metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá...
Větší foto
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá Boleslav | foto: LFA

Červená padne třeba i po zápase

15. června 2018  14:45 Marek Hýř Metro.cz
Při zápasech na MS se bude kvůli videu vylučovat i zpětně.

Závěrečný hvizd nebude na mistrovství světa definitivní konec zápasu. Rozhodčí totiž budou moci díky videu udělovat při zápasech červené karty i zpětně.

„Když se stane něco mimo hru, co nikdo neviděl, a videorozhodčí nebo jeho asistenti si toho posléze všimnou, mohou hlavního sudího informovat a ten bude moci udělit červenou kartu. Neočekáváme, že se to bude stávat často, navíc půjde jen o závažné prohřešky,“ uvedl technický ředitel Mezinárodní pravidlové komise (IFAB) David Elleray.

Světová fotbalová federace FIFA schválila využití videorozhodčího na šampionátu v březnu poté, co mu dala zelenou IFAB. Video v různých formách funguje ve 40 světových ligách včetně české nejvyšší soutěže.

„Video se osvědčilo. V utkáních, v nichž bylo nasazeno, přispělo k tomu, že byly napraveny některé verdikty rozhodčího z hrací plochy,“ říká Roman Hrubeš, šéfinstruktor videorozhodčích Ligové fotbalové asociace.

Ten také popisuje, co konkrétně uvidí diváci přímo na stadionu. „Na obrazovkách budou grafická zpracování daného incidentu i s popisem, co se přezkoumávalo a s jakým výsledkem,“ říká Roman Hrubeš. Odpůrci videa totiž často kritizovali, že diváci v hledišti nemají informace o tom, co rozhodčí přezkoumával.

Fakta o videorozhodčích

  • Na mistrovství světa bude celkem třináct videorozhodčích. Většina z nich je z Evropy.
  • Tři vybraní sudí jsou z Itálie, dva z Německa a dva z Portugalska. Po jednom zástupci vyšlou na šampionát Polsko, Nizozemsko, Katar, Bolívie, Brazílie a Argentina. FIFA počítá, že videorozhodčí bude mít u každého zápasu další tři asistenty, kteří mu budou s rychlým rozborem situací pomáhat.
  • Videorozhodčí může být využit pouze v předem daných situacích – při dosažení branky a všem, co tomu předchází, včetně ofsajdů, při rozhodnutí o penaltách, červených kartách a při chybné identifikaci hráčů.
  • Například v Německu nebo v Itálii se zavedení videa do ostrého provozu neobešlo bez problémů. Ale podle studie univerzity v Lovani, která měla celý projekt na starosti, narostla přesnost verdiktů na 98,9 procenta.
  • Studie navíc vyvrátila i hlavní obavu kritiků, že video bude zápasy zdržovat. Analyzováno bylo zhruba tisíc zápasů a průměrné zdržení bylo devadesát sekund na zápas.
  • K dispozici bude stejně jako v roce 2014 také branková technologie, která určí, zda míč přešel brankovou čáru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám