metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
World Trade Center
Větší foto
World Trade Center | foto: Profimedia.cz

Češi jsou národ konspirátorů. Na ilumináty věřil i Karel Gott

19. října 2019  14:01 Filip Jaroševský Metro.cz
Historie a konspirační teorie táhnou střední a vyšší věkové skupiny. Mezi nejoblíbenější patří nadvláda tajných skupin.

Téměř polovina dospělých ve věkové kategorii 45 až 54 let věří v konspirační teorie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který deníku Metro poskytl bratislavský projekt think-thank Globsec, jenž se zabývá postoji a hodnotami obyvatelstva v zemích střední Evropy.

„Tato data potvrzují i televizní statistiky. Například televizní pořady věnované historii a konspiračním teoriím nejvíce sledují právě diváci středního a vyššího věku. Naopak nejméně zajímavé jsou pro nejmladší diváky. Mladí Češi ve věku 18 až 24 let věří konspiracím ze sledovaných zemí nejméně, tedy pod 15 procent dotazovaných,“ uvádějí statistici z Globseku.

Mezi nejoblíbenější konspirační teorie v tuzemsku patří například teroristický útok na světové obchodní centrum v New Yorku. Ten sice podle oficiální verze spáchala teroristická organizace al-Káida, konspirační teorie však hovoří o tom, že za ním stála americká vláda.

„Této teorii věří jen zhruba pět procent populace, a to ve věku od 18 do 64 let. Teprve od věku 65 let a více roste přesvědčení o konspiraci k dvaceti procentům. Stejný výsledek je ovšem u všech sledovaných zemí, tedy nejen v Česku, ale i v Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ dodává tým Globseku, podle kterého v počtu konspirátorů překonávají Čechy už jen Slováci. O tom, že byla americká vláda ohledně výsledků oficiálního vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001 ke svým občanům zcela upřímná, prý dodnes pochybuje více než šedesát procent Američanů.

Nejznámější teorie

K přečtení tohoto textu vás vláda podprahově nepřesvědčila! Deník Metro se podíval na zoubek několika nejznámějším konspiracím. 

  • Chemtrails: Bílé stopy za dopravními letadly nejsou jen shlukem plynů. Podle jedné z nejznámějších světových konspirací má jít o různé chemikálie nebo bakterie, s jejichž pomocí chtějí vlády zastavit oteplování atmosféry, zredukovat populaci na únosnou míru či proměnit lidstvo v poslušné domácí mazlíčky. 
  • Atentát na J. F. Kennedyho: O podivných okolnostech atentátu na amerického prezidenta se opět začalo mluvit poměrně nedávno, a to v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů. 
  • Virus HIV byl stvořen v laboratoři: Mnoho lidí věří teoriím dr. Williama Campbella Douglasse. Ten je přesvědčen, že virus byl upraven pro tajemný experiment v Africe. Jiní tvrdí, že virus HIV vytvořila CIA jako prostředek ke snížení světové populace.

Velké oblibě se v Česku těší také konspirační teorie, že je svět ovládán tajnými společenstvy a skupinami. Jedna z nich s názvem Nový světový řád tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě. Jejím primárním nástrojem údajně je centrální bankovnictví. Tato teorie se stala populární v devadesátých letech. Skupina měla způsobit také většinu velkých válek za posledních dvě stě let. „Manipulace nějakého skrytého společenství lidstvo odjakživa fascinovala. Ať je řeč o zednářích, templářích, či iluminátech,“ říká pro deník Metro odborník na městské legendy Petr Janeček.

Právě na ilumináty věřil také nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Ten se se svým přesvědčením netajil v rozhovorech pro média, v minulosti se svěřil také například zpěváku Michalu Davidovi či hudebnímu skladateli Michalu Horáčkovi. Gott na existenci iluminátů věřil i přesto, že byl pověstný svou podrobnou znalostí historie.

Konspirační teorie o globálním oteplování má zase za to, že pokud vůbec dochází k oteplování planety, lidská činnost v tom nehraje hlavní roli. Jde jen o různé skupiny a vědce, kteří se snaží využít informace pro výnosný obchod a nástroj manipulace. Mezi vyznavače těchto teorií patří současní i bývalí tuzemští politici. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám