metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Větší foto
Sian Evans | foto: ARCHIV

Čechy jsem si zamilovala, říká zpěvačka Sian Evans

  15:56
Během posledních dní už podruhé vystoupí dnes v pražském Lucerna Music Baru Kosheen, poté se vydají ještě do Brna a Ostravy. V nové rozšířené koncertní sestavě slibují pódiovou show. Více prozradila v rozhovoru zpěvačka Sian Evans.

V Česku máte za ta léta na kontě mnoho koncertů. Čím si vysvětlujete, že jste tu tak oblíbená?
Od prvního odehraného koncertu se nám dostává toho nejvřelejšího příjetí. Jsem velmi emotivní, když vystupuji, a vnímám tu reciproční energii, která zde s obecenstvem výborně funguje. Čeští fanoušci na nás nechodí jen kvůli jedné nahrávce nebo albu, ale jsou loajální a zůstávají se mnou po celá léta. Do vystoupení vnášejí lásku, vědí dobře, kdy je čas to rozbalit a kdy je čas skončit. Dokážou ukázat svoji vášeň a je čistá radost být součástí takové oslavy.

Vracíte se sem někdy i soukromě?
Čechy jsem si zamilovala a navštěvuji je často jako turistka a ráda se procházím pražskými ulicemi. Ráda se časně ráno procházím po Karlově mostě, když ještě není zaplněn lidmi, a sleduji, jak se zvedá mlha nad městem. Spouští to ve mně vzpomínky na milostnou aférku, kterou jsem měla s tímto městem před mnoha lety, v době epických vystoupení v Roxy.

Chcete v Česku navštívit i další města?
Vždy se snažím užít si co nejvíce z návštěv měst, které navštěvujeme. Vzhledem k tomu, že je náš rozvrh většinou hodně napnutý, se po snídani a kafi jdu vždy alespoň projít po okolí. Možná vaši čtenáři mi mohou nabídnout nějaká doporučení. (smích)

Kapela Kosheen měla v minulosti pauzu, proč?
Koncertování v původním složení se pro mě stalo nemožným, byla jsem osamocená a necítila jsem žádnou podporu. Zpěvák musí fungovat s kapelou a mít svůj volný prostor tak, aby mohl předvést dobrý výkon. Měli jsem neshody i během natáčení. Darren a Mark se snažili tlačit hudbu směrem k více basovému heavy underground stylu, který se mi zdál vzdalující se naší jedinečné rovnováze beatů a melodie. Bála jsem se, že tato změna odradí naše věrné fanoušky, a také jsem se nedokázala na takový styl emočně naladit. Neměla jsem ani dost prostoru jako autor písní. Jako autorka prostě potřebuji psát. Začala jsem tedy psát s jinými producenty. To ještě prohloubilo propast mezi mnou, Darrenem a Markem.

Jak se cítíte během vystoupení v novém složení, je něco jinak?
Nedokázala jsem se vzdát a po dlouhém, složitém a nákladném období jsem začala vyrážet na šňůru Sian Evans Kosheen live. Mám kapelu složenou ze světových klasických hudebníků včetně úžasného Mitchela Glovera, původního bubeníka Kosheen, který je mým přítelem z dob dávno před Kosheen. Nyní je motorem kapely, který mě táhne a povzbuzuje v tom, abych byla silná a pokračovala. A já slibuji, že budu!

Co mohou lidé očekávat od vašeho koncertu?
Během letních festivalů jsme měli set, ze kterého jsme udělali velmi silnou show. Spojila jsem největší hity Kosheen spolu s dalšími skladbami, některými úspěšnými skladbami a některými ještě nevydanými. Je to takový mix, kterým chci ukázat fanouškům, co od Kosheen mají očekávat. Pevně doufám, že to bude pohlcující zážitek.

Máte nějaké plány do budoucna, chystáte třeba nové album?
Dávám dohromady nahrávky, které jsou vytvořené ve spolupráci s dalšími autory, a mám dost materiálu, který, jak věřím, vyjádří jasně, kde jsem jako spisovatel a jako žena. Jsem sebevědomější a silnější než kdy dříve. Jsem obklopena pozitivními vlnami a úžasnými lidmi. Je na čase dělat to, co miluji a umím nejlépe. Velice se těším a chci poděkovat všem Čechům, že jsou toho součástí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy