metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Čechům nevadí stočené tachometry starých aut

  14:31
Auta ze zahraničí se u nás prodávají v průměru jedenáct let stará. Domácí ojetiny jsou o čtyři roky mladší.

Než přišly prodávajícímu peníze na účet, stálo jeho ojeté vozidlo loni v bazaru 84 dnů. Letos, i kvůli koronavirové epidemii, je průměrná čekací doba ojetiny na prodej 106 dní, tedy o dlouhých dvaadvacet dní delší. Rychleji se prodávají vozy, které jejich první majitel koupil v Česku.

Na rychlost prodeje má vliv i prověření původu a skutečného technického stavu. „Průměrná doba prodeje auta s naším reportem zkracovala letos prodej bazarových vozů o patnáct dní,“ připomíná Barbora Minksová, manažerka marketingu společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie aut. Přesto jsou Češi až trestuhodně tolerantní. „Téměř šedesáti procentům dotazovaných kupodivu nevadí, pokud je tachometr stočený o padesát tisíc kilometrů a méně,“ komentuje výsledky nedávného šetření manažerka Barbora Minksová.

Ceny spadly dolů

Průměrná cena ojetého automobilu v prvním pololetí se dostala na 212 tisíc korun. Jeto o 16 tisíc korun méně než v prvním pololetí loňského roku. Naopak vzrostl počet deklarovaných ujetých kilometrů, v průměru mají bazarové vozy letos na tachometru 166 tisíc kilometrů. Loni to bylo 154 tisíc.

Na to, jak dlouho bude váš vůz stát na ploše bazaru nebo viset na inzertním portálu na internetu, má vliv kromě druhu paliva (v Česku stále vedou mezi ojetinami diesely) i barva karoserie. Podíl barev ojetých vozů zůstává dlouhodobě stabilní. V prvním pololetí dominovaly trhu s ojetými vozy šedé vozy, respektive šedé a stříbrné. Špatně si v letošním prvním pololetí nevedly ani modré, bílé nebo černé odstíny. Nejmenšímu zájmu se těší zelené, případně hnědé automobily.

V prvním pololetí přibyly na trhu s ojetými auty v České republice exempláře staré patnáct a více let. Podle údajů zpracovaných prodejcem AAA Auto se u těchto starých vozů jedná převážně o dovozové exempláře. Tento fakt se promítá i v tom, kdo přestárlé automobily nabízí. „Auta ve věku nad patnáct let se z více než padesáti procent prodávají mezi fyzickými osobami mimo autobazary. U vozidel do pěti let stáří jde naopak jen o necelých devět procent, lidé se více obracejí na bazary,“ komentuje situaci Karolína Topolová, generální ředitelka Aures Holding, provozovatele autobazarů AAA Auto.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek