • „Snažíme se zachovat atmosféru čajového festivalu, proto se také každoročně koná na Vyšehradě na Starém purkrabství. Velice nás těší, že se festival stává opravdu mezinárodním a každým rokem k nám přijíždí více a více návštěv z celého světa – nejen kolegů z čajoven či prodejců, ale také umělců a především čaj milujících návštěvníků. Festival pomáhá k budování čajové komunity u nás a my se setkáváme se stále větším zájmem veřejnosti,“ říká Jaromír.
  • Více o festivalu najdete na www.cajomir.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Pixar oslavuje v Holešovicích

Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích
vydáno 15. února 2019  5:54

Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám