metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Lidé jdou kolem výstavy ve výloze Fotograf Gallery. | foto: Barbora Kučerová, Metro.cz

Černá kočka na výstavě snímků z fotopastí rozštěkala psa

  5:27,  aktualizováno  9:27
Fotograf Gallery pořádá výstavu i během nouzového stavu. Výloha uměleckého prostoru je plná záběrů z fotopastí, které mohou pozorovat kolemjdoucí v centru Prahy. Navíc se můžou pak doma zapojit do nevšední výzvy.

Je pár minut po páté hodině odpolední a Jungmannova ulice je poměrně prázdná. Před galerií Fotograf Gallery však postává hlouček osob. Jejich pozornost se upíná k výloze, ve které probíhá výstava Malé dějiny fotopastí. Exponáty je možné pozorovat z ulice, jelikož je galerie prosklená. Kolemjdoucí tak mají možnost vidět obrazovky, na nichž běží smyčky videí, jež ukazují především zvířata zachycená fotopastmi v různých koutech světa.

„Hele, srnka!“ vykřikuje asi dvacetiletá dívka, která prochází kolem a zastavuje kamarádku. Obě pak několik vteřin pozorují záznamy. Po několika měsících bez kulturních zážitků je procházka kolem galerie příjemným zpestřením dne. „Prvotním podnětem pro uspořádání výlohové výstavy byla protiepidemická opatření. Záleží nám na tom, aby naše expozice byly dostupné,“ říká kurátor Vojtěch Märc.

Zatímco některé smyčky zachycují například lovce či divoká zvířata, jiná videa nabízejí pohled na domácí mazlíčky. Záběr, který zachytil pomocí fotopasti umělec David Přílučík v roce 2013, ukazuje černou kočku. Video doprovází její charakteristické zvuky, které jsou slyšet až na ulici. Kromě kolemjdoucích si však smyčky se zvířetem všímá i fenka, jež na kočku okamžitě reaguje dlouhým a hlasitým štěkáním.

Někteří lidé procházejí a na exponáty se dívají pouze letmo, jiní se naopak zastaví a čekají, co videa nabídnou. „Četl jsem o výstavě, tak jsem se šel podívat. Je pěkné, že si člověk může v téhle době, kdy je všechno zavřené, také něco prohlédnout. Přijde mi to jako dobrý nápad,“ říká Bohumil Michálek.

Záběry zvířat oslovily i tatínka s asi tříletou holčičkou. Fascinované dítě přilepené obličejem na výlohu pozoruje obrazovky a čeká, co na ně vyskočí. Právě na rodiče s dětmi částečně cílí i doprovodný program výstavy. Zájemci si mohou na stránkách galerie najít fotopasti, kterými se mohou sami nechat zachytit. „Chceme zabavit děti i jejich rodiče v době, kdy je možnost vyžití značně omezená. Návštěvníky bychom rádi vybídli ke společnému prožitku, který může splnit každý v souladu s opatřeními. Nejzajímavější úlovky z fotopastí od návštěvníků vystavíme virtuálně na webu a sociálních sítích galerie,“ říká Zuzana Hošková z Fotograf Gallery.

Výstava potrvá do 12. května. K vidění jsou záběry od více fotografů, některé smyčky jsou staré i desítky let. Na stránkách fotografgallery.cz najdou zájemci kromě detailů o snímcích také seznam veřejně dostupných fotopastí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek