metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 15 °C

Pátek 30. září 2022. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 1 fotografie v galerii
Praha, 07.09.2020, Odstraňování nelegálních billboardů, Radlická ulice, FOTO MAFRA DAN MATERNA | foto:  Dan Materna, MAFRA

Černá reklama mizí z pražských ulic. Odstraňuje ji také speciální komando

  5:00
Nepovolené směrovky a billboardy jsou podle radního z pětiny fuč. Rychlejší postup brzdí administrativa.

Všeobecně nenáviděný vizuální smog způsobuje v hlavním městě především černá reklama v ulicích. Na ilegální billboardy, nepovolené poutače nebo směrovky je ale obvykle snazší narazit než je nechat legálně odstranit. Do boje s vizuálním smogem a odstraňováním jeho příčin se magistrát pořádně pustil zhruba před půl rokem. Podle radního pro správu majetku Jana Chabra, který má problematiku na starosti, jeho odbor od té doby rozhodně nezahálel.

„V případě nelegálních billboardů rozlišujeme dva druhy. Takové, které jsou umístěny v rozporu s platnými předpisy, a těmi, které byly v minulosti povoleny, nicméně postupnou změnou právních předpisů, jak zákonů, tak třeba Pražských stavebních předpisů, se staly nelegálními i po dřívějším souhlasu a souladu s legislativou. Tento případ představuje náročnější proces,“ říká pro deník Metro Chabr s tím, že v takové situaci kráčí magistrát cestou výpovědí z nájemních smluv. „V případě neodstranění se věc řeší takzvanou exekucí na odstranění. Ty se daří. Díky snaze města zmizelo již více než dvě stě těchto nosičů,“ dodává Chabr.

Druhou věcí je, pokud se nosič nachází na pozemku, který je ve vlastnictví jiné osoby, než je město. „Pokud porušuje právní předpisy, nastává proces z pohledu státní správy, a sice pomocí místně a věcně příslušného stavebního úřadu. Bohužel jak tomu u mnohých správních řízení bývá, jedná se o dlouhý proces – majitelé se často pokouší o množství obstrukčních procesů,“ vysvětluje radní.

Pozor na hlavu
K výraznější akci proti černé reklamě došlo loni v září. Tehdy nechal magistrát strhnout více než dvacítku ilegálních billboardů umístěných na městských pozemcích především v oblasti ulice Radlická v Praze 5. Ty vyloženě ohrožovaly bezpečnost chodců i automobilistů.

Podobných nosičů bylo v metropoli víc. „V loňském roce se nám také rozmohl nešvar do očí bijícího porušení všech předpisů. A sice soukromý subjekt si na pozemky města začal ve velkém množství umisťovat své soukromé reklamní nosiče, které nesplňovaly žádné předpisy. Na pozemky, na něž byly umístěny, pak nebyla uzavřena žádná nájemní smlouva. Dané nosiče jsme odstranili, neboť ohrožovaly svým nedbalým způsobem instalace zdraví kolemjdoucích i řidičů. V tomto případě se jednalo o zhruba padesátku nosičů,“ vyjmenovává Chabr.

Demontáž u Nuseláku

  • Jeden z nejvýraznějších případů černé reklamy, který obletěl média, řešil magistrát u Nuselského mostu.
  • Na odstranění velké LED obrazovky se nakonec úřady se společností BigBoard dohodly koncem loňského roku. Reklamní plocha zmizela letos v únoru.
  • Jedním z největších bojovníků proti zmiňované reklamě byla skupina Přidej se a strhni to. Ta pravidelně žádala firmy, aby na ilegálních plochách u Nuseláku vůbec neinzerovaly.

Celkový počet nelegálních billboardů, které jsou v hlavním městě v současné době umístěné v rozporu s předpisy, přesahuje podle radního Chabra více než tisícovku. Jelikož jich měl magistrát odstranit doposud kolem 250, hotovo má zhruba pětinu.

Plakáty seškrabují
Nelegální reklamy najdete i na sloupech veřejného osvětlení, které jsou často polepovány různými plakáty. Právě kvůli tomuto nešvaru nedávno správce veřejného osvětlení – Technologie hlavního města Prahy – zřídil speciální komando čističů, kteří plakátky v ulicích pravidelně oškrabávají. „Jde o čisticí jednotku, která má tento problém na starosti,“ doplňuje Chabr.

Navigace selhává
Praha oproti jiným evropským metropolím v boji s vizuálním smogem zaostává. Přesto se najdou tací, kteří Chabrovi a jeho kolegům za odstraňování nelegální reklamy příliš netleskají. Do skupiny nelegálních poutačů se totiž řadí také komerční směrovky, jejichž počet klesl v posledních měsících v metropoli zhruba na polovinu. Komerční společnosti si stěžují, že likvidací směrovek řidiči přicházejí o navigaci takzvaně na poslední kilometr.

Přizpůsobovat se příliš nechce ani majitelům nejrůznějších provozoven, kteří by se nově měli při propagaci přímo na svých krámech řídit magistrátním manuálem. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

vydáno 29. září 2022  16:18

Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností...  celý článek

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

vydáno 29. září 2022  13:05

Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.  celý článek