metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 1 fotografie v galerii
Značky, čáry ani sloupky některé řidiče neodrazují. | foto: Metro.cz

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

  4:07
Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.

Křižovatka Opatovské a Chilské ulice fungovala ještě donedávna poměrně klasicky. Výjezdem z dálnice D1 se dalo buďto odbočit na Háje, nebo se zařadit do pruhu směr Opatov. Protože se tu však v silném provozu štosovala auta s řidiči, kteří chtěli najet do přímého pruhu, vznikaly kvůli od Šeberova a Kunratic rychle jedoucím autům nebezpečné situace. Technická správa komunikací (TSK) proto křižovatku před zhruba dvěma měsíci předělala. Podle některých čtenářů však tato změna nenese potřebné ovoce.

„V nové úpravě je odbočení do přímého pruhu směr Opatov zakázané, auta smějí jen vpravo na Háje. Je tu pevná čára, a navíc balisety. Přesto řidiči brzdí, odbočují vlevo, protože mnohdy nevědí, že směr Opatov se najíždí až na odbočení pod dálničním mostem do nového odbočovacího pruhu směr Opatov,“ popisuje čtenář deníku Metro Martin Kolínský. Někteří to už znají, ale čekat na světlech naproti se jim nechce. „Takže z výjezdu už rovnou odbočují přes plnou čáru do přímého směru. Vznikají tu kolizní situace, často nebezpečné,“ dodává čtenář.

Změna k lepšímu?
Cílem úpravy bylo bezpochyby zlepšení bezpečnosti u zmiňovaného výjezdu z D1. Podle čtenářů je však současné řešení ještě nebezpečnější. Deník Metro na místo vyrazil minulou neděli. Během dvaceti minut jsme tu nafotili zhruba dvacítku hříšníků, kteří se úmyslně pustili do křižovatky přes plnou čáru či rovnou přes ohýbající se a po přejetí znovu se topořící plastové sloupky.

„Účastník silničního provozu je povinen respektovat dopravní značení. Pokud tak neučiní, vyvolává vždy kolizní a nebezpečné situace. Od srpna 2021 do srpna 2022 se na zmiňované křižovatce stalo celkem jedenáct dopravních nehod a prakticky vždy se jednalo o porušení ze strany řidiče. Proti příkazu dopravní značky stůj, dej přednost v jízdě, nedodržení bezpečné vzdálenosti, jízda na červenou a podobně,“ popisuje pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková. Přestavba rampy z „brněnského“ exitu na Chilskou, kde původně bylo pouze pravé odbočení a nyní je možné i levé odbočení směrem na Chodov, byla podle Liškové akce projektována a projednávána již od roku 2018. Křižovatka byla totiž vybudována v sedmdesátých letech minulého století s prvními etapami stavby dálnice D1. Bylo tedy třeba ji přizpůsobit současné dopravní realitě.

„Později byla křižovatka upravována pouze v souvislosti se stavbou Jižního Města a vybavena světelně signalizačním zařízením, tedy semafory,“ vzpomíná pro Metro Lišková a dodává: „Jak píše čtenář, účelem bylo skutečně odstranění problematického průpletu vozidel jedoucích z Brněnské od Průhonic. Současná úprava zčásti odstraňuje dopravně problémové kolizní body na stávajícím připojení přímé rampy ve směru od Průhonic. Stavba byla projednána s dotčenými orgány státní správy a následně vzešlé požadavky a připomínky byly zapracovány do projektové dokumentace.“

Problémy byly i jinde
O tom, že pražští řidiči nemají změny předností v křižovatkách rádi, informoval deník Metro již například loni v prosinci. Změna přednosti v jízdě tehdy přinášela motoristům karamboly cestou ze Strahova na Smíchov.

V křižovatce Turistické a ulice Pod Stadiony docházelo k drobným srážkám proto, že si účastníci nehod mysleli, že se nacházejí na hlavní silnici. I přesto, že značky a namalované čáry na vozovce minimálně pro jednoho z řidičů hovořily o pravém opaku.

Semafory

  • Aby bylo nebezpečných křižovatek méně, využívají se na naprosté většině chytré semafory. Ty dávají dříve zelenou tramvajím a autobusům.
  • Za téměř dvacet let, kdy se v Praze systém preference MHD rozvíjí, jsou již potřebnou technologií vybaveny všechny autobusy dopravního podniku a též polovina semaforů, kde se autobusy pohybují. U tramvají je to většina křižovatek.
  • Projektanti TSK průběžně pracují na úpravách dalších semaforů. Na některých bude preference MHD spuštěna ještě během léta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek