metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Neděle 2. října 2022. Svátek má Olívie, Oliver
50.0820178N, 14.4136894E
Dalších 57 fotografií v galerii
Záchranáři pomáhají zraněným po výbuchu | foto: ČTK/AP

Centrem Prahy otřásl výbuch plynu. Přes 40 lidí bylo zraněno

  10:23,  aktualizováno  17:45
Domem v centru Prahy v Divadelní ulici na Smetanově nábřeží otřásl přibližně v 10 hodin silný výbuch. Na místě jsou hasiči, záchranáři i policie. Exploze si vyžádala 43 zraněných, většinou lehce. "Nejpravděpodobnější příčinou neštěstí je výbuch plynu," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Podle svědků byl slyšet až na kilometr daleko.

Co do počtu zraněných jde o nejničivější explozi v Česku za poslední roky. Premiér Petr Nečas uvedl, že jej tragédie hluboce zasáhla. "Doufám v potvrzení informace, že nejsou žádné oběti na životech," řekl Nečas s tím, že podle BIS nejde v žádném případě o teroristický útok.

"Nasadili jsme maximum možných sil, zasahují všechny záchranné složky, tedy policie, hasiči i záchranná služba," uvedl na místě primátor Bohuslav Svoboda.  Stěna domu, kterým otřásl výbuch, je posunuta o pět centimetrů. Dělníci Metrostavu proto dům zajišťují. Uvedl to mluvčí stavební firmy František Polák s tím, že společnost má s podobnými pracemi dlouhodobé zkušenosti. Hlavním úkolem firmy je omezit následné škody po výbuchu a zajistit bezpečnost. Praha zřídila krizovou linku 800 100 991.

Situace po výbuchu

Zranění lidé po výbuchu

Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz řekl, že bylo zraněno 43 lidí, řada z nich se poranila o rozbitá skla. Pět lidí ošetřili na místě. Mezi zraněnými je podle něj šest cizinců, především z Kazachstánu, Portugalska, Německa a Slovenska. Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho. Podle primátora není nikdo pohřešován, hasiči ale budou sutiny dál prohledávat.

Výbuch vysklil okna v okolních domech

"Máme na místě pohotovost už od začátku. Odstavili jsme plynovody v místě plus 19 přípojek v okolních objektech. Zatím se ale na místo nedostaneme," doplnil Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. Pracovníci firmy neprováděli žádné zásahy do plynovodů a příčiny neštěstí firma nezná. "Výbuch vysklil všechny tabulky skla i v okolních domech a poškodil několik zaparkovaných aut," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. 

Policisté krátce po třetí hodině zaznamenali další únik plynu u kavárny Slávia. Informoval o tom šéf pražské policie Martin Vondrášek. Nyní již žádné další nebezpečí nehrozí a policisté okolí kavárny zprůchodnili.

"Na místě v tuto chvíli zasahuje 61 strážníků, včetně tří psovodů, kteří se služebními psy provádějí průzkum části místa výbuchu se zaměřením na zasypané osoby," uvedl Jan Čihák z oddělení komunikace s veřejností pražské městské policie. Podle všeho pod sutinami nikdo není.

Nová scéna po výbuchu nedalekého domu

Okolí výbuchu policie neprodyšně uzavřela.

Atrakce pro turisty

  • Místo výbuchu se stalo atrakcí pro turisty, někteří se na místě podle reportéra dobře baví.
  • Policisté se snaží vytlačit přihlížející dál od epicentra.
  • Každou chvíli přitom přijíždějí další a další sanitky.
  • Most Legií je zcela bez aut, stejně tak Národní třída a nábřeží vedoucí k Jiráskovu mostu.

Výbuch poškodil budovu v Divadlení ulici číslo 5. Spodní část domu je úplně zdemolovaná. Budova Fakulty sociálních věd, která sídlí vedle postiženého domu, je podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka evakuovaná a uzavřená. "Několik lidí pořezaly střepy z vyražených oken," uvedl Hájek.

V současné době je na místě pět posádek záchranek, desítky policistů, ale také vrtulník, mobilní operační sál Golem a několik hasičských vozů.

Dopravu v centru Prahy výbuch značně zkomplikoval. Pro auta byl jednosměrně uzavřen asi dvoukilometrový úsek nábřeží od Jiráskova náměstí po náměstí Jana Palacha. Tramvaje byly odkloněny, později nestavěly v zastávce Národní divadlo. Nyní je již provoz obnoven.

Štěstí měl Martin Gáč, který procházel v době výbuchu za rohem po Národní třídě. "Jdu a najednou rána jako prase," řekl Gáč na místě reportérovi deníku Metro. Po explozi pozoroval dění přímo z přemostění nad Divadelní ulicí, než policisté místo uzavřeli. "Rozbilo to okna v domech, začal se z nich valit kouř. Pomlátilo to dole všechna auta," přiblížil sílu výbuchu, který byl podle záchranných složek slyšet na kilometr daleko. Jeden ze čtenářů deníku Metro poslal fotografii kouře vznášejícího se nad Národním divadlem.

Policisté uzavírají ulice po výbuchu domu u Smetanova nábřeží.

Záchranáři zasahují po výbuchu domu u Smetanova nábřeží.

"Bydlím na Újezdě a slyšela jsem, ránu až tam," řekla na nábřeží kolemjdoucí Anna Poláková. Místo je uzavřené kvůli dalšímu nebezpečí výbuchu. "Jdu nakoupit a nikdo mě tady nechce pustit," křičí starší žena do telefonu.

"Na budově historické budovy Národního divadla a Nové scény se vysypaly okenní tabule. Budovy jsou odpojeny od přívodu plynu," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Nová scéna uvede dnes večer plánovanou reprízu Ioneskova Nosorožce. Začátek představení však bude zřejmě o něco posunut. Odpadl ale odpolední happening na piazettě, který měl představení předcházet.

Výbuch v Praze se stal hlavní zprávou světových médií

  • Dnešní výbuch v centru Prahy se stal hlavní zprávou mnohých světových médií. Informují o něm zpravodajské televize CNN, BBC nebo Sky News, zahraniční servery i tiskové agentury.
  • Na internetových stránkách CNN a Sky News se zpráva o neštěstí záhy objevila jako takzvaná žhavá aktualita. "Pražská exploze za sebou nechala desítky zraněných," hlásal žlutý titulek na britském zpravodajském kanále.
  • Kromě stále rostoucího počtu zraněných zahraniční servery líčí devastující účinky exploze, kterou označují jako mohutnou nebo silnou, a ilustrují je fotografiemi poničené budovy a ošetřovaných lidí se zakrvavenými tvářemi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

vydáno 1. října 2022  20:21

Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.   celý článek

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek