metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Lidé jdou kolem výstavy ve výloze Fotograf Gallery. | foto: Barbora Kučerová, Metro.cz

Černá kočka na výstavě snímků z fotopastí rozštěkala psa

  5:27,  aktualizováno  9:27
Fotograf Gallery pořádá výstavu i během nouzového stavu. Výloha uměleckého prostoru je plná záběrů z fotopastí, které mohou pozorovat kolemjdoucí v centru Prahy. Navíc se můžou pak doma zapojit do nevšední výzvy.

Je pár minut po páté hodině odpolední a Jungmannova ulice je poměrně prázdná. Před galerií Fotograf Gallery však postává hlouček osob. Jejich pozornost se upíná k výloze, ve které probíhá výstava Malé dějiny fotopastí. Exponáty je možné pozorovat z ulice, jelikož je galerie prosklená. Kolemjdoucí tak mají možnost vidět obrazovky, na nichž běží smyčky videí, jež ukazují především zvířata zachycená fotopastmi v různých koutech světa.

„Hele, srnka!“ vykřikuje asi dvacetiletá dívka, která prochází kolem a zastavuje kamarádku. Obě pak několik vteřin pozorují záznamy. Po několika měsících bez kulturních zážitků je procházka kolem galerie příjemným zpestřením dne. „Prvotním podnětem pro uspořádání výlohové výstavy byla protiepidemická opatření. Záleží nám na tom, aby naše expozice byly dostupné,“ říká kurátor Vojtěch Märc.

Zatímco některé smyčky zachycují například lovce či divoká zvířata, jiná videa nabízejí pohled na domácí mazlíčky. Záběr, který zachytil pomocí fotopasti umělec David Přílučík v roce 2013, ukazuje černou kočku. Video doprovází její charakteristické zvuky, které jsou slyšet až na ulici. Kromě kolemjdoucích si však smyčky se zvířetem všímá i fenka, jež na kočku okamžitě reaguje dlouhým a hlasitým štěkáním.

Někteří lidé procházejí a na exponáty se dívají pouze letmo, jiní se naopak zastaví a čekají, co videa nabídnou. „Četl jsem o výstavě, tak jsem se šel podívat. Je pěkné, že si člověk může v téhle době, kdy je všechno zavřené, také něco prohlédnout. Přijde mi to jako dobrý nápad,“ říká Bohumil Michálek.

Záběry zvířat oslovily i tatínka s asi tříletou holčičkou. Fascinované dítě přilepené obličejem na výlohu pozoruje obrazovky a čeká, co na ně vyskočí. Právě na rodiče s dětmi částečně cílí i doprovodný program výstavy. Zájemci si mohou na stránkách galerie najít fotopasti, kterými se mohou sami nechat zachytit. „Chceme zabavit děti i jejich rodiče v době, kdy je možnost vyžití značně omezená. Návštěvníky bychom rádi vybídli ke společnému prožitku, který může splnit každý v souladu s opatřeními. Nejzajímavější úlovky z fotopastí od návštěvníků vystavíme virtuálně na webu a sociálních sítích galerie,“ říká Zuzana Hošková z Fotograf Gallery.

Výstava potrvá do 12. května. K vidění jsou záběry od více fotografů, některé smyčky jsou staré i desítky let. Na stránkách fotografgallery.cz najdou zájemci kromě detailů o snímcích také seznam veřejně dostupných fotopastí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek