metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Tramvaj Vymlouvačka
Větší foto
Tramvaj Vymlouvačka | foto: ROPIDMetro.cz

Černých pasažérů je po zlevnění o desetinu méně

24. října 2018  8:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Za poslední rok se prodalo skoro 330 tisíc ročních kuponů za 3 650 korun.

Hlavní město se úspěšně zbavuje cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku, který slaví úspěchy se svým opatřením „Pokuta za půlku“. Možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu pod podmínkou, že si zároveň koupí roční kupon za 3 650 korun, využilo více než čtyři a půl tisíce cestujících. Počet černých pasažérů díky tomu výrazně poklesl.

„Z tisíců cestujících bez jízdenky se podařilo udělat roční předplatitele. To je obrovský úspěch. Upřímně, roční kupon stojí 3 650 korun, to znamená, že jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ říká ředitel Ropid Petr Tomčík.

Aktuální čísla přepravní kontroly ukazují, že za prvních devět měsíců letošního roku revizoři uložili cestujícím bez jízdenky 186 414 přirážek k jízdnému, tedy pokut. Ve stejném období loňského roku to bylo 212 119 a předloni ještě o dalších dvacet tisíc pokut více.

Nejedeš načerno?

  • Již pět měsíců mohou Pražané v ulicích narazit na černou tramvaj Vymlouvačku. Ta v rámci kampaně Nejedeš načerno? prezentuje nejčastější výmluvy černých pasažérů.
  • Dvojice tramvají ukazuje formou komiksů revizory jako chlápky se smyslem pro humor. Výmluvy mají pobavit a přimět k zamyšlení.
  • „Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv. Některé jsme museli zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné,“ uvedl Jaroslav Mach z magistrátu.

„Meziroční srovnání prvních devíti měsíců roku ukazuje, že počet černých pasažérů letos v Praze klesl o 12 procent,“ říká vedoucí odboru přepravní kontroly dopravního podniku Pavel Kurka s tím, že pomáhá i osvětová kampaň „Nejedeš načerno?“.

Běžná pokuta za jízdu načerno je v pražské MHD 1500 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě či do 15 dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun. „Už rok platí, že černý pasažér má možnost si pokutu snížit až na 400 korun, pokud se rozhodne polepšit se a stát se poctivým platícím cestujícím. Podmínkou je, že si koupí roční kupon za 3 650 korun a spolu s ním a se zápisem o provedené přepravní kontrole od revizora přijde do pěti pracovních dnů na doplatkovou pokladnu dopravního podniku v ulici Na Bojišti,“ doplňuje tiskový odbor dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy