metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Větší foto
Tramvaj Vymlouvačka | foto: ROPIDMetro.cz

Černých pasažérů je po zlevnění o desetinu méně

  8:58
Za poslední rok se prodalo skoro 330 tisíc ročních kuponů za 3 650 korun.

Hlavní město se úspěšně zbavuje cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku, který slaví úspěchy se svým opatřením „Pokuta za půlku“. Možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu pod podmínkou, že si zároveň koupí roční kupon za 3 650 korun, využilo více než čtyři a půl tisíce cestujících. Počet černých pasažérů díky tomu výrazně poklesl.

„Z tisíců cestujících bez jízdenky se podařilo udělat roční předplatitele. To je obrovský úspěch. Upřímně, roční kupon stojí 3 650 korun, to znamená, že jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ říká ředitel Ropid Petr Tomčík.

Aktuální čísla přepravní kontroly ukazují, že za prvních devět měsíců letošního roku revizoři uložili cestujícím bez jízdenky 186 414 přirážek k jízdnému, tedy pokut. Ve stejném období loňského roku to bylo 212 119 a předloni ještě o dalších dvacet tisíc pokut více.

Nejedeš načerno?

  • Již pět měsíců mohou Pražané v ulicích narazit na černou tramvaj Vymlouvačku. Ta v rámci kampaně Nejedeš načerno? prezentuje nejčastější výmluvy černých pasažérů.
  • Dvojice tramvají ukazuje formou komiksů revizory jako chlápky se smyslem pro humor. Výmluvy mají pobavit a přimět k zamyšlení.
  • „Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv. Některé jsme museli zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné,“ uvedl Jaroslav Mach z magistrátu.

„Meziroční srovnání prvních devíti měsíců roku ukazuje, že počet černých pasažérů letos v Praze klesl o 12 procent,“ říká vedoucí odboru přepravní kontroly dopravního podniku Pavel Kurka s tím, že pomáhá i osvětová kampaň „Nejedeš načerno?“.

Běžná pokuta za jízdu načerno je v pražské MHD 1500 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě či do 15 dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun. „Už rok platí, že černý pasažér má možnost si pokutu snížit až na 400 korun, pokud se rozhodne polepšit se a stát se poctivým platícím cestujícím. Podmínkou je, že si koupí roční kupon za 3 650 korun a spolu s ním a se zápisem o provedené přepravní kontrole od revizora přijde do pěti pracovních dnů na doplatkovou pokladnu dopravního podniku v ulici Na Bojišti,“ doplňuje tiskový odbor dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek