metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře.
Větší foto
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře. | foto: EVROPA V DATECH

Čech spíkuje líp než Slovák a Ital

14. června 2019  12:17 Filip Jaroševský Metro.cz
Ve znalostech angličtiny patříme mezi evropský průměr. Nejhůře dopadli Francouzi.

Češi patří společně se Slovenskem a Polskem mezi země s vysokou znalostí angličtiny. Vyplývá to z každoročního žebříčku EF English Proficiency Index (EF EPI), který zpracovali analytici projektu Evropa v datech. Obyvatelé tuzemska podle nich obsadili 17. místo z 32 evropských národů a lidově řečeno spíkují, tedy hovoří anglicky, docela slušně.

Podle Adély Denkové, jež se na projektu podílela, to v praxi znamená úroveň B1, tedy průměrnou schopnost Čecha dorozumět se v běžných situacích, vysvětlit své názory či popsat cestu.

Nejlepší jsou Švédi

  • Pokud si chcete mimo anglicky hovořící země dobře popovídat v tomto mezinárodním jazyce prakticky s každým, vyrazte na dovolenou do Švédska.
  • V globálním srovnání si Česko stojí ještě lépe než v tom evropském. Poslední hodnocení, které proběhlo v loňském roce, zahrnovalo celkem 88 zemí světa a Češi se v něm se skóre 59,99 bodu ze sta umístili na celkovém 20. místě. 
  • Švédsko mělo pro srovnání 70,72 bodu.

„Poláci se umístili o sedm příček výše než Češi, Slováci naopak o čtyři příčky níže. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česká republika umístilo kromě Polska ještě Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko,“ říká pro deník Metro Denková.

Další sousedé Česka, tedy Němci a Rakušané, patří se svým skóre do nejlépe hodnocené skupiny zemí s „velmi vysokou“ znalostí angličtiny odpovídající minimálně úrovni B2. „Nejhůře se mezi zeměmi Evropské unie umístila Francie. Po ní následují mimounijní země, jako je Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko a Ázerbájdžán,“ uvádí dále Denková.

Česko si v posledních letech drží v hodnocení EF EPI přibližně stejnou pozici i celosvětově. V roce 2017 se umístilo na 20. příčce z celkových 80 sledovaných zemí a v roce 2016 na 16. místě z celkových 72. Testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými napříč národy prostřednictvím online testů. Tento žebříček je nejrozsáhlejším, jenž na světě v této kategorii existuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Českým geekům se brzy splní sny

Casper Van Dien ve filmu Tarzan a Ztracené město (1998)
vydáno 13. prosince 2019  5:58

V hlavním městě se bude příští rok poprvé konat slavný Comic-Con. Po něm přijede kapitán ze Star Treku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám