metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Cena Czech DIGI@MED Award pro inovace ve zdravotnictví

  14:06
Praha 27. května 2021 (PROTEXT) - Autoři inovativních projektů pro digitalizaci zdravotnictví a farmacie se od nynějška až do 15. července 2021 mohou ucházet o cenu Czech DIGI@MED Award a finanční příspěvek na realizaci svého řešení. Soutěž, kterou každoročně vyhlašuje biotechnologická společnost Roche, je určena hlavně autorům, kteří v uplynulém roce vytvořili inovativní digitální a mobilní řešení v oblastech péče o zdraví, optimalizaci procesů ve zdravotnictví nebo přicházejí s unikátní inovací.

Soutěž aktivně oceňuje a hlavně motivuje inovativní potenciál České republiky v oblasti digitalizace zdravotnictví. Je otevřena pro všechny odvážné vizionáře a inovátory. Letos se koná už potřetí a společnost Roche rozdělí třem oceněným také finanční podpory v celkové výši 300 000 Kč.

Soutěž má i letos kategorie Nápad/idea/prototyp, Fungující, resp. existující řešení max. jeden rok po uvedení na trh a Sběr a analýza klinických, epidemiologických a sociologických dat a na jejich základě vytvořené modely. Do všech uvedených kategoriích lze přihlásit projekty zaměřené na rozhraní zdravotnicko-sociální, na péči o chronicky nemocné, na podporu prevence a screeningu závažných či civilizačních onemocnění a na personalizaci medicíny v širším slova smyslu. Kategorie dat je otevřena i pro reálná řešení využívající zdroje dat (veřejné zdroje, data veřejných či soukromých institucí, apod.) a využitelné pro podporu personalizovaného přístupu k terapii a zdraví, pro vyhodnocování nových zdravotnických technologií (např. HTA), vzdělávání, pojišťovnictví, integrované péči či telemedicíny a jejich implementaci do zdravotnických systémů, případně propojení s nadnárodními datovými strukturami.

Přihlášené projekty bude hodnotit 13členná porota složená z odborníků působících dlouhodobě v oblasti farmacie, medicíny, digitálních technologií, IT, obchodu a marketingu.

Šanci uspět má každý projekt, všechny budou hodnocené podle stejných a předem daných kritérií (míra disruptivity, míra dopadu na uživatele a přínosu, míra dopadu na velikost populace/přínosu pro velikost populace, proveditelnost projektu). Doplňkově pak bude v hodnocení zřetel na věcnost, udržitelnost, nákladová dilemata a deinstitucionalizaci/podporu komunit.

- Informace o soutěži zde

- Máte inovaci? Přihlašte ji zde

- Úspěšné projekty minulých ročníků najdete zde

V loňském roce uspěly tyto projekty:

- AIREEN (Jan Hlaváček) - S pomocí nejnovější generace umělé inteligence dokáže Aireen zajistit spolehlivý diagnostický screening civilizačních chorob založený na analýze digitálních snímků očního pozadí, bezbolestně, neinvazivně, během několika vteřin i na dálku. Aireen napomáhá včasnému záchytu nemoci. Šetří čas pacienta a kapacitu zdravotnictví tím, že redukuje nezbytné návštěvy u lékaře.

- Cereb B-Mode Assist (Marek Vaculík) - Tento softwarový nástroj analyzuje medicínské obrazy a umožňuje rychlé, přesné a objektivní vyhodnocení echogenity mozkových struktur. Výsledky zpřesňují diagnostiku neurologických a psychiatrických onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba a parkinsonské syndromy, Hungtingtonova choroba, Winsonova choroba či deprese.

- IsletNet (Filip Matzner) - Webová služba, která vznikla ve spolupráci s pražským IKEM. Jejím cílem je zjednodušit, zpřesnit a zrychlit proces izolace Langerhansových pankreatických ostrůvků určených pro experimentální transplantační léčbu diabetu 1. typu. Veškerá data jsou zpracována v cloudu a řešení je tak přístupné odkudkoli z celého světa. Celý proces využívá umělé inteligence, strojového učení a nejnovějších technologií.

Kontakt: Mgr. Romana Žatecká, PR konzultant, romana.zatecka@pearshealthcyber.com

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek