metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Sobota, 26. září 2020. Svátek má Andrea.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Čechům nevadí stočené tachometry starých aut

19. srpna 2020  14:31 Pavel Hrabica Metro.cz
Auta ze zahraničí se u nás prodávají v průměru jedenáct let stará. Domácí ojetiny jsou o čtyři roky mladší.

Než přišly prodávajícímu peníze na účet, stálo jeho ojeté vozidlo loni v bazaru 84 dnů. Letos, i kvůli koronavirové epidemii, je průměrná čekací doba ojetiny na prodej 106 dní, tedy o dlouhých dvaadvacet dní delší. Rychleji se prodávají vozy, které jejich první majitel koupil v Česku.

Na rychlost prodeje má vliv i prověření původu a skutečného technického stavu. „Průměrná doba prodeje auta s naším reportem zkracovala letos prodej bazarových vozů o patnáct dní,“ připomíná Barbora Minksová, manažerka marketingu společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie aut. Přesto jsou Češi až trestuhodně tolerantní. „Téměř šedesáti procentům dotazovaných kupodivu nevadí, pokud je tachometr stočený o padesát tisíc kilometrů a méně,“ komentuje výsledky nedávného šetření manažerka Barbora Minksová.

Ceny spadly dolů

Průměrná cena ojetého automobilu v prvním pololetí se dostala na 212 tisíc korun. Jeto o 16 tisíc korun méně než v prvním pololetí loňského roku. Naopak vzrostl počet deklarovaných ujetých kilometrů, v průměru mají bazarové vozy letos na tachometru 166 tisíc kilometrů. Loni to bylo 154 tisíc.

Na to, jak dlouho bude váš vůz stát na ploše bazaru nebo viset na inzertním portálu na internetu, má vliv kromě druhu paliva (v Česku stále vedou mezi ojetinami diesely) i barva karoserie. Podíl barev ojetých vozů zůstává dlouhodobě stabilní. V prvním pololetí dominovaly trhu s ojetými vozy šedé vozy, respektive šedé a stříbrné. Špatně si v letošním prvním pololetí nevedly ani modré, bílé nebo černé odstíny. Nejmenšímu zájmu se těší zelené, případně hnědé automobily.

V prvním pololetí přibyly na trhu s ojetými auty v České republice exempláře staré patnáct a více let. Podle údajů zpracovaných prodejcem AAA Auto se u těchto starých vozů jedná převážně o dovozové exempláře. Tento fakt se promítá i v tom, kdo přestárlé automobily nabízí. „Auta ve věku nad patnáct let se z více než padesáti procent prodávají mezi fyzickými osobami mimo autobazary. U vozidel do pěti let stáří jde naopak jen o necelých devět procent, lidé se více obracejí na bazary,“ komentuje situaci Karolína Topolová, generální ředitelka Aures Holding, provozovatele autobazarů AAA Auto.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Černý baron je uvěřitelnější Dům z karet. Bez Netflixu a Spaceyho

Příběh seriálu Černý baron se odvíjí kolem nelítostného konfliktu dvou bývalých... Strážce streamu
vydáno 25. září 2020  15:37

Měli jste v oblibě dramatický seriál Dům z karet (House of Cards), který před lety pomohl na vrchol streamovací platformě Netflix? Pak se vám bude líbit...  celý článek

Autobus na vodík stvořili mladí šampióni z Motola

Unikátní model bývá k vidění v rámci prezenčních stánků dopravního podniku
vydáno 25. září 2020  10:55

Studenti Střední průmyslové školy dopravní bodují i s autíčky na alternativní pohon. Unikátní modely pod zámkem nedrží.  celý článek

Šťastné legíny šijí „líné“ holky z Brna

Petra Němečková (vlevo) a Petra „Petruccya“ Bartoňková
vydáno 25. září 2020  5:07

Mladou oděvní značku Pura Vida založily dvě kamarádky Petry, aby měly motivaci cvičit.  celý článek

Komerční sdělení

Platební brány e-shopů se rozšiřují o odloženou platbu

Platební brány e-shopů se rozšiřují o odloženou platbu.
vydáno 25. září 2020

Nakupování na internetu u nás zdomácnělo. Doby, kdy většina lidí online prodejcům nedůvěřovala, jsou dávno pryč a z Česka se naopak stala e-shopová...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám