metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Ceny bytů a rodinných domů mírně klesly.
Ceny bytů a rodinných domů mírně klesly. | foto: Profimedia.cz

Ceny bytů a rodinných domů klesly. Nejvíce volných bytů je v Praze

26. července 2012  6:00 Adam Váchal Metro.cz
Volných bytů v metropoli přibývá. Prodejci jsou tak často nuceni k tomu, aby snížovali ceny. Kupující tak může podle průzkumu ušetřit až čtvrt milionu korun.

Počet bytů, ve kterých nikdo nebydlí, stále roste. Nejvíce jich je v hlavním městě a Moravskoslezském kraji. "V loňském roce se všeobecně očekával obrovský zájem o nové byty ze strachu z navýšení DPH. Tyto očekávání se ale nenaplnila. Na trhu se tak objevuje řada volných bytů, které nyní nutí prodejce snížit původní cenu," sdělil Metru provozní ředitel společnosti RE/MAX Hanuš Němeček. Jen v Praze je, podle studie společnosti EKOSPOL, evidováno 2034 takzvaných "ležáků".

Ceny podle odborníků do konce roku ještě klesnou

Ceny bytů a rodinných domů za poslední čtvrtletí dále klesají. Nejlépe se majitelům prodávají cihlové byty v centru města s kvalitní občanskou vybaveností a dopravním spojením. Naopak stále menší zájem je o developerské projekty s nedostatečnou dopravní infrastrukturou. Průměrná tržní cena bytů klesla o 0,9 procentního bodu. "V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha," řekl pro ČTK ředitel realitního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Podle něj jdou ceny rychle dolů především u panelových domů.

Podle odborníků by mohly ceny bytů ke konci roku ještě klesnout. Dokončena má totiž být řada  developerských projektů. Lidé také s koupí bytů stále více váhají kvůli finanční nejistotě. V Moravskoslezském kraji například hraje velkou roli nezaměstnanost.

Na bytu se dá ušetřit i čtvrt milionu korun

Prodejci, kterým se delší dobu nedaří prodat bytovou jednotku, musí často s cenou dolů. Inzerované ceny jsou tak často značně vyšší než ty, na které jsou ochotni majitelé bytu přistoupit. "Díky velkému převisu nabídky tak kupující může v Praze na bytu 2+1 ušetřit až čtvrt milionu korun," říká Hanuš Němeček.

Kde nejvíce ušetříte

Kde jdou prodávající nejvíce s cenou dolů? Průzkum společnosti RE/MAX byl proveden na nejpoptávanějších bytech o průměrné velikosti kolem 60 metrů čtverečních a dispozici 2+1.

  • Nejvíce volných bytů je v Praze. Průměrná inzerovaná cena zde činí 2 858 500 korun, konečná pak 2 613 762 korun.
  • Na druhém místě je Moravskoslezský kraj. Nabídková cena činí průměrně 990 043 korun a konečná pak 907 798 korun.
  • Jihomoravský kraj je na třetím místě. Původní cena bytu činí 1 597 676 korun a konečná pak 1 130 957.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám