metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čechům zatím jejich rezervy peněz stačí

  11:03
Zaplaťpánbůh za minulou celosvětovou finanční krizi. Nebýt jí, lidé by teď byli v podstatně větších problémech.

Anticovid, Covid – nájemné, další a další podpůrné finanční programy od státu. To je něco, co momentálně Čechům není většinou jasné. Zmatky ve finančních nástrojích spojených se současnou epidemií mají i ti, kterých se bezprostředně dotýkají. Problémy zorientovat se ve všech finančních produktech současnosti má téměř třicet procent lidí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Výsledky byly zveřejněny včera.

Máme jiné starosti a také nechápeme, co nám říkají
„Ukázalo se, že jak se do on-line světa přesunula práce, nákupy a další činnosti, projevilo se to například i v tom, že lidé se více snaží získávat informace na internetu, epidemie výrazně omezila styk klientů s finančními a bankovními poradci,“ říká Michal Straka z Ipsosu. Současně však takřka čtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že informace o finančních produktech je nezajímají. „Lidé mají přirozeně jiné starosti,“ doplňuje zjištění výzkumu Straka.

Navíc se ukazuje, že se lidé stále moc nevyznají ve složité terminologii finančních poradců a poraden, odborníci na peníze podle nich stále hovoří příliš odborně. Je relativně příjemné zjištění, že zhruba šedesáti procent Čechů se rok trvající epidemie finančně výrazně nedotkla, je dokonce hodně těch, kterým ve výdělcích neubrala.

„Při detailnějším pohledu to ale tak optimistické není,“ říká Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA. Jednak se obecně snížil index finanční gramotnosti v porovnání s rokem 2019, a to z 61 bodů na 55. Stále dost lidí například spoléhá na to, že hlavní finanční znalosti předá dětem stát, ne rodiče. Také o financích se v rodinách nemluví moc často a podrobně, alespoň ne o těch, které se týkají obecně půjček, hypoték a spotřebních úvěrů.

Epidemie prověřila naše finanční úspory, asi budeme korigovat
Co je ale potěšitelné, to je fakt, že si Češi pořád uvědomují nutnost silných finančních rezerv. „Výrazněji se tento trend projevil už kolem roku 2011, po doznívání minulé celosvětové krize,“ vysvětluje Brychová. Lidé zjistili, že musejí mít dostatečné rezervy na horší časy. Což předtím neplatilo. Krize tak naučila Čechy „finančně housti“, dalo by se říci.

Dá se ale předpokládat, že představu o výši těchto rezerv si Češi vbrzku poopraví. „Dá se čekat, že to bude někdy příští rok, pokud se situace vrátí k normálu,“ doplňuje gestorka Helena Brychová.

Lidé si totiž spočítají, jak se jim jejich peněžní zásoby během epidemie ztenčily, jestli byl jejich předešlý předpoklad správný, nebo jestli naspořené peníze utratili a museli navíc využít právě státní finanční podpory všeho druhu. 

Na horší časy

  • Asi čtvrtina Čechů si pravidelně odkládá peníze stranou na bydlení. To se týká především mladších generací. Osm procent spoří také na vzdělání.
  • Bezmála šedesát procent lidí si tvoří finanční rezervy. Nejčastěji částku od 1000 do 2500 korun měsíčně. Na stáří si obvykle ukládáme měsíčně jednu tisícovku.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy