metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Tramvaj Vymlouvačka
Větší foto
Tramvaj Vymlouvačka | foto: ROPIDMetro.cz

Černých pasažérů je po zlevnění o desetinu méně

24. října 2018  8:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Za poslední rok se prodalo skoro 330 tisíc ročních kuponů za 3 650 korun.

Hlavní město se úspěšně zbavuje cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku, který slaví úspěchy se svým opatřením „Pokuta za půlku“. Možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu pod podmínkou, že si zároveň koupí roční kupon za 3 650 korun, využilo více než čtyři a půl tisíce cestujících. Počet černých pasažérů díky tomu výrazně poklesl.

„Z tisíců cestujících bez jízdenky se podařilo udělat roční předplatitele. To je obrovský úspěch. Upřímně, roční kupon stojí 3 650 korun, to znamená, že jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ říká ředitel Ropid Petr Tomčík.

Aktuální čísla přepravní kontroly ukazují, že za prvních devět měsíců letošního roku revizoři uložili cestujícím bez jízdenky 186 414 přirážek k jízdnému, tedy pokut. Ve stejném období loňského roku to bylo 212 119 a předloni ještě o dalších dvacet tisíc pokut více.

Nejedeš načerno?

  • Již pět měsíců mohou Pražané v ulicích narazit na černou tramvaj Vymlouvačku. Ta v rámci kampaně Nejedeš načerno? prezentuje nejčastější výmluvy černých pasažérů.
  • Dvojice tramvají ukazuje formou komiksů revizory jako chlápky se smyslem pro humor. Výmluvy mají pobavit a přimět k zamyšlení.
  • „Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv. Některé jsme museli zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné,“ uvedl Jaroslav Mach z magistrátu.

„Meziroční srovnání prvních devíti měsíců roku ukazuje, že počet černých pasažérů letos v Praze klesl o 12 procent,“ říká vedoucí odboru přepravní kontroly dopravního podniku Pavel Kurka s tím, že pomáhá i osvětová kampaň „Nejedeš načerno?“.

Běžná pokuta za jízdu načerno je v pražské MHD 1500 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě či do 15 dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun. „Už rok platí, že černý pasažér má možnost si pokutu snížit až na 400 korun, pokud se rozhodne polepšit se a stát se poctivým platícím cestujícím. Podmínkou je, že si koupí roční kupon za 3 650 korun a spolu s ním a se zápisem o provedené přepravní kontrole od revizora přijde do pěti pracovních dnů na doplatkovou pokladnu dopravního podniku v ulici Na Bojišti,“ doplňuje tiskový odbor dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám