metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Lidé jdou kolem výstavy ve výloze Fotograf Gallery. | foto: Barbora Kučerová, Metro.cz

Černá kočka na výstavě snímků z fotopastí rozštěkala psa

  5:27,  aktualizováno  9:27
Fotograf Gallery pořádá výstavu i během nouzového stavu. Výloha uměleckého prostoru je plná záběrů z fotopastí, které mohou pozorovat kolemjdoucí v centru Prahy. Navíc se můžou pak doma zapojit do nevšední výzvy.

Je pár minut po páté hodině odpolední a Jungmannova ulice je poměrně prázdná. Před galerií Fotograf Gallery však postává hlouček osob. Jejich pozornost se upíná k výloze, ve které probíhá výstava Malé dějiny fotopastí. Exponáty je možné pozorovat z ulice, jelikož je galerie prosklená. Kolemjdoucí tak mají možnost vidět obrazovky, na nichž běží smyčky videí, jež ukazují především zvířata zachycená fotopastmi v různých koutech světa.

„Hele, srnka!“ vykřikuje asi dvacetiletá dívka, která prochází kolem a zastavuje kamarádku. Obě pak několik vteřin pozorují záznamy. Po několika měsících bez kulturních zážitků je procházka kolem galerie příjemným zpestřením dne. „Prvotním podnětem pro uspořádání výlohové výstavy byla protiepidemická opatření. Záleží nám na tom, aby naše expozice byly dostupné,“ říká kurátor Vojtěch Märc.

Zatímco některé smyčky zachycují například lovce či divoká zvířata, jiná videa nabízejí pohled na domácí mazlíčky. Záběr, který zachytil pomocí fotopasti umělec David Přílučík v roce 2013, ukazuje černou kočku. Video doprovází její charakteristické zvuky, které jsou slyšet až na ulici. Kromě kolemjdoucích si však smyčky se zvířetem všímá i fenka, jež na kočku okamžitě reaguje dlouhým a hlasitým štěkáním.

Někteří lidé procházejí a na exponáty se dívají pouze letmo, jiní se naopak zastaví a čekají, co videa nabídnou. „Četl jsem o výstavě, tak jsem se šel podívat. Je pěkné, že si člověk může v téhle době, kdy je všechno zavřené, také něco prohlédnout. Přijde mi to jako dobrý nápad,“ říká Bohumil Michálek.

Záběry zvířat oslovily i tatínka s asi tříletou holčičkou. Fascinované dítě přilepené obličejem na výlohu pozoruje obrazovky a čeká, co na ně vyskočí. Právě na rodiče s dětmi částečně cílí i doprovodný program výstavy. Zájemci si mohou na stránkách galerie najít fotopasti, kterými se mohou sami nechat zachytit. „Chceme zabavit děti i jejich rodiče v době, kdy je možnost vyžití značně omezená. Návštěvníky bychom rádi vybídli ke společnému prožitku, který může splnit každý v souladu s opatřeními. Nejzajímavější úlovky z fotopastí od návštěvníků vystavíme virtuálně na webu a sociálních sítích galerie,“ říká Zuzana Hošková z Fotograf Gallery.

Výstava potrvá do 12. května. K vidění jsou záběry od více fotografů, některé smyčky jsou staré i desítky let. Na stránkách fotografgallery.cz najdou zájemci kromě detailů o snímcích také seznam veřejně dostupných fotopastí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy