metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Část zoo se otevřela po povodni, návštěvníků je zatím málo

  11:18
Pražská zoo se dnes po třídenní uzavírce způsobené povodněmi otevřela veřejnosti. Za první hodinu ji podle informační tabule u vchodu navštívilo 36 lidí. Otevřena je pouze horní část zahrady. Zatopené části jsou ohraničeny páskou a hlídají je zaměstnanci zoo. Voda pomalu opadává, rozsah škod půjde vyčíslit, až se situace uklidní.

"Chodíme do zoo pravidelně na zvířátka, tak jsme se přišli podívat, jak to vypadá teď po těch povodních," řekla důchodkyně, která ráno přišla do zoo s manželem. Ocenila, že se zoo podařilo zachránit vesměs všechna zvířata. Při ničivých záplavách v roce 2002 jich totiž řada uhynula. Letos přišla zahrada o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku.

Lidé se nedostanou do pavilonu goril, velkých kočkovitých šelem nebo třeba k papouškům. Zaplavené území zoo si mohou prohlédnout od lanovky nebo z rozhledny. Část zvířat ze spodní části byla evakuována do zázemí ve výše položených oblastech zahrady.

Přijeďte, ale auto nechte doma, vyzývá šéf zoo

Zoo nebyla ani po záplavách v roce 2002 zahrnuta do systému protipovodňové ochrany. Ředitel zahrady Miroslav Bobek o tom dnes bude jednat s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem, který se přijede do zoo podívat. Bobek zároveň upozornil zájemce o prohlídku, ať do zatopené Troji nejezdí autem, a nekomplikují tak zhoršenou dopravní situaci.

Zahrada chce co nejrychleji obnovit provoz, škody se totiž podle Bobka mohou vyšplhat na zhruba 160 milionů korun. Takovou sumu by prý z fondu investic dávali dohromady velmi dlouho. Zoo navíc na čas přijde o jednu z hlavních atrakcí, skupinku goril. Až voda opadne, budou odvezeny do Dvora Králové, kde mohou pobýt i několik měsíců, než se opraví jejich zaplavený pražský pavilon. Stěhování do jiných zoo možná čeká i další zvířata.

Povodně před 11 lety byly ničivější

  • Ničivé povodně v roce 2002 způsobily v Zoo Praha škody ve výši 232 milionů.
  • Zahrada následně investovala stovky milionů korun do nových pavilonů.
  • Například na rekonstrukci aktuálně zatopené expozice šelem dala přes 25 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy