metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Tramvaj Vymlouvačka
Větší foto
Tramvaj Vymlouvačka | foto: ROPIDMetro.cz

Černých pasažérů je po zlevnění o desetinu méně

24. října 2018  8:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Za poslední rok se prodalo skoro 330 tisíc ročních kuponů za 3 650 korun.

Hlavní město se úspěšně zbavuje cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku, který slaví úspěchy se svým opatřením „Pokuta za půlku“. Možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu pod podmínkou, že si zároveň koupí roční kupon za 3 650 korun, využilo více než čtyři a půl tisíce cestujících. Počet černých pasažérů díky tomu výrazně poklesl.

„Z tisíců cestujících bez jízdenky se podařilo udělat roční předplatitele. To je obrovský úspěch. Upřímně, roční kupon stojí 3 650 korun, to znamená, že jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ říká ředitel Ropid Petr Tomčík.

Aktuální čísla přepravní kontroly ukazují, že za prvních devět měsíců letošního roku revizoři uložili cestujícím bez jízdenky 186 414 přirážek k jízdnému, tedy pokut. Ve stejném období loňského roku to bylo 212 119 a předloni ještě o dalších dvacet tisíc pokut více.

Nejedeš načerno?

  • Již pět měsíců mohou Pražané v ulicích narazit na černou tramvaj Vymlouvačku. Ta v rámci kampaně Nejedeš načerno? prezentuje nejčastější výmluvy černých pasažérů.
  • Dvojice tramvají ukazuje formou komiksů revizory jako chlápky se smyslem pro humor. Výmluvy mají pobavit a přimět k zamyšlení.
  • „Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv. Některé jsme museli zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné,“ uvedl Jaroslav Mach z magistrátu.

„Meziroční srovnání prvních devíti měsíců roku ukazuje, že počet černých pasažérů letos v Praze klesl o 12 procent,“ říká vedoucí odboru přepravní kontroly dopravního podniku Pavel Kurka s tím, že pomáhá i osvětová kampaň „Nejedeš načerno?“.

Běžná pokuta za jízdu načerno je v pražské MHD 1500 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě či do 15 dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun. „Už rok platí, že černý pasažér má možnost si pokutu snížit až na 400 korun, pokud se rozhodne polepšit se a stát se poctivým platícím cestujícím. Podmínkou je, že si koupí roční kupon za 3 650 korun a spolu s ním a se zápisem o provedené přepravní kontrole od revizora přijde do pěti pracovních dnů na doplatkovou pokladnu dopravního podniku v ulici Na Bojišti,“ doplňuje tiskový odbor dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti...
vydáno 2. prosince 2020  18:49

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.  celý článek

U Výstaviště zaparkujete zdarma. Mění se provozovatel

Parkování je zdarma každý den od 17.00 do 8.00.
vydáno 2. prosince 2020  16:26

Novým režimem jsou lidé zmateni. Na zóny se však nevztahuje.  celý článek

Připadám si často jako Indiana Jones v hudebním byznysu, říká multimediální umělkyně

Performerka Lenka Morávková
vydáno 2. prosince 2020  16:02

Performerka Lenka Morávková se po šesti letech vrací na scénu. Její projekt My Name Is Ann vydává singl Falling Down, který předznamenává novou desku....  celý článek

KOLOBLOG: Zahrádkáři Kersku aneb Slavnosti sněženek pro cyklisty

U Barrandovského mostu Koloblog
vydáno 2. prosince 2020  14:07

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy