metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 6 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Češi chtějí od pojišťoven větší výhody a bonusy

26. ledna 2017  10:58 Marek Hýř Metro.cz
Každá pojišťovna nabízí výhody pro své klienty. Jedna dává finanční příspěvek na vitaminy pro těhotné, jiná zase peníze na dioptrické brýle. Lidem je to ale málo. Po pojišťovnách chtějí, aby nabídku zlepšily. Respektive aby nabídku speciálních preventivních programů obohatily. Vyplývá to z průzkumu organizace HealthCare Institute mezi třinácti největšími zaměstnavateli, kteří mají dohromady 200 tisíc zaměstnanců.

Jak změnit zdravotní pojišťovnu

  • Pojišťovnu můžete změnit dvakrát do roka.
  • Přihlášku se svým podpisem dodejte vybrané zdravotní pojišťovně. Budete potřebovat průkaz totožnosti, případně doklad zákonného zástupce.
  • V některých případech je možná i registrace elektronická, podrobnosti zjistíte u vybrané zdravotní pojišťovny.
  • Osoby samostatně výdělečně činné dokládají i potvrzení o výši záloh od předchozí zdravotní pojišťovny. Osoby, za které platí pojištění stát, prokazují nárok na zařazení do příslušné kategorie – například student, penzista.
  • Změna zdravotní pojišťovny je bez poplatku. Odhlášení u původní provádí nová zdravotní pojišťovna. Kartu pojištěnce dostanete automaticky od nové zdravotní pojišťovny.
  • O změně pojišťovny informujte všechny své lékaře, nejpozději při nejbližší návštěvě. Jako zaměstnanec musíte změnu zdravotní pojišťovny oznámit svému zaměstnavateli.

Pojišťovny nabídku benefitů mění každý rok. „Děláme si průzkumy, co lidé chtějí. Klienti nám také sami píšou, co by jako bonus chtěli. Letos jsme například nově zavedli příspěvek pro novorozence. Mohou dostat až 600 korun na monitor dechu nebo chůvičku,“ říká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky.

Na zvýšenou poptávku po konkrétním bonusu loni zareagovala například i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Protože měli její klienty velký zájem o příspěvek na dentální vyšetření, pojišťovna něj přidala více peněz.

„Správní rada rozhodla, že vyčleníme dalších 30 milionů korun, aby každý, kdo požádal o příspěvek, ho mohl dostat,“ říká Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Ten ale zároveň upozorňuje, že fond pojišťovny na benefity není bezedný.

Podobně mluví i Kadečková. Ta také připomíná, že se nikdy nejde zavděčit všem. „Naše nabídka ale pokrývá široké spektrum bonusů. Něco máme pro seniory, něco pro děti a něco zase například pro těhotné ženy,“ říká mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra.

Poptávka však není to jediné, co rozhoduje o tom, na které bonusy bude přispívat pojišťovna víc. Roli hraje také přínos pro zdraví. Proto například příspěvek na onkologické vyšetření dostane přednost před příspěvkem na preventivní sportovní prohlídkou.

Lidé také čím dál častěji neberou prevenci na lehkou váhu a na prohlídky skutečně chodí. „Zajímavým poznatkem loňského roku je výrazně zvýšený zájem klientů o vyšetření související s prevencí onkologických onemocnění. Tento příspěvek loni čerpalo o třetinu více lidí než v roce 2015,“ říká Kadečková.

Zároveň ale dodává, že by se lidé při výběru pojišťovny neměli řídit jenom tím, zda jim instituce přispěje na vyšetření či přidá na rovnátka. Nejpodstatnější podle ní je, aby měla pojišťovna dostatečné množství smluv s lékaři, tak aby jejich klient nemusel platit za nejběžnější vyšetření.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám