metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře.
Větší foto
Zelené země se dorozumí lépe, červené hůře. | foto: EVROPA V DATECH

Čech spíkuje líp než Slovák a Ital

14. června 2019  12:17 Filip Jaroševský Metro.cz
Ve znalostech angličtiny patříme mezi evropský průměr. Nejhůře dopadli Francouzi.

Češi patří společně se Slovenskem a Polskem mezi země s vysokou znalostí angličtiny. Vyplývá to z každoročního žebříčku EF English Proficiency Index (EF EPI), který zpracovali analytici projektu Evropa v datech. Obyvatelé tuzemska podle nich obsadili 17. místo z 32 evropských národů a lidově řečeno spíkují, tedy hovoří anglicky, docela slušně.

Podle Adély Denkové, jež se na projektu podílela, to v praxi znamená úroveň B1, tedy průměrnou schopnost Čecha dorozumět se v běžných situacích, vysvětlit své názory či popsat cestu.

Nejlepší jsou Švédi

  • Pokud si chcete mimo anglicky hovořící země dobře popovídat v tomto mezinárodním jazyce prakticky s každým, vyrazte na dovolenou do Švédska.
  • V globálním srovnání si Česko stojí ještě lépe než v tom evropském. Poslední hodnocení, které proběhlo v loňském roce, zahrnovalo celkem 88 zemí světa a Češi se v něm se skóre 59,99 bodu ze sta umístili na celkovém 20. místě. 
  • Švédsko mělo pro srovnání 70,72 bodu.

„Poláci se umístili o sedm příček výše než Češi, Slováci naopak o čtyři příčky níže. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česká republika umístilo kromě Polska ještě Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko,“ říká pro deník Metro Denková.

Další sousedé Česka, tedy Němci a Rakušané, patří se svým skóre do nejlépe hodnocené skupiny zemí s „velmi vysokou“ znalostí angličtiny odpovídající minimálně úrovni B2. „Nejhůře se mezi zeměmi Evropské unie umístila Francie. Po ní následují mimounijní země, jako je Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko a Ázerbájdžán,“ uvádí dále Denková.

Česko si v posledních letech drží v hodnocení EF EPI přibližně stejnou pozici i celosvětově. V roce 2017 se umístilo na 20. příčce z celkových 80 sledovaných zemí a v roce 2016 na 16. místě z celkových 72. Testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými napříč národy prostřednictvím online testů. Tento žebříček je nejrozsáhlejším, jenž na světě v této kategorii existuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám