metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Větší foto
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře. | foto: EVROPA V DATECH

Čech spíkuje líp než Slovák a Ital

  12:17
Ve znalostech angličtiny patříme mezi evropský průměr. Nejhůře dopadli Francouzi.

Češi patří společně se Slovenskem a Polskem mezi země s vysokou znalostí angličtiny. Vyplývá to z každoročního žebříčku EF English Proficiency Index (EF EPI), který zpracovali analytici projektu Evropa v datech. Obyvatelé tuzemska podle nich obsadili 17. místo z 32 evropských národů a lidově řečeno spíkují, tedy hovoří anglicky, docela slušně.

Podle Adély Denkové, jež se na projektu podílela, to v praxi znamená úroveň B1, tedy průměrnou schopnost Čecha dorozumět se v běžných situacích, vysvětlit své názory či popsat cestu.

Nejlepší jsou Švédi

  • Pokud si chcete mimo anglicky hovořící země dobře popovídat v tomto mezinárodním jazyce prakticky s každým, vyrazte na dovolenou do Švédska.
  • V globálním srovnání si Česko stojí ještě lépe než v tom evropském. Poslední hodnocení, které proběhlo v loňském roce, zahrnovalo celkem 88 zemí světa a Češi se v něm se skóre 59,99 bodu ze sta umístili na celkovém 20. místě. 
  • Švédsko mělo pro srovnání 70,72 bodu.

„Poláci se umístili o sedm příček výše než Češi, Slováci naopak o čtyři příčky níže. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česká republika umístilo kromě Polska ještě Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko,“ říká pro deník Metro Denková.

Další sousedé Česka, tedy Němci a Rakušané, patří se svým skóre do nejlépe hodnocené skupiny zemí s „velmi vysokou“ znalostí angličtiny odpovídající minimálně úrovni B2. „Nejhůře se mezi zeměmi Evropské unie umístila Francie. Po ní následují mimounijní země, jako je Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko a Ázerbájdžán,“ uvádí dále Denková.

Česko si v posledních letech drží v hodnocení EF EPI přibližně stejnou pozici i celosvětově. V roce 2017 se umístilo na 20. příčce z celkových 80 sledovaných zemí a v roce 2016 na 16. místě z celkových 72. Testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými napříč národy prostřednictvím online testů. Tento žebříček je nejrozsáhlejším, jenž na světě v této kategorii existuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek