metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Centropol: Čemu věnovat pozornost ve vyúčtování elektřiny?
Centropol: Čemu věnovat pozornost ve vyúčtování elektřiny? | foto: centropol

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Centropol: Čemu věnovat pozornost ve vyúčtování elektřiny?

3. prosince 2018  7:00
Komerční sdělení Každoročně vám přichází do schránky vyúčtování elektřiny a vy nevíte, co vlastně některé položky znamenají? Jak tedy můžete se v tom dokumentu plným tabulek snadno zorientovat?

Ve vyúčtování najdete položky, které stanovuje Energetický regulační úřad. Ty souvisejí s obchodem s elektřinou a jde o cenu za distribuci, poplatek za hlavní jistič a příkon, a cenu za využívání služeb, kdy platíme za kvalitu a spolehlivost dodávek, za podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů a za činnost operátora obchodu s elektřinou. Tyto položky jsou součástí každého vyúčtování a jejich výše je stanovená vyhláškou. Do regulované části vyúčtování patří také daň z přidané hodnoty a daň z elektřiny. Tyto položky účtují všichni dodavatelé ve shodné výši.

Konkurenční boj začíná u ceny silové elektřiny a měsíčního poplatku. Právě tato část ceny je tou důležitou, kde můžete porovnávat nabídky různých dodavatelů.

Praxe ukazuje, že důležitá je distribuční sazba, kterou máte nastavenou na svém odběrném místě. Pokud máte vysokou spotřebu, ujistěte se u svého dodavatele, zda máte sazbu nastavenou skutečně správně. Právě její změnou se dá také ušetřit. Příkladem je jedna kavárna, kde jen změnou distribuční sazby provozovatel ušetřil 30 tisíc korun ročně z celkové spotřeby ve výši 200 tisíc korun.

Dále vám doporučujeme zkontrolovat si, zda vyúčtování souhlasí s místem odběru elektřiny. Číslo elektroměru najdete jak na vyúčtování, tak ve smlouvě s dodavatelem, většinou je označen písmenem “T” a doplněn šestimístným číslem, např. T768124.

Dále je dobré se zaměřit na období, za které je faktura vystavena. Jednotlivá období na sebe musí navazovat. Ve vyúčtování najdete také informace o pravidelných zálohách, které jste zaplatili. Ověřte, zda tam jsou uvedeny skutečně všechny platby, které jste provedli. Pokud fakturu kontrolujete pomocí kalkulačky, nezapomeňte součet záloh odečíst od celkové částky, která vám vyšla za spotřebu a distribuci elektřinu včetně všech poplatků a daní.

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám