metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
World Trade Center | foto: Profimedia.cz

Češi jsou národ konspirátorů. Na ilumináty věřil i Karel Gott

  14:01
Historie a konspirační teorie táhnou střední a vyšší věkové skupiny. Mezi nejoblíbenější patří nadvláda tajných skupin.

Téměř polovina dospělých ve věkové kategorii 45 až 54 let věří v konspirační teorie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který deníku Metro poskytl bratislavský projekt think-thank Globsec, jenž se zabývá postoji a hodnotami obyvatelstva v zemích střední Evropy.

„Tato data potvrzují i televizní statistiky. Například televizní pořady věnované historii a konspiračním teoriím nejvíce sledují právě diváci středního a vyššího věku. Naopak nejméně zajímavé jsou pro nejmladší diváky. Mladí Češi ve věku 18 až 24 let věří konspiracím ze sledovaných zemí nejméně, tedy pod 15 procent dotazovaných,“ uvádějí statistici z Globseku.

Mezi nejoblíbenější konspirační teorie v tuzemsku patří například teroristický útok na světové obchodní centrum v New Yorku. Ten sice podle oficiální verze spáchala teroristická organizace al-Káida, konspirační teorie však hovoří o tom, že za ním stála americká vláda.

„Této teorii věří jen zhruba pět procent populace, a to ve věku od 18 do 64 let. Teprve od věku 65 let a více roste přesvědčení o konspiraci k dvaceti procentům. Stejný výsledek je ovšem u všech sledovaných zemí, tedy nejen v Česku, ale i v Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ dodává tým Globseku, podle kterého v počtu konspirátorů překonávají Čechy už jen Slováci. O tom, že byla americká vláda ohledně výsledků oficiálního vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001 ke svým občanům zcela upřímná, prý dodnes pochybuje více než šedesát procent Američanů.

Nejznámější teorie

K přečtení tohoto textu vás vláda podprahově nepřesvědčila! Deník Metro se podíval na zoubek několika nejznámějším konspiracím. 

  • Chemtrails: Bílé stopy za dopravními letadly nejsou jen shlukem plynů. Podle jedné z nejznámějších světových konspirací má jít o různé chemikálie nebo bakterie, s jejichž pomocí chtějí vlády zastavit oteplování atmosféry, zredukovat populaci na únosnou míru či proměnit lidstvo v poslušné domácí mazlíčky. 
  • Atentát na J. F. Kennedyho: O podivných okolnostech atentátu na amerického prezidenta se opět začalo mluvit poměrně nedávno, a to v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů. 
  • Virus HIV byl stvořen v laboratoři: Mnoho lidí věří teoriím dr. Williama Campbella Douglasse. Ten je přesvědčen, že virus byl upraven pro tajemný experiment v Africe. Jiní tvrdí, že virus HIV vytvořila CIA jako prostředek ke snížení světové populace.

Velké oblibě se v Česku těší také konspirační teorie, že je svět ovládán tajnými společenstvy a skupinami. Jedna z nich s názvem Nový světový řád tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě. Jejím primárním nástrojem údajně je centrální bankovnictví. Tato teorie se stala populární v devadesátých letech. Skupina měla způsobit také většinu velkých válek za posledních dvě stě let. „Manipulace nějakého skrytého společenství lidstvo odjakživa fascinovala. Ať je řeč o zednářích, templářích, či iluminátech,“ říká pro deník Metro odborník na městské legendy Petr Janeček.

Právě na ilumináty věřil také nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Ten se se svým přesvědčením netajil v rozhovorech pro média, v minulosti se svěřil také například zpěváku Michalu Davidovi či hudebnímu skladateli Michalu Horáčkovi. Gott na existenci iluminátů věřil i přesto, že byl pověstný svou podrobnou znalostí historie.

Konspirační teorie o globálním oteplování má zase za to, že pokud vůbec dochází k oteplování planety, lidská činnost v tom nehraje hlavní roli. Jde jen o různé skupiny a vědce, kteří se snaží využít informace pro výnosný obchod a nástroj manipulace. Mezi vyznavače těchto teorií patří současní i bývalí tuzemští politici. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy