metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Větší foto
World Trade Center | foto: Profimedia.cz

Češi jsou národ konspirátorů. Na ilumináty věřil i Karel Gott

  14:01
Historie a konspirační teorie táhnou střední a vyšší věkové skupiny. Mezi nejoblíbenější patří nadvláda tajných skupin.

Téměř polovina dospělých ve věkové kategorii 45 až 54 let věří v konspirační teorie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který deníku Metro poskytl bratislavský projekt think-thank Globsec, jenž se zabývá postoji a hodnotami obyvatelstva v zemích střední Evropy.

„Tato data potvrzují i televizní statistiky. Například televizní pořady věnované historii a konspiračním teoriím nejvíce sledují právě diváci středního a vyššího věku. Naopak nejméně zajímavé jsou pro nejmladší diváky. Mladí Češi ve věku 18 až 24 let věří konspiracím ze sledovaných zemí nejméně, tedy pod 15 procent dotazovaných,“ uvádějí statistici z Globseku.

Mezi nejoblíbenější konspirační teorie v tuzemsku patří například teroristický útok na světové obchodní centrum v New Yorku. Ten sice podle oficiální verze spáchala teroristická organizace al-Káida, konspirační teorie však hovoří o tom, že za ním stála americká vláda.

„Této teorii věří jen zhruba pět procent populace, a to ve věku od 18 do 64 let. Teprve od věku 65 let a více roste přesvědčení o konspiraci k dvaceti procentům. Stejný výsledek je ovšem u všech sledovaných zemí, tedy nejen v Česku, ale i v Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ dodává tým Globseku, podle kterého v počtu konspirátorů překonávají Čechy už jen Slováci. O tom, že byla americká vláda ohledně výsledků oficiálního vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001 ke svým občanům zcela upřímná, prý dodnes pochybuje více než šedesát procent Američanů.

Nejznámější teorie

K přečtení tohoto textu vás vláda podprahově nepřesvědčila! Deník Metro se podíval na zoubek několika nejznámějším konspiracím. 

  • Chemtrails: Bílé stopy za dopravními letadly nejsou jen shlukem plynů. Podle jedné z nejznámějších světových konspirací má jít o různé chemikálie nebo bakterie, s jejichž pomocí chtějí vlády zastavit oteplování atmosféry, zredukovat populaci na únosnou míru či proměnit lidstvo v poslušné domácí mazlíčky. 
  • Atentát na J. F. Kennedyho: O podivných okolnostech atentátu na amerického prezidenta se opět začalo mluvit poměrně nedávno, a to v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů. 
  • Virus HIV byl stvořen v laboratoři: Mnoho lidí věří teoriím dr. Williama Campbella Douglasse. Ten je přesvědčen, že virus byl upraven pro tajemný experiment v Africe. Jiní tvrdí, že virus HIV vytvořila CIA jako prostředek ke snížení světové populace.

Velké oblibě se v Česku těší také konspirační teorie, že je svět ovládán tajnými společenstvy a skupinami. Jedna z nich s názvem Nový světový řád tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě. Jejím primárním nástrojem údajně je centrální bankovnictví. Tato teorie se stala populární v devadesátých letech. Skupina měla způsobit také většinu velkých válek za posledních dvě stě let. „Manipulace nějakého skrytého společenství lidstvo odjakživa fascinovala. Ať je řeč o zednářích, templářích, či iluminátech,“ říká pro deník Metro odborník na městské legendy Petr Janeček.

Právě na ilumináty věřil také nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Ten se se svým přesvědčením netajil v rozhovorech pro média, v minulosti se svěřil také například zpěváku Michalu Davidovi či hudebnímu skladateli Michalu Horáčkovi. Gott na existenci iluminátů věřil i přesto, že byl pověstný svou podrobnou znalostí historie.

Konspirační teorie o globálním oteplování má zase za to, že pokud vůbec dochází k oteplování planety, lidská činnost v tom nehraje hlavní roli. Jde jen o různé skupiny a vědce, kteří se snaží využít informace pro výnosný obchod a nástroj manipulace. Mezi vyznavače těchto teorií patří současní i bývalí tuzemští politici. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek