metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře.
Větší foto
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře. | foto: EVROPA V DATECH

Čech spíkuje líp než Slovák a Ital

14. června 2019  12:17 Filip Jaroševský Metro.cz
Ve znalostech angličtiny patříme mezi evropský průměr. Nejhůře dopadli Francouzi.

Češi patří společně se Slovenskem a Polskem mezi země s vysokou znalostí angličtiny. Vyplývá to z každoročního žebříčku EF English Proficiency Index (EF EPI), který zpracovali analytici projektu Evropa v datech. Obyvatelé tuzemska podle nich obsadili 17. místo z 32 evropských národů a lidově řečeno spíkují, tedy hovoří anglicky, docela slušně.

Podle Adély Denkové, jež se na projektu podílela, to v praxi znamená úroveň B1, tedy průměrnou schopnost Čecha dorozumět se v běžných situacích, vysvětlit své názory či popsat cestu.

Nejlepší jsou Švédi

  • Pokud si chcete mimo anglicky hovořící země dobře popovídat v tomto mezinárodním jazyce prakticky s každým, vyrazte na dovolenou do Švédska.
  • V globálním srovnání si Česko stojí ještě lépe než v tom evropském. Poslední hodnocení, které proběhlo v loňském roce, zahrnovalo celkem 88 zemí světa a Češi se v něm se skóre 59,99 bodu ze sta umístili na celkovém 20. místě. 
  • Švédsko mělo pro srovnání 70,72 bodu.

„Poláci se umístili o sedm příček výše než Češi, Slováci naopak o čtyři příčky níže. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česká republika umístilo kromě Polska ještě Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko,“ říká pro deník Metro Denková.

Další sousedé Česka, tedy Němci a Rakušané, patří se svým skóre do nejlépe hodnocené skupiny zemí s „velmi vysokou“ znalostí angličtiny odpovídající minimálně úrovni B2. „Nejhůře se mezi zeměmi Evropské unie umístila Francie. Po ní následují mimounijní země, jako je Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko a Ázerbájdžán,“ uvádí dále Denková.

Česko si v posledních letech drží v hodnocení EF EPI přibližně stejnou pozici i celosvětově. V roce 2017 se umístilo na 20. příčce z celkových 80 sledovaných zemí a v roce 2016 na 16. místě z celkových 72. Testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými napříč národy prostřednictvím online testů. Tento žebříček je nejrozsáhlejším, jenž na světě v této kategorii existuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám