metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou. | foto: ČSOP

Čápi se otrávili jedem na hraboše

  5:41
Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.

Hubit v Česku přemnoženého hraboše polního pomocí chemie je jedna věc. Když však začnou po desítkách umírat na následky konzumace stejného jedu i další zvířata, která by ho navíc teoreticky pozřít vůbec neměla, je podle zaměstnanců Českého svazu ochránců přírody čas bít na poplach.

„Minulou středu jsme přijali v naší Záchranné stanici Bartošovice telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech na Opavsku. Jejich mršiny naši pracovníci obratem odeslali na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Nyní jsme obdrželi výsledek vyšetření, z něhož jednoznačně vyplývá, že byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfanu. To je chemická látka, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně nyní často skloňovaného Stutoxu II,“ říká pro deník Metro vedoucí stanice Petr Orel.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vydal začátkem srpna rozhodnutí, jímž povoloval na území okresů včetně Opavska plošnou aplikaci jedu na hubení hrabošů polních Stutox II. Na sociálních sítích i v médiích se od té doby rozhořela vzrušená diskuse o oprávněnosti takového rozhodnutí.

Ministerstvo zemědělství společně s kontrolory hájilo názor agrární komory a zemědělského svazu. Tvrdily, že je plošná aplikace tohoto jedu zcela nezbytná. Proti nim se naopak stavělo ministerstvo životního prostředí společně s nevládními ekologickými organizacemi a akademickou sférou. „Báli se, že jde o příliš veliké riziko pro další teplokrevné živočichy a velmi riskantní narušení potravního řetězce s možnými dalekosáhlými následky. Rozhodnutí o možné plošné aplikaci jedu bylo nakonec 12. srpna pozastaveno. Nicméně někteří zemědělci nečekali na výsledek diskuse a jed použili,“ dodává Orel.

Na popularitě odborným institucím nepřidalo ani zveřejnění informací o úhynu několika desítek zajíců polních na jižní Moravě. Ti byli otráveni rovněž jedem na hraboše. Úhyn čápů nyní podle ochránců přírody naznačuje, že se jedem dá otrávit i sekundárně. U mrtvol čápů se totiž našli i mrtví hlodavci. „Případ samozřejmě šetříme, v tuto chvíli ale nemůžeme poskytnout bližší informace,“ konstatovala pro iDNES.cz mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Lucie Pytlíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek