metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
Lidé jdou kolem výstavy ve výloze Fotograf Gallery. | foto: Barbora Kučerová, Metro.cz

Černá kočka na výstavě snímků z fotopastí rozštěkala psa

  5:27,  aktualizováno  9:27
Fotograf Gallery pořádá výstavu i během nouzového stavu. Výloha uměleckého prostoru je plná záběrů z fotopastí, které mohou pozorovat kolemjdoucí v centru Prahy. Navíc se můžou pak doma zapojit do nevšední výzvy.

Je pár minut po páté hodině odpolední a Jungmannova ulice je poměrně prázdná. Před galerií Fotograf Gallery však postává hlouček osob. Jejich pozornost se upíná k výloze, ve které probíhá výstava Malé dějiny fotopastí. Exponáty je možné pozorovat z ulice, jelikož je galerie prosklená. Kolemjdoucí tak mají možnost vidět obrazovky, na nichž běží smyčky videí, jež ukazují především zvířata zachycená fotopastmi v různých koutech světa.

„Hele, srnka!“ vykřikuje asi dvacetiletá dívka, která prochází kolem a zastavuje kamarádku. Obě pak několik vteřin pozorují záznamy. Po několika měsících bez kulturních zážitků je procházka kolem galerie příjemným zpestřením dne. „Prvotním podnětem pro uspořádání výlohové výstavy byla protiepidemická opatření. Záleží nám na tom, aby naše expozice byly dostupné,“ říká kurátor Vojtěch Märc.

Zatímco některé smyčky zachycují například lovce či divoká zvířata, jiná videa nabízejí pohled na domácí mazlíčky. Záběr, který zachytil pomocí fotopasti umělec David Přílučík v roce 2013, ukazuje černou kočku. Video doprovází její charakteristické zvuky, které jsou slyšet až na ulici. Kromě kolemjdoucích si však smyčky se zvířetem všímá i fenka, jež na kočku okamžitě reaguje dlouhým a hlasitým štěkáním.

Někteří lidé procházejí a na exponáty se dívají pouze letmo, jiní se naopak zastaví a čekají, co videa nabídnou. „Četl jsem o výstavě, tak jsem se šel podívat. Je pěkné, že si člověk může v téhle době, kdy je všechno zavřené, také něco prohlédnout. Přijde mi to jako dobrý nápad,“ říká Bohumil Michálek.

Záběry zvířat oslovily i tatínka s asi tříletou holčičkou. Fascinované dítě přilepené obličejem na výlohu pozoruje obrazovky a čeká, co na ně vyskočí. Právě na rodiče s dětmi částečně cílí i doprovodný program výstavy. Zájemci si mohou na stránkách galerie najít fotopasti, kterými se mohou sami nechat zachytit. „Chceme zabavit děti i jejich rodiče v době, kdy je možnost vyžití značně omezená. Návštěvníky bychom rádi vybídli ke společnému prožitku, který může splnit každý v souladu s opatřeními. Nejzajímavější úlovky z fotopastí od návštěvníků vystavíme virtuálně na webu a sociálních sítích galerie,“ říká Zuzana Hošková z Fotograf Gallery.

Výstava potrvá do 12. května. K vidění jsou záběry od více fotografů, některé smyčky jsou staré i desítky let. Na stránkách fotografgallery.cz najdou zájemci kromě detailů o snímcích také seznam veřejně dostupných fotopastí.

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy