metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: iStockphoto

Ceny zájezdů klesají, děti míří místo do lavic s rodiči k moři

  6:10
Tisíce dětí nestihnou první školní zvonění. Odletí totiž na levnější pobyt v zahraničí.

Až třicet procent. Tolik peněz mohou ušetřit ti, kteří se rozhodnou využít zlevněných pobytů v zahraničí, především u moře. Pro čtyřčlennou rodinu to může představovat desetitisíce korun.

Čeští šprti

92

Podle mezinárodního výzkumu z roku 2015 přesahuje počet českých žáků, kteří během roku nezameškají ani jeden den vyučování, více než devadesát procent. Na špici školní docházky jsou Japonci, tam dosahuje procento žáků a žaček, kteří nevynechali ani jediný den vyučování, neuvěřitelných 98 procent. Na chvostu jsou Italové (45 procent) a Slováci (49 procent).

Znamená to však, že když využijí lidé zájezdy na přelomu srpna a září, kdy míří ceny dolů, pošlou své školou povinné děti do vyučování až o pár dní později. „Pokud nahlédnu do našeho systému, evidujeme, že s naší společností bude v prvním zářijovém týdnu v zahraničí asi patnáct set školou povinných dětí,“ řekla deníku Metro Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. V loňském roce prodala agentura na přelomu těchto dvou měsíců kolem patnácti tisíc zájezdů, letos to bude zřejmě ještě víc, prodeje stále probíhají.

Podobnou zkušenost má i cestovní kancelář Fischer. Zájem o last minute zájezdy na přelomu srpna a září je podle mluvčího kanceláře Jana Bezděka letos opravdu enormní. „Prodeje rostou ve srovnání s loňskou sezonou dvouciferným tempem,“ říká Bezděk. Ceny klesly o dvacet až třicet procent, v některých případech i o více.

Spaní na seně i jako rytíři

  • Češi jsou zhýčkaní, nestačí jim apartmány s vířivkou, plná penze nebo apartmány. Přespání musí být zážitek. 
  • „Obvykle si u nás objednávají přespání páry na jednu noc,“ říká Klára Veverková, která má na starosti přenocování v Obřím dole v dřevěném přístřešku na slámě. Noc od května do září tu vyjde na bezmála tisícovku, o nocležníky nouzi nemají.
  • Hitem Slevomatu jsou v posledních sezonách podle její ředitelky Marie Havlíčkové přespání ve středověkých kulisách, případně dobových prostorách. „Po Dětenicích, kde je možné spát v rytířských pokojích, je nyní zájem třeba o středověký kemp v Malešově u Kutné Hory,“ vysvětluje Havlíčková. Češi rádi bydlí o dovolené i v sudech, srubech v korunách stromů nebo v indiánských teepee. Ceny se pohybují od 1500 do 3000 korun. Provozovatelé lákají i na romantiku pro nejmenší. Na Křivoklátsku vyrostla například vesnička s domečky připomínající šmoulí příbytky. 

„Například jeden týden v pětihvězdičkovém hotelu v Turecku je v nabídce i za jedenáct tisíc korun pro dospělého,“ vypočítává mluvčí Bezděk. Mezi další žádané destinace počítají v této kanceláři hlavně Rhodos, Krétu, Egypt a Tunisko. Týká se to i rodin s dětmi školou povinnými. „V tuto chvíli už máme prodaných několik tisíc zájezdů pro rodiny s dětmi, které chtějí využít výhodných cen, než vypukne škola naplno, a další rychle přibývají,“ doplnil informace pro deník Metro Jan Bezděk.

Česko je v otázce zameškání školní výuky během školního roku podstatně tolerantnější než například sousední Německo. Tam se za důvod školní nepřítomnosti bere jako vážný důvod jen úmrtí v rodině nebo nemoc. Zaměřují se na to i pohraniční policisté, především na letištích. Policie tak ročně přistihne tisíce německých rodin při tom, že své děti kvůli levnějším zájezdům vezmou ze školy dřív, než skončí nebo začne školní rok. Pokuty od úřadů se pohybují mezi pěti sty až tisíci eury, v přepočtu až 26 tisíc korun. Některé spolkové země určují výšku finančního postihu podle počtu zameškaných hodin.

Jenže s blížícím se koncem léta nejsou zlevněné zájezdy k dispozici pro všechny oblíbené regiony. Nejlepší hotely, stejně tak apartmány pro početnější rodiny si drží cenu stále na stejné úrovni i na konci srpna a na začátku září. Navíc jsou i v této době v podstatě nedostupné a jsou k dispozici jen těm turistům, kteří si je zarezervovali už dávno před prázdninami. Týká se to například Řecka, Španělska a také jihu Francie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek