metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Sobota, 24. října 2020. Svátek má Nina.
SOR NB12 v novém kabátě
Další 3 fotografie v galerii
SOR NB12 v novém kabátě | foto: ROPID

Červenošedý autobus už jezdí, některé i štve

17. září 2020  15:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Prvním vozem v novém schváleném kabátě je přelakovaný SOR NB12.

Autobusy, tramvaje, soupravy metra, ale i příměstské vlaky nafasují v budoucnu jednotný šedočervený design. První vlaštovku v podobě přelakovaného autobusu SOR NB12 mohou cestující od dnešního rána využívat na lince 176, jež pendluje mezi Karlovým náměstím a Strahovem. Dočkal se nového vzhledu jako první, protože byl nedávno poškozen při nehodě. „U stávajících dopravních prostředků bude lak nahrazován při velkých rekonstrukcích, a hlavně při doplňování vozového parku. Projekt tak nepřinese náklady navíc,“ komentuje srpnové rozhodnutí magistrátu sladit vizuální podobu MHD náměstek primátora Adam Scheinherr.

Nový vzhled vozů i loga

  • Nově přebarvený SOR slouží radním i Ropidu jako pokusný králík.
  • Schválený návrh vzešlý z designové soutěže počítá ještě s vytvořením manuálu pro desítky typů vozů do konce roku.
  • Ten se bude znovu schvalovat začátkem příštího roku.
  • Nové vozy v červenošedých barvách tedy vyjedou do ulic metropole nejdříve několik týdnů poté.
  • Podle informací Ropidu bude autobus vozit cestující ode dneška. Na stránkách Pražské integrované dopravy (PID) i dopravního podniku je nově zveřejněn jízdní řád. 
  • Nový design bude mít také veřejná doprava ve Středočeském kraji, jež se do PID postupně začleňuje prostřednictvím takzvaných integrací. Cestující tak podle vedení Prahy snáze poznají, kde jim jaká jízdenka platí.  

Odpovídal tím na množství reakcí cestujících, kteří se podivovali nad tím, že se na první pohled bezdůvodně přebarvuje v době, kdy se Praha chystá zdražovat jízdné. „Pláčete, že nejsou peníze a že se bude zdražovat jízdné, a místo toho, abyste dali pořádné peníze řidičům, kteří jsou hodně mizerně placení, tak si přelakujete autobusy na tyhle hrůzy,“ okomentoval na Facebooku organizátora dopravy Ropid uživatel Štěpán Fabián.

Samostatnou kapitolu tvoří nemalá skupina rozezlených fanoušků dopravy. Design grafického studia superlative.works podle nich nerespektuje červenobílomodré barvy, jež používá pražský organizátor dopravy, ani odlišenou image vozů Středočeského kraje. „Jedna reprezentace radnice měla jako svůj pomník Opencard, další měla až na 357. pokus otevřený tunel Blanka a ta současná si taky musí postavit nějaký ten pomníček, který budeme vídat všichni hodně dlouho,“ komentuje uživatel Martin Kachnolos Užovka.

Změnu vizuální podoby Pražské integrované dopravy už dříve kritizovali například zástupci Středočeského kraje. Světle šedé a červené vozy budou totiž v budoucnu jezdit i tam. Doposud byla v hlavním městě jednotná podoba dopravních prostředků řešena především při jejich pořízení. Nové systémové řešení se nemá týkat pouze tramvají T3 a jejich modernizovaných typů. Stranou podle zjištění deníku Metro stojí také nový trolejbus Škoda 24 Tr Irisbus v barvách dopravního podniku. Ten ho sice koupil už letos v květnu od Plzeňských městských dopravních podniků a následně ho přemaloval, použil však bílou a červenou, to znamená klasické pražské barvy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zóny v Malešicích jsou vyznačovány velmi nedbale. TSK slibuje, že se sem vrátí

Takhle byla označena modrá zóna v Malešicích v ulici Limuzská
vydáno 23. října 2020  19:54

Když se v hlavním městě objevují na vozovce zbrusu nové čáry pro parkování, nebývá z toho obvykle spousta čtenářů deníku Metro dvakrát nadšená.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků. Na Netflixu i ČSFD

Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong Strážce streamu
vydáno 23. října 2020  15:27

Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, tak to určitě brzy napravte. Tohle soudní drama, které je od minulého pátku k vidění na internetové...  celý článek

Ostuda města? Ne, pouze zkratka

Cyklisté si tudy cestu zkracují. Napsali jste nám
vydáno 23. října 2020  10:59

Mapy.cz radí projet pole. Cedule na místě však vedou kolem.  celý článek

Stylově i v tričku velkém jako padák

Oversized péřovka, H&M
vydáno 23. října 2020  5:45

Oversize móda umí zamotat hlavu. Jak na ni vám poradí Metro.  celý článek

Vaše fotky z Prahy