metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čechům zatím jejich rezervy peněz stačí

  11:03
Zaplaťpánbůh za minulou celosvětovou finanční krizi. Nebýt jí, lidé by teď byli v podstatně větších problémech.

Anticovid, Covid – nájemné, další a další podpůrné finanční programy od státu. To je něco, co momentálně Čechům není většinou jasné. Zmatky ve finančních nástrojích spojených se současnou epidemií mají i ti, kterých se bezprostředně dotýkají. Problémy zorientovat se ve všech finančních produktech současnosti má téměř třicet procent lidí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Výsledky byly zveřejněny včera.

Máme jiné starosti a také nechápeme, co nám říkají
„Ukázalo se, že jak se do on-line světa přesunula práce, nákupy a další činnosti, projevilo se to například i v tom, že lidé se více snaží získávat informace na internetu, epidemie výrazně omezila styk klientů s finančními a bankovními poradci,“ říká Michal Straka z Ipsosu. Současně však takřka čtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že informace o finančních produktech je nezajímají. „Lidé mají přirozeně jiné starosti,“ doplňuje zjištění výzkumu Straka.

Navíc se ukazuje, že se lidé stále moc nevyznají ve složité terminologii finančních poradců a poraden, odborníci na peníze podle nich stále hovoří příliš odborně. Je relativně příjemné zjištění, že zhruba šedesáti procent Čechů se rok trvající epidemie finančně výrazně nedotkla, je dokonce hodně těch, kterým ve výdělcích neubrala.

„Při detailnějším pohledu to ale tak optimistické není,“ říká Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA. Jednak se obecně snížil index finanční gramotnosti v porovnání s rokem 2019, a to z 61 bodů na 55. Stále dost lidí například spoléhá na to, že hlavní finanční znalosti předá dětem stát, ne rodiče. Také o financích se v rodinách nemluví moc často a podrobně, alespoň ne o těch, které se týkají obecně půjček, hypoték a spotřebních úvěrů.

Epidemie prověřila naše finanční úspory, asi budeme korigovat
Co je ale potěšitelné, to je fakt, že si Češi pořád uvědomují nutnost silných finančních rezerv. „Výrazněji se tento trend projevil už kolem roku 2011, po doznívání minulé celosvětové krize,“ vysvětluje Brychová. Lidé zjistili, že musejí mít dostatečné rezervy na horší časy. Což předtím neplatilo. Krize tak naučila Čechy „finančně housti“, dalo by se říci.

Dá se ale předpokládat, že představu o výši těchto rezerv si Češi vbrzku poopraví. „Dá se čekat, že to bude někdy příští rok, pokud se situace vrátí k normálu,“ doplňuje gestorka Helena Brychová.

Lidé si totiž spočítají, jak se jim jejich peněžní zásoby během epidemie ztenčily, jestli byl jejich předešlý předpoklad správný, nebo jestli naspořené peníze utratili a museli navíc využít právě státní finanční podpory všeho druhu. 

Na horší časy

  • Asi čtvrtina Čechů si pravidelně odkládá peníze stranou na bydlení. To se týká především mladších generací. Osm procent spoří také na vzdělání.
  • Bezmála šedesát procent lidí si tvoří finanční rezervy. Nejčastěji částku od 1000 do 2500 korun měsíčně. Na stáří si obvykle ukládáme měsíčně jednu tisícovku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy