metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Stavební firmy se o dobré řemeslníky přetahují. | foto: MAFRA

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

  11:35
Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.

Na trhu stavebních materiálů nyní vládne hodně tvrdá ruka. Kdo dřív přijde a kdo víc nabídne, ten má. Nedostatek ale nenahrává jenom lidem a firmám, které mají na někdy předražený materiál dost prostředků. Je tu i nebezpečí, že pořídíte nepříliš kvalitní zboží.

O kolik to vlastně zdražilo doopravdy?
Převis poptávky nad nabídkou nutí stavební firmy, ale i jednotlivce, aby nakupovali také u neprověřených dodavatelů. Takže není záruka, že materiál nebo hotové výrobky mají vlastnosti, které by standardní produkt měl mít.

„Na trhu je spousta výrobků, jejichž vlastnosti neodpovídají tomu, co deklarují. Dlouhodobě jim nahrává neefektivní dohled ze strany státu a v poslední době bohužel i růst cen ve stavebnictví,“ říká Pavel Kašpar z Asociace českých výrobců otvorových výplní. V praxi to může znamenat, že žijete v rušné ulici a necháte si do nového domu kvůli hlučnosti instalovat nové dveře a okna. „Pak ale zjistíte, že hluk je výrazný,“ vysvětluje za výrobce oken a dveří Kašpar.

Na co si dát pozor

  • Požaduje-li stavebník vysokou zálohu na materiál a práci, je dobré zvýšit pozornost. Zvláště dlouho před začátkem zakázky.
  • Velká záloha předem může signalizovat, že stavebník potřebuje zalátat dluh z jiné stavby.
  • Nízká nabídka nemusí zákonitě znamenat dostačující kvalitu.
  • Kvalitního řemeslníka lze s relativně vysokou zárukou sehnat přes odborný cech.

To, co zákazníka také trápí, je velký rozptyl v cenách stavebních zakázek. I na obyčejné rekonstrukci panelákového jádra může být rozdíl až dvě stě tisíc korun. Někteří stavebníci promítají každé zdražení materiálu současně i do zdražení své práce.

„Za poslední rok zdražily materiály asi o dvanáct procent,“ uvádí David Mencl z Ekonomických staveb. Mnoho společností ale podle jeho mínění zdražovalo v rámci zakázek mnohem víc. Aby o patnáct nebo víc procent zdražovaly i konečné ceny celé zakázky, není důvod. „I když například měď v elektroinstalacích podražila násobně, v konečné ceně celé zakázky to jsou zanedbatelné desetiny procenta,“ argumentuje David Mencl. Pokud chce klient získat přehled, co je a co není únosné, doporučuje Mencl zadat si rozpočet alespoň u sedmi firem v regionu.

Kdo má naceňovače, v pralese se neztratí
Ceny nových bytů stoupají do nebeských výšin. Developeři to zdůvodňují jak podstatným zdražováním materiálů, tak růstem dalších výdajů, v posledních měsících hlavně u energií. Ale i oni si musejí hlídat, s čím jejich dodavatelé vyrukují.

„Jednak si hlídáme dlouhodobě pohyb cen stavebních materiálů na trhu, jednak máme dobrý tým naceňovačů, kteří se v tomto pohybu vyznají a jsou schopni reálně poznat, kde to jde nahoru skutečně a kde to úplně v pořádku není,“ říká Filip Sušanka, mluvčí developerské skupiny Ekospol.

Řemeslníci zdražovali už před šesti lety
Výrazné zdražování materiálů, ale hlavně práce, zažilo české stavebnictví poměrně nedávno, přibližně před šesti až sedmi lety. Například v letech 2016 až 2019 si podle portálu Nejremeslnici.cz řekli řemeslníci za šikovnost o téměř třicet procent víc.

„Kdo hledá zedníka, musí si připravit dokonce až o polovinu více peněz než před třemi lety,“ uvedl tehdy Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu. Kolem roku 2019 bylo v Česku asi 250 tisíc aktivních řemeslníků všech profesí. Skutečně jich však bylo potřeba o padesát tisíc víc. Od té doby se to příliš nezměnilo.

Přetahovaná není jen o ceny, ale i o materiál
Velké firmy mají při vyjednávání s dalšími dodavateli přece jen snazší pozici. Ty, které deník Metro oslovil, to přiznávají. I proto, že s mnoha subdodavateli pracují dlouhodobě.

„Subdodavatelé, kteří na již běžících projektech zajišťují kompletní dodávky prací nebo jinak ucelených částí, zpravidla s cenou práce dramaticky nehýbají, neboť jsou si vědomi své odpovědnosti v celkovém dodavatelském řetězci, zejména jde-li o subjekty, se kterými spolupracujeme dlouhodoběji,“ vysvětluje Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu. S cenami materiálů se pracuje hůře. „Výkyvy v průběhu posledních 15 měsíců byly skutečně extrémní, celá situace je navíc komplikovaná fyzickým nedostatkem některých komodit,“ doplňuje informace Kostiha. V možnostech proto vždy není vyjednávat o tom, za kolik to bude, nýbrž pouze o tom, zda vůbec bude stavební společnost schopná nakoupit ten či onen materiál. Navíc v termínech, které předepisuje harmonogram stavby.

Podobně jsou na tom i u developera Central Group. „Naší hlavní výhodou je, že z pozice největšího rezidenčního stavitele a díky dlouhodobým dobrým vztahům s dodavateli máme lepší vyjednávací pozici než některé menší firmy na trhu,“ vysvětluje Ondřej Šťastný, hlavní analytik společnosti.

S generálními dodavateli staveb má Central Group uzavřené smlouvy, kde je cena pevná a konečná. Ceny prací u subdodavatelů řeší generální dodavatelé. Stejně tak je na generálních dodavatelích také vyjednávání o ceně materiálů jako beton, ocel a další. „V některých případech, například u materiálů, které jsou na výběr ve vzorkovně v klientském centru, pak našim dodavatelům v případě zvýšení cen pomáháme s jednáním se subdodavateli těchto materiálů,“ doplňuje Ondřej Šťastný. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek