metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 18 °C

Sobota, 11. července 2020. Svátek má Olga.
Marek Půček
Další 4 fotografie v galerii
Marek Půček | foto: Facebook

Černej Ovečkyn jde před soud. Za přejetí dívky na Smíchově mu hrozí 8 let vězení

13. listopadu 2014  16:27 ČTK
Obvodní soud pro Prahu 2 zahájí v pátek hlavní líčení v případu zabití dívky na pražském Smíchově. Nehodu z počátku srpna má podle vyšetřovatelů na svědomí čtyřiadvacetiletý řidič Marek Půček, kterého soud po obvinění poslal do vazby. Žalobce jej viní z nedbalostního usmrcení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až osm let vězení.

Případ vyvolal společně s tragédií z května, kdy zfetovaný řidič se zákazem řízení smrtelně zranil policistku na Mělnicku, diskusi o přísnějších trestech pro motoristy pod vlivem návykových látek. Kriminalisté vyslechli v Půčkově kauze několik svědků, kteří hovořili o tom, že pil před jízdou brzy ráno 5. srpna alkohol. Autem odjel z oslavy svých narozenin. V zatáčce před zastávkou na náměstí Kinských nezvládl řízení a srazil jedenadvacetiletou studentku, která chtěla jet autobusem na brigádu. Dívka na místě podlehla vážným zraněním.

Na několik hodin zmizel, pak měl krev v pořádku

Půček od nehody utekl. Policii se přihlásil v doprovodu právního zástupce až po několika hodinách. Toxikologické vyšetření, kterým se měly zjistit látky v krvi řidiče, bylo vzhledem k časovému odstupu v pořádku. Tvrzení obžaloby o alkoholu vychází ze svědeckých výpovědí. Jiné návykové látky se údajně neprokázaly.

Z uvedených trestných činů hrozí Půčkovi nejvyšší trest za nedbalostní usmrcení. Přitížit mu mohou svědectví o pití alkoholu před jízdou, protože už dříve dostal trest za řízení pod jeho vlivem. Podobná tragédie se stala počátkem května na Mělnicku, kde dvaadvacetiletý řidič pod vlivem pervitinu srazil autem pětatřicetiletou policistku. Matka dvou dětí později na následky zranění zemřela v nemocnici. Mladík do policistky vrazil poté, co ho chtěli její kolegové zastavit. V minulosti mu úřady udělily přes deset zákazů řízení.

Zabavovat auta, nebo povinně na odvykačku?

V reakci na usmrcení policistky a tragickou nehodu na Smíchově zřídil v polovině srpna ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) pracovní skupinu, která se od září zabývá řidiči pod vlivem návykových látek a se zákazem řízení. Skupina má za úkol vytvořit analýzu počtu návrhů na zabavení vozidel a soudních rozhodnutí a navrhnout legislativní změny.

Chovanec s Válkovou oslovili i šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana, aby vydal pokyn ostatním žalobcům k důslednému navrhování soudům propadnutí vozidel ve prospěch státu. Cílem má být podle obou ministrů, aby soudy zabavovaly auta zdrogovaným řidičům častěji. Podle Zemana ale plošné nařízení problémy nevyřeší a pokyn nevydal. Dává přednost ukládání přísnějších postihů při opakované jízdě pod vlivem drog, což má podle něj být spojené s trestem vězení a povinnou léčbou závislosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  10:18

Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám